Megainvestiție pentru Școala Avram Iancu din Zlatna: Licitație de peste 7 milioane de euro, pentru modernizare și reabilitare, lansată de Primărie
Megainvestiție pentru Școala Avram Iancu din Zlatna: Licitație de peste 7 milioane de euro, pentru modernizare și reabilitare, lansată de Primărie
Primăria orașului Zlatna a lansat în SEAP o licitație pentru achiziția unor lucrări, în cadrul proiectului „Executie lucrari pentru obiectivul de investiţii „Reabilitare si modernizare Şcoală Gimnazială Avram lancu, oraş Zlatna”. Valoarea totală estimată a investiției este de 7.628.452,73, fără TVA.
Necesitatea realizării proiectului rezidă din starea degradată în care se află clădirea şcolii şi clădirea sălii de sport, care nu se identifică cu standardele actuale, fapt pentru care nu sunt asigurate condiţiile necesare derulării activităţilor specifice în cele mai bune condiţii.
O condiţie esenţială în asigurarea unui învăţământ de calitate este existenţa unei infrastructuri care să permită accesul la educaţie, la standarde actuale. Astfel, asigurarea unui minim necesar în ceea ce priveşte infrastructura fizică (spaţii de învăţare, condiţii sanitare, dotare specifică) reprezintă condiţii de bază pentru asigurarea participării la actul educaţional, reducerea abandonului, respectiv creşterea ratei de absolvire, progresul academic fiind intrinsec legat de caracteristicile mediului de învăţare.
Situaţia propusă
În vederea reabilitării şi modernizării construcţiilor şcolii, se propun următoarele măsuri structurale de consolidare clădiri existente (conform expertizei tehnice), dar şi de realizare a extinderii:
- Amenajare a 2 săli pentru clasa pregătitoare;
- Amenajarea a 16 săli de clasă, câte 2 săli pentru fiecare nivel de şcolarizare;
- Amenajarea unor laboratoare de fizică/chimie, biologie, calculatoare, CDI;
- Amenajarea unei săli de mese pe sistem „catering” cu anexele aferente, cu capacitate de aproximativ 30 de locuri la masă;
- Amenajarea unor cabinete pentru medicină generală, logoped şi consiliere;
- Asigurarea unor spaţii pentru cadre didactice: 2 săli profesorale, director, secretariat şi contabilitate;
- Asigurarea spaţiilor pentru depozitare (manuale, cărţi, arhivă, materiale didactice);
- Spaţii conexe: centrala termică, spaţii întreţinere;
- Refuncţionalizarea clădirii anexe (mărirea sălii de sport);
- Realizarea termoizolaţiei clădirilor;
- Asigurarea condiţiilor de funcţionare în conformitate cu legislaţia actuală;
- Refacerea instalaţiilor interioare noi;
- Reparaţii capitale la ambele clădiri (înlocuirea finisajelor interioare şi exterioare), la şcoală se vor păstra doar tâmplăriile exterioare, care sunt din PVC cu barieră termică şi geam termopan; Refacerea faţadei, inclusiv înlocuirea învelitorilor;
- Echipamente şi dotări noi;
- Reparaţii la împrejmuirea şcolii;
- Amenajarea incintei şcolii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









