Medicii sunt în stare de alertă! Virusul gripal, care devastează România, poate ucide în doar 24 de ore
Medicii sunt în stare de alertă! Virusul gripal, care devastează România, poate ucide în doar 24 de ore
Medicii sunt în stare de alertă în acest sezon gripal, mai ales după ce a apărut o nouă formă, mult mai severă, de gripă. Aceasta poate ucide oamenii în doar 24 de ore, exact cum s-a întâmplat cu o femeie din Iași. Autoritățile sanitare au anunțat epidemie la nivelul întregii țări.
Medicii spun că femeia, în vârsta de 40 de ani, nu avea nicio altă boală, însă virusul i-a afectat rapid plămânii. Se pare că organismul sănătos al femeii nu s-a putut lupta cu virusul gripal, iar organele i-au cedat pe rând.
Femeia, mama a doi copii, a început să se simtă rău joi dimineață. După încercări nereușite de a îi scădea febra, copii au sunat la 112. Pacienta a fost transportată la Spitalul “Sfântul Spiridon” din Iași, unde i-au făcut investigații, iar ulterior au trimis-o la Spitalul de Boli Infecțioase, unde a fost internată direct la Terapie Intensivă. Vineri dimineață, femeia s-a stins din viață.
„A fost un caz dramatic, fiind vorba de o pacientă de numai 40 de ani: complicații grave care nu au putut fi stăpânite în ATI, cu insuficiență respiratorie acută și edem pulmonar acut. S-a confirmat gripa de tip A.” a declarat Carmen Dorobăț, manager Spitalul de Boli Infecțioase Iași.
Epidemiologii nu cunosc cauzele acestor forme de gripă
Un băiat de 12 ani sportiv de performanță în București, a murit în 36 de ore tot din cauza unei forme agresive a virsului gripal, acum aproape o lună. Se pare că ambele victime nu erau vaccinate.
În plus, epidemiologii susțin că este vorba despre o formă agresivă a virusului gripal care poate ucide rapid.
Irina Teodorescu, epidemiolog: „Există și forme fulminante de gripă, cu deces în 24 de ore. Este relativ caracteristică tinerilor. Este rară, dar există. Nu se știe exact cauza, de ce neapărat tinerii, dar este o afectare masivă a plămânului cu pneumonie interstițială, insuficiență respiratorie extrem de severă.”
În cazul femeii, doctorii au cerut legiștilor analize atente, iar autoritățile sanitare din Iași au declanșat o anchetă epidemiologică în familia ei.
În România s-au înregistrat 35 de decese din cauza virusului, de la începutul sezonului de gripă și până acum. Autoritățile sanitare s-au văzut nevoite să declare epidemie.
Surse: Capital
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]







