Medicii de familie solicită adoptarea certificatului verde fără excepții: „Avem nevoie de o lege corectă acum, nu peste încă o lună şi încă 15.000 de decese”
Medicii de familie solicită adoptarea certificatului verde fără excepții: „Avem nevoie de o lege corectă acum, nu peste încă o lună şi încă 15.000 de decese”
Federaţia Naţională a Patronatelor Medicilor de Familie solicită tuturor parlamentarilor adoptarea legii certificatului verde fără tergiversări, fără introducerea unor excepţii sau modalităţi de a „fenta” măsurile de sănătate publică şi cu sancţiuni severe pentru cei care nu respectă legea.
Certificatul verde a fost introdus pe plan intern din perioada verii de mai multe state europene ca măsură de limitare a transmiterii virusului SARS-CoV-2. În mod inexplicabil, această măsură nu a fost luată şi de România decât parţial în luna octombrie, când numărul românilor care mor zilnic fără vină a ajuns de ordinul sutelor.
„Ne mor bunicile şi bunicii uitaţi în sate şi în case. Ne mor mamele, taţii, fraţii, surorile, copiii. Ne mor rudele, prietenii, vecinii şi colegii. Ne mor medicii de familie. Avem nevoie de o lege corectă acum, nu peste încă o lună şi încă 15.000 de decese evitabile adăugate la cei 15.000 de morţi de până acum, din valul 4, şi 30.000 de morţi de valurile precedente.
Am văzut deja în ultima săptămână efectele pozitive ale introducerii parţiale a certificatului verde. Nu mai avem timp să aşteptăm”, se arată într-un comunicat al Federaţiei Naţionale a Medicilor de Familie.
Certificatul verde introdus în forma în care a fost adoptat la nivel european, în toate domeniile şi pentru toate activităţile, fără excepţie, este cea mai sigură măsură care poate fi adoptată de Parlament pentru a limita transmiterea virusului, a numărului de îmbolnăviri şi reducerea deceselor, au mai spus medicii.
Certificatul verde sprijină indirect şi campania de vaccinare, fără a introduce obligativitatea vaccinării. Românii au posibilitatea de a alege – vaccin sau testare. Sau, fără certificat, accesul limitat la anumite activităţi, telemunca, în funcţie de alegerile individuale ale fiecărui cetăţean.
„Solicităm în egală măsură sancţionarea severă a celor care nu respectă legea şi nu verifică existenţa certificatului verde.
Este revoltător ca un medic de familie să fie sancţionat cu sume între 6.000 şi 11.000 lei dacă nu solicită pacientului adeverinţa de la angajator pentru eliberarea certificatului de concediu medical, sau cu sume între 5.000 şi 10.000 dacă nu completează planul de supraveghere pentru concediul medical, adică pentru o eroare birocratică, care nu pune viaţa nimănui în pericol. În acelaşi timp însă firmele şi instituţiile care nu verifică existenţa certificatului verde şi pun în pericol viaţa a sute sau mii de oameni zilnic riscă, în prezent, o amendă de doar 2.000 până la 10.000 lei”, se arată în acelaşi comunicat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]
Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan
Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel sunt cei trei politicieni din Alba care au fost aleși duminică, 21 iunie 2026, în conducerea Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului PNL. Ilie Bolojan a fost […]
TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință
TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință Un bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, a fost găsit sâmbătă după-masa, spânzurat de țeava de gaz de la intrarea în locuință. Potrivit IPJ Alba, la data de 20 iunie 2026, […]
