Medicii de familie din Alba, solidari cu colegii din toate județele. Memorii depuse la Prefectură și CJAS privind dificultățile de a asigura asistenţa medicală primară
Medicii de familie din Alba se alătură acțiunilor organizate în toată țara de Coaliția ”Solidari pentru Sănătate”. Potrivit dr. Gheorghe Haber, președintele asociației din județ, la Alba Iulia nu vor fi pichetate sedii de instituții, însă vor fi depuse memorii, la Instituția Prefectului și la CJAS, privind dificultățile de a asigura asistenţa medicală primară.
Potrivit acestuia, acțiunile de protest au scopul de a avertiza actuala clasă politică, precum şi instituţiile responsabile, privind sustenabilitatea sistemului naţional de asistenţă medicală primară cu privire la situaţia de criză majoră prelungită în care se află acest segment de îngrijire a pacienţilor.
Mai multe organizaţii independente, între care și Societatea Naţională de Medicina Familiei (SNMF), s-au reunit în Coaliţia „Solidari pentru Sănătate” ce lucrează împreună în scopul de a îmbunătăţi sistemul public de sănătate. Această structură organizează simultan, în data de 2 noiembrie 2017, la ora 11, pichetarea sediilor judeţene ale Prefecturilor şi Caselor de Asigurări de Sănătate, sediul Guvernului şi sediul CNAS, precum şi o Conferinţă de presă în care se vor anunţa protestele din medicina de familie din România.
În data de 15 noiembrie 2017, Coaliţia va organiza un miting în Bucureşti, în care împreună, pacienţi şi medici vor arăta că în România nu se mai poate asigura asistenţa medicală primară în lipsa unor schimbări fundamentale care să asigure calitatea adecvată a actului medical.
„În calitate de factori responsabili pentru apărarea dreptului pacienţilor noştri la sănătate, tragem cel mai sumbru şi urgent semnal pentru a salva ce se mai poate salva acum, în al paisprezecelea ceas, după 25 de ani de politici de sănătate din care pacientul lipseşte cu desăvârşire. Medicina de familie este pe cale să devină o raritate, plătită de stat cu cel mai mizerabil tarif, în condiţiile în care contribuţiile românilor au crescut an de an Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS), a declarat dr. Marina Pîrcălabu, preşedinte interimar FNPMF.
„Nu avem altă opţiune decât să luptăm împreună pentru salvarea accesului pacienţilor noştri la servicii medicale de bază şi facem pe această cale un ultim apel la adresa autorităţilor – Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) şi Ministerul Sănătăţii – de a interveni rapid şi eficient pentru restabilirea acestui drept fundamental al românilor” a declarat Rodica Tănăsescu, Preşedintele Societăţii Naţionale de Medicina Familiei.
„Asistenţa medicală primară este esenţială, medicii de familie reprezintă primul punct de interacţiune a pacienţilor cu sistemul medical. în acelaşi timp, dacă au condiţiile necesare, pot asigura prevenţia prin informarea corectă a pacienţilor. APAH-RO militează încă din 2009 pentru includerea markerilor virali în pachetul de analize gratuite prescrise de către medicii de familie pentru a simplifica diagnosticul şi a preveni noile infectări”, a declarat Marinela Debu, preşedinte APAH-RO.
Din Coaliţia nou înfiinţată fac parte: Societatea Naţională de Medicina Familiei (SNMF); Federaţia Naţională a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF); Salvaţi Copiii – România; Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor cu Cancer (FABC); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune (APAA); Asociaţia Naţională pentru Protecţia Pacienţilor (ANPP); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Neurodegenerative din România (APAN); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Hepatice din România (APAH-RO); Asociaţia „Mame pentru mame”.
Demersurile Coaliţiei „Solidari pentru Sănătate” este susținut și de Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice (COPAC).
Foto: radiocluj.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]
FOTO | Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani
Elevul sergent Alexandru Șimon și eleva Ecaterina Brândușan, premiați de Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Alba: Plachete de onoare și recompense în bani Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități „Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” (AMVVD) Alba a participat în această săptămână la două evenimente dedicate excelenței în educație. Joi, 18 iunie […]









