Medicii de familie din Alba, solidari cu colegii din toate județele. Memorii depuse la Prefectură și CJAS privind dificultățile de a asigura asistenţa medicală primară
Medicii de familie din Alba se alătură acțiunilor organizate în toată țara de Coaliția ”Solidari pentru Sănătate”. Potrivit dr. Gheorghe Haber, președintele asociației din județ, la Alba Iulia nu vor fi pichetate sedii de instituții, însă vor fi depuse memorii, la Instituția Prefectului și la CJAS, privind dificultățile de a asigura asistenţa medicală primară.
Potrivit acestuia, acțiunile de protest au scopul de a avertiza actuala clasă politică, precum şi instituţiile responsabile, privind sustenabilitatea sistemului naţional de asistenţă medicală primară cu privire la situaţia de criză majoră prelungită în care se află acest segment de îngrijire a pacienţilor.
Mai multe organizaţii independente, între care și Societatea Naţională de Medicina Familiei (SNMF), s-au reunit în Coaliţia „Solidari pentru Sănătate” ce lucrează împreună în scopul de a îmbunătăţi sistemul public de sănătate. Această structură organizează simultan, în data de 2 noiembrie 2017, la ora 11, pichetarea sediilor judeţene ale Prefecturilor şi Caselor de Asigurări de Sănătate, sediul Guvernului şi sediul CNAS, precum şi o Conferinţă de presă în care se vor anunţa protestele din medicina de familie din România.
În data de 15 noiembrie 2017, Coaliţia va organiza un miting în Bucureşti, în care împreună, pacienţi şi medici vor arăta că în România nu se mai poate asigura asistenţa medicală primară în lipsa unor schimbări fundamentale care să asigure calitatea adecvată a actului medical.
„În calitate de factori responsabili pentru apărarea dreptului pacienţilor noştri la sănătate, tragem cel mai sumbru şi urgent semnal pentru a salva ce se mai poate salva acum, în al paisprezecelea ceas, după 25 de ani de politici de sănătate din care pacientul lipseşte cu desăvârşire. Medicina de familie este pe cale să devină o raritate, plătită de stat cu cel mai mizerabil tarif, în condiţiile în care contribuţiile românilor au crescut an de an Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS), a declarat dr. Marina Pîrcălabu, preşedinte interimar FNPMF.
„Nu avem altă opţiune decât să luptăm împreună pentru salvarea accesului pacienţilor noştri la servicii medicale de bază şi facem pe această cale un ultim apel la adresa autorităţilor – Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) şi Ministerul Sănătăţii – de a interveni rapid şi eficient pentru restabilirea acestui drept fundamental al românilor” a declarat Rodica Tănăsescu, Preşedintele Societăţii Naţionale de Medicina Familiei.
„Asistenţa medicală primară este esenţială, medicii de familie reprezintă primul punct de interacţiune a pacienţilor cu sistemul medical. în acelaşi timp, dacă au condiţiile necesare, pot asigura prevenţia prin informarea corectă a pacienţilor. APAH-RO militează încă din 2009 pentru includerea markerilor virali în pachetul de analize gratuite prescrise de către medicii de familie pentru a simplifica diagnosticul şi a preveni noile infectări”, a declarat Marinela Debu, preşedinte APAH-RO.
Din Coaliţia nou înfiinţată fac parte: Societatea Naţională de Medicina Familiei (SNMF); Federaţia Naţională a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF); Salvaţi Copiii – România; Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor cu Cancer (FABC); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune (APAA); Asociaţia Naţională pentru Protecţia Pacienţilor (ANPP); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Neurodegenerative din România (APAN); Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Hepatice din România (APAH-RO); Asociaţia „Mame pentru mame”.
Demersurile Coaliţiei „Solidari pentru Sănătate” este susținut și de Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice (COPAC).
Foto: radiocluj.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | 20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință”
20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință” În decursul a două zile, 20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba au răspuns apelului Centrului de Transfuzie Sanguină Alba și au participat […]
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]









