Ştirea zilei

Medicii de familie din Alba nu eliberează reţete compensate şi gratuite

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Începând cu data de 1 iunie a.c., trebuia să intre în vigoare Contractul-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale şi normele de aplicare a acestuia. Deocamdată însă nimic nu e concret în afara faptului că vechiul contract a expirat în noaptea de 31 mai pe 1 iunie, ceea ce înseamnă că finanţarea cu furnizorii de servicii a încetat. Există două variante ale contractului-cadru, una a Ministerului Sănătăţii (MS) şi una a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS). Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila, nu e de acord cu criteriile de internare prevăzute, astfel că în urma întâlnirii dintre acesta, premierul Emil Boc şi preşedintele CNAS, Lucian Duţă s-a stabilit că parafarea contractului-cadru se va face fără criteriile respective.
Nemulţumiţi de prevederile contractului-cadru sunt şi medicii de familie, cea mai mare problemă o reprezintă bugetul alocat cabinetelor care este mult prea mic. Aşa cum ne-a precizat dr. George Haber, preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Alba, Societatea Naţională de Medicina Familiei a solicitat un număr de 14 zile de graţie înaintea semnării contractelor, timp în care să studieze contractul-cadru şi normele. Practic, în momentul de faţă medicii de familie din Alba sunt în aşteptare, dar şi în afara contractelor motiv pentru care, începând de ieri, nu mai eliberează reţete gratuite şi compensate. Pentru că nu există un act adiţional, practic din punct de vedere legal medicii nu pot să emită aceste acte, iar dacă le emit riscă să le plătească din buzunarul propriu. „Suntem la cabinete, însă în regim privat, în sensul că asigurăm asistenţa medicală pacienţilor noştri, însă nu putem elibera reţete sau trimite bolnavii pentru efectuarea unor analize decât în sistem de plată. Deocamdată suntem în aşteptare”, a menţionat dr. George Haber. Medicii de familie sunt nemulţumiţi de modalitatea de plată, reducerea procentajului capitaţiei şi a serviciilor, de sporurile din mediul rural, de faptul că trebuie să scoată bani pentru implementarea cardurilor de sănătate etc. Pe de altă parte, conform informaţiilor oferite de Clara Bâcu, preşedintele Colegiului Farmaciştilor Alba, farmaciile din Alba continuă să elibereze reţete gratuite şi compensate, cu toate că şi acestea sunt la rândul lor fără contracte de ieri.
Preşedintele Patronatului Medicilor de Familie, dr. Doina Mihailă, a specificat că reprezentanţii Ministerului Sănătăţii nu şi-au respectat promisiunile făcute şi, „în acest context, vom lucra în cabinete private. E o soluţie pe care nu ne-am dorit-o, dar nu avem ce face. Bugetul alocat cabinetelor medicilor de familie este prea mic şi, prin semnarea contractului cadru, am fi mereu pe pierdere”. Dacă şi medicii de familie din Alba vor recurge la înfiinţarea de cabinete private sau vor semna contractele cu Casa de Asigurări de Sănătate Alba (CAS), rămâne să vedem în zilele următoare. Pentru anul 2010, în judeţul Alba, în regim contractual cu CAS Alba s-au aflat un număr de 218 medici de familie.
Această situaţie de incertitudine, de neclaritate s-a produs în fiecare an înainte de semnarea contractului-cadru, astfel încât a devenit o normalitate, ceea ce e grav, mai ales că până la urmă cei care suferă cel mai mult sunt bolnavii… (L.I.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult