Ştirea zilei

Medicii de familie din Alba nu eliberează reţete compensate şi gratuite

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Începând cu data de 1 iunie a.c., trebuia să intre în vigoare Contractul-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale şi normele de aplicare a acestuia. Deocamdată însă nimic nu e concret în afara faptului că vechiul contract a expirat în noaptea de 31 mai pe 1 iunie, ceea ce înseamnă că finanţarea cu furnizorii de servicii a încetat. Există două variante ale contractului-cadru, una a Ministerului Sănătăţii (MS) şi una a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS). Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila, nu e de acord cu criteriile de internare prevăzute, astfel că în urma întâlnirii dintre acesta, premierul Emil Boc şi preşedintele CNAS, Lucian Duţă s-a stabilit că parafarea contractului-cadru se va face fără criteriile respective.
Nemulţumiţi de prevederile contractului-cadru sunt şi medicii de familie, cea mai mare problemă o reprezintă bugetul alocat cabinetelor care este mult prea mic. Aşa cum ne-a precizat dr. George Haber, preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Alba, Societatea Naţională de Medicina Familiei a solicitat un număr de 14 zile de graţie înaintea semnării contractelor, timp în care să studieze contractul-cadru şi normele. Practic, în momentul de faţă medicii de familie din Alba sunt în aşteptare, dar şi în afara contractelor motiv pentru care, începând de ieri, nu mai eliberează reţete gratuite şi compensate. Pentru că nu există un act adiţional, practic din punct de vedere legal medicii nu pot să emită aceste acte, iar dacă le emit riscă să le plătească din buzunarul propriu. „Suntem la cabinete, însă în regim privat, în sensul că asigurăm asistenţa medicală pacienţilor noştri, însă nu putem elibera reţete sau trimite bolnavii pentru efectuarea unor analize decât în sistem de plată. Deocamdată suntem în aşteptare”, a menţionat dr. George Haber. Medicii de familie sunt nemulţumiţi de modalitatea de plată, reducerea procentajului capitaţiei şi a serviciilor, de sporurile din mediul rural, de faptul că trebuie să scoată bani pentru implementarea cardurilor de sănătate etc. Pe de altă parte, conform informaţiilor oferite de Clara Bâcu, preşedintele Colegiului Farmaciştilor Alba, farmaciile din Alba continuă să elibereze reţete gratuite şi compensate, cu toate că şi acestea sunt la rândul lor fără contracte de ieri.
Preşedintele Patronatului Medicilor de Familie, dr. Doina Mihailă, a specificat că reprezentanţii Ministerului Sănătăţii nu şi-au respectat promisiunile făcute şi, „în acest context, vom lucra în cabinete private. E o soluţie pe care nu ne-am dorit-o, dar nu avem ce face. Bugetul alocat cabinetelor medicilor de familie este prea mic şi, prin semnarea contractului cadru, am fi mereu pe pierdere”. Dacă şi medicii de familie din Alba vor recurge la înfiinţarea de cabinete private sau vor semna contractele cu Casa de Asigurări de Sănătate Alba (CAS), rămâne să vedem în zilele următoare. Pentru anul 2010, în judeţul Alba, în regim contractual cu CAS Alba s-au aflat un număr de 218 medici de familie.
Această situaţie de incertitudine, de neclaritate s-a produs în fiecare an înainte de semnarea contractului-cadru, astfel încât a devenit o normalitate, ceea ce e grav, mai ales că până la urmă cei care suferă cel mai mult sunt bolnavii… (L.I.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult