Ştirea zilei

Medicii de familie din Alba nu eliberează reţete compensate şi gratuite

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Începând cu data de 1 iunie a.c., trebuia să intre în vigoare Contractul-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale şi normele de aplicare a acestuia. Deocamdată însă nimic nu e concret în afara faptului că vechiul contract a expirat în noaptea de 31 mai pe 1 iunie, ceea ce înseamnă că finanţarea cu furnizorii de servicii a încetat. Există două variante ale contractului-cadru, una a Ministerului Sănătăţii (MS) şi una a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS). Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila, nu e de acord cu criteriile de internare prevăzute, astfel că în urma întâlnirii dintre acesta, premierul Emil Boc şi preşedintele CNAS, Lucian Duţă s-a stabilit că parafarea contractului-cadru se va face fără criteriile respective.
Nemulţumiţi de prevederile contractului-cadru sunt şi medicii de familie, cea mai mare problemă o reprezintă bugetul alocat cabinetelor care este mult prea mic. Aşa cum ne-a precizat dr. George Haber, preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Alba, Societatea Naţională de Medicina Familiei a solicitat un număr de 14 zile de graţie înaintea semnării contractelor, timp în care să studieze contractul-cadru şi normele. Practic, în momentul de faţă medicii de familie din Alba sunt în aşteptare, dar şi în afara contractelor motiv pentru care, începând de ieri, nu mai eliberează reţete gratuite şi compensate. Pentru că nu există un act adiţional, practic din punct de vedere legal medicii nu pot să emită aceste acte, iar dacă le emit riscă să le plătească din buzunarul propriu. „Suntem la cabinete, însă în regim privat, în sensul că asigurăm asistenţa medicală pacienţilor noştri, însă nu putem elibera reţete sau trimite bolnavii pentru efectuarea unor analize decât în sistem de plată. Deocamdată suntem în aşteptare”, a menţionat dr. George Haber. Medicii de familie sunt nemulţumiţi de modalitatea de plată, reducerea procentajului capitaţiei şi a serviciilor, de sporurile din mediul rural, de faptul că trebuie să scoată bani pentru implementarea cardurilor de sănătate etc. Pe de altă parte, conform informaţiilor oferite de Clara Bâcu, preşedintele Colegiului Farmaciştilor Alba, farmaciile din Alba continuă să elibereze reţete gratuite şi compensate, cu toate că şi acestea sunt la rândul lor fără contracte de ieri.
Preşedintele Patronatului Medicilor de Familie, dr. Doina Mihailă, a specificat că reprezentanţii Ministerului Sănătăţii nu şi-au respectat promisiunile făcute şi, „în acest context, vom lucra în cabinete private. E o soluţie pe care nu ne-am dorit-o, dar nu avem ce face. Bugetul alocat cabinetelor medicilor de familie este prea mic şi, prin semnarea contractului cadru, am fi mereu pe pierdere”. Dacă şi medicii de familie din Alba vor recurge la înfiinţarea de cabinete private sau vor semna contractele cu Casa de Asigurări de Sănătate Alba (CAS), rămâne să vedem în zilele următoare. Pentru anul 2010, în judeţul Alba, în regim contractual cu CAS Alba s-au aflat un număr de 218 medici de familie.
Această situaţie de incertitudine, de neclaritate s-a produs în fiecare an înainte de semnarea contractului-cadru, astfel încât a devenit o normalitate, ceea ce e grav, mai ales că până la urmă cei care suferă cel mai mult sunt bolnavii… (L.I.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult