Medici NOI în spitalele din județul Alba. 18 posturi au fost ocupate, prin concurs, de medici rezidenți
La testul-grilă în cadrul concursului de intrare în Rezidențiat 2020 au participat 72 de candidați din Alba, prin centrele de pregătire Cluj Napoca, Târgu Mureș și Timișoara. În 2019 au fost doar 30 de candidați. În urma sesiunii de rezidențiat din 15 noiembrie 2020, toate cele 18 posturi scoase la concurs, prin centrul de pregătire Cluj Napoca, de către 4 spitale din județul Alba au fost ocupate.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a oferit medicilor rezidenți 9 posturi, acestea fiind ocupate astfel: Compartiment Urologie – Andrei Ionuț Tișe, Compartiment Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice –
Cosmina Cosma, Serviciul de prevenire a infecțiilor asociate asistenței medicale (epidemiologie) – Paul Andrei Ștefan, Secția Recuperare, medicină fizică și balneologie – Vlad Alexandru Buda, Secția Medicină Internă – Mădălina Ionela Cizmaș, Compartiment Nefrologie – Andrada Alina Bărar, Compartiment Oftalmologie – Oana Șuluțiu, Secția Oncologie Medicală – Alexandru Agachi, Secția ORL – Lavinia Elena Mera.
Spitalul Municipal Sebeș a oferit medicilor rezidenți trei posturi, toate ocupate prin concurs acum astfel: Compartiment de prevenire a infecțiilor associate asistenței medicale (epidemiologie) – Simina Caradan, Secția Pediatrie – Diana Alexandra Borcău, Laborator Radiologie Imagistică Medicală – Cristian Marius Voina.
Spitalul Orășenesc Cugir a scos la concurs pentru medicii rezidenți două posturi ocupate astel: Compartiment Neonatologie – Bianca Marcela Voina, Compartiment Pediatrie – Georgiana Laura Cioancă.
Spitalul Orășenesc ”Dr. Alexandru Borza” Abrud a oferit medicilor rezidenți patru posturi, ocupte prin concurs astel: Cabinet Cardiologie – Andra Maria Carla Negru, Cabinet Endocrinologie – Delia Ancuța Gligor, Compartiment ORL – Constantin Tudor Dimitriu, Compartiment Pediatrie – Loredana Ciuciuc.
Pentru fiecare dintre aceste specialități rezidențiatul are o durată între 3 și 6 ani și cuprinde mai multe stagii de pregătire. Pregătirea medicilor rezidenți se face în unitățile sanitare acreditate pentru învățămantul postuniversitar medical, sub îndrumarea unui coordonator de program cu cel mai înalt grad didactic în specialitatea respectivă (în clinici universitare din Cluj Napoca, în mare parte). În tot acest timp, medicul rezident este salarizat de spitalul unde a ocupat postul prin concurs. Postul respectiv este blocat timp de 3-6 ani până când medicul rezident vine să-l ia în primire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]









