Medici NOI în spitalele din județul Alba. 18 posturi au fost ocupate, prin concurs, de medici rezidenți
La testul-grilă în cadrul concursului de intrare în Rezidențiat 2020 au participat 72 de candidați din Alba, prin centrele de pregătire Cluj Napoca, Târgu Mureș și Timișoara. În 2019 au fost doar 30 de candidați. În urma sesiunii de rezidențiat din 15 noiembrie 2020, toate cele 18 posturi scoase la concurs, prin centrul de pregătire Cluj Napoca, de către 4 spitale din județul Alba au fost ocupate.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a oferit medicilor rezidenți 9 posturi, acestea fiind ocupate astfel: Compartiment Urologie – Andrei Ionuț Tișe, Compartiment Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice –
Cosmina Cosma, Serviciul de prevenire a infecțiilor asociate asistenței medicale (epidemiologie) – Paul Andrei Ștefan, Secția Recuperare, medicină fizică și balneologie – Vlad Alexandru Buda, Secția Medicină Internă – Mădălina Ionela Cizmaș, Compartiment Nefrologie – Andrada Alina Bărar, Compartiment Oftalmologie – Oana Șuluțiu, Secția Oncologie Medicală – Alexandru Agachi, Secția ORL – Lavinia Elena Mera.
Spitalul Municipal Sebeș a oferit medicilor rezidenți trei posturi, toate ocupate prin concurs acum astfel: Compartiment de prevenire a infecțiilor associate asistenței medicale (epidemiologie) – Simina Caradan, Secția Pediatrie – Diana Alexandra Borcău, Laborator Radiologie Imagistică Medicală – Cristian Marius Voina.
Spitalul Orășenesc Cugir a scos la concurs pentru medicii rezidenți două posturi ocupate astel: Compartiment Neonatologie – Bianca Marcela Voina, Compartiment Pediatrie – Georgiana Laura Cioancă.
Spitalul Orășenesc ”Dr. Alexandru Borza” Abrud a oferit medicilor rezidenți patru posturi, ocupte prin concurs astel: Cabinet Cardiologie – Andra Maria Carla Negru, Cabinet Endocrinologie – Delia Ancuța Gligor, Compartiment ORL – Constantin Tudor Dimitriu, Compartiment Pediatrie – Loredana Ciuciuc.
Pentru fiecare dintre aceste specialități rezidențiatul are o durată între 3 și 6 ani și cuprinde mai multe stagii de pregătire. Pregătirea medicilor rezidenți se face în unitățile sanitare acreditate pentru învățămantul postuniversitar medical, sub îndrumarea unui coordonator de program cu cel mai înalt grad didactic în specialitatea respectivă (în clinici universitare din Cluj Napoca, în mare parte). În tot acest timp, medicul rezident este salarizat de spitalul unde a ocupat postul prin concurs. Postul respectiv este blocat timp de 3-6 ani până când medicul rezident vine să-l ia în primire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]









