Medici NOI în spitalele din județul Alba. 18 posturi au fost ocupate, prin concurs, de medici rezidenți
La testul-grilă în cadrul concursului de intrare în Rezidențiat 2020 au participat 72 de candidați din Alba, prin centrele de pregătire Cluj Napoca, Târgu Mureș și Timișoara. În 2019 au fost doar 30 de candidați. În urma sesiunii de rezidențiat din 15 noiembrie 2020, toate cele 18 posturi scoase la concurs, prin centrul de pregătire Cluj Napoca, de către 4 spitale din județul Alba au fost ocupate.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a oferit medicilor rezidenți 9 posturi, acestea fiind ocupate astfel: Compartiment Urologie – Andrei Ionuț Tișe, Compartiment Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice –
Cosmina Cosma, Serviciul de prevenire a infecțiilor asociate asistenței medicale (epidemiologie) – Paul Andrei Ștefan, Secția Recuperare, medicină fizică și balneologie – Vlad Alexandru Buda, Secția Medicină Internă – Mădălina Ionela Cizmaș, Compartiment Nefrologie – Andrada Alina Bărar, Compartiment Oftalmologie – Oana Șuluțiu, Secția Oncologie Medicală – Alexandru Agachi, Secția ORL – Lavinia Elena Mera.
Spitalul Municipal Sebeș a oferit medicilor rezidenți trei posturi, toate ocupate prin concurs acum astfel: Compartiment de prevenire a infecțiilor associate asistenței medicale (epidemiologie) – Simina Caradan, Secția Pediatrie – Diana Alexandra Borcău, Laborator Radiologie Imagistică Medicală – Cristian Marius Voina.
Spitalul Orășenesc Cugir a scos la concurs pentru medicii rezidenți două posturi ocupate astel: Compartiment Neonatologie – Bianca Marcela Voina, Compartiment Pediatrie – Georgiana Laura Cioancă.
Spitalul Orășenesc ”Dr. Alexandru Borza” Abrud a oferit medicilor rezidenți patru posturi, ocupte prin concurs astel: Cabinet Cardiologie – Andra Maria Carla Negru, Cabinet Endocrinologie – Delia Ancuța Gligor, Compartiment ORL – Constantin Tudor Dimitriu, Compartiment Pediatrie – Loredana Ciuciuc.
Pentru fiecare dintre aceste specialități rezidențiatul are o durată între 3 și 6 ani și cuprinde mai multe stagii de pregătire. Pregătirea medicilor rezidenți se face în unitățile sanitare acreditate pentru învățămantul postuniversitar medical, sub îndrumarea unui coordonator de program cu cel mai înalt grad didactic în specialitatea respectivă (în clinici universitare din Cluj Napoca, în mare parte). În tot acest timp, medicul rezident este salarizat de spitalul unde a ocupat postul prin concurs. Postul respectiv este blocat timp de 3-6 ani până când medicul rezident vine să-l ia în primire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









