Ştirea zilei

Medic de familie din Alba: ”Scoateți cardul de sănătate. ACUM e valul 1 la noi, nu în martie sau aprilie. ACUM trebuie să minimalizăm contactul între noi”

Ioana Oprean

Publicat

în

Mădălina Vesa, medic de familie din Alba Iulia, a ridicat pe rețeaua de socializare facebook o problemă destul de complicată cu care se confruntă pacienţii care au simptome şi urmează a fi testaţi pentru depistarea COVID-19.

Medicul afirmă că statul ar trebui să scoată cardul de sănătate din nou, pentru că România se confruntă acum cu valul unu al pandemiei de coronavirus.

”Astăzi (miercuri – n.r.) mă sună un pacient şi îmi spune că are ceva simptome de 3-4 zile, uşoare pt care nu a fost nevoie de consult medical. A stat totuşi acasă ţînând cont de contextul epidemiologic. Acum nu mai are gust, miros. Conform protocoalelor interne (ale judeţului Albă), sun la spital pt programare la testare. Programarea o va avea cel mai devreme vineri, f probabil sâmbătă. Oricum, de astăzi îi deschid CM pe boală obişnuită să zicem o viroză). Primeşte rezultatul vineri seară. De vineri, el va primi decizia de izolare pt 14 zile, conform legii. Dar simptomele lui de boală le-a avut de duminică sau sâmbătă. În consecinţă, în prima săptămâna de izolare oficială, el se va face bine şi îi dispar toate simpt. Dar statul îi decontează concediu medical pt 3 săptămâni. Pierde statul bani, pierde angajatorul un om. Aceste cazuri sunt tot mai frecvente. De multe ori, angajatorul plăteşte testul că să nu mai piardă timp angajatul. Dar nu prea mulţi îşi permit acest lucru”, spune medicul de familie într-o postare pe Facebook.

Mădălina Vesta afirmă că ”cine are cale de acces la guvern, ministru sau alte oficialităţi, să prezinte aceste cazuri extrem de frecvente, poate, cândva, vor mai da o ordonanţă de urgenţă pt a reglementa această problema”.

”Şi dacă tot vorbiţi cu ei, rugatii să scoată cardul de sănătate. ACUM e valul 1 la noi, nu în martie sau aprilie. ACUM trebuie să minimalizăm contactul între noi. Şi să permită medicului de familie acces în timp real la tabelul cu pacienţii pozitivi şi carantinati. Atât am nevoie, de acces la informaţie pe o platforma. Şi în rest colaborez perfect cu pacientul meu, nu mai am nevoie de nici o autoritate publică pt a-mi facetreaba bine”, completează femeia.

Vesa spune că ar trebui făcute puncte de recoltare mai mult. ”Poate se va lua în calcul metoda italienilor, francezilor (probabil şi alte state au făcut la fel): o sala de sport pt consultul pacienţilor simptomatici. Punct de recoltare, consult sumar şi apoi în funcţie de simptomatologie să fie redirecţionat spre un pneumolog (să i se facă o radiografie, analize). O să mi se spună că încă nu suntem la acel nivel de îmbolnăvire. Aşa este, încă nu suntem. Dar vom fi curând şi trebuie anticipat momentul. Suntem în urmă rău cu protocoalele de tratament. Poate faceţi ceva şi în privinţa asta”, mai afirmă medicul de familie din Alba Iulia.

La nivelul judeţului Alba, incidenţa cazurilor noi de COVID-19 în ultimele 14 zile este de 4,61, ca urmare a analizei făcute publice de DSP În perioada 21 octombrie – 3 noiembrie 2020, s-au înregistrat 1.751 infectări noi cu coronavirus (anterior 1.748). Cele mai multe cazuri sunt în mediul urban – 1.406 (incidenţa 6.16), faţă de rural – 343 cazuri (incidenţa 2.27).

Cea mai mare incidenţă a cazurilor noi este la Alba Iulia – 7.72 (anterior 7.46), urmată de Cugir – 7.19 (anterior 6.96), Sebeş – 6.57 (anterior 7.02), apoi Blaj – 6.40 (anterior 6.40), Aiud cu 4.93 (anterior 5.36), Ocna Mureş – 4.41 (anterior 5.40), Abrud – 3.77 (anterior 3.77). Oraşul Teiuş a rămas la 2.74 cazuri la mia de locitori, Baia de Arieş a scăzut la 2.60 (anterior 2.85), Câmpeni la 2.53 (anterior 2.79), iar Zlatna are 2.49 (anterior 2.12).

Miercuri, în judeţul Alba au fost comunicate 157 de noi cazuri de COVID-19, potrivit datelor transmise miercuri, 4 noiembrie, de DSP Alba. Până în prezent 5.771 au fos confirmate pozitiv de la începutul pandemiei. 3.431 de persoane au fost declarate vindecate şi s-au înregistrat 159 decese. Marţi, în Alba au fost prelucrate 781 de probe. Numărul total de teste efectuate până în prezent în judeţ a ajuns la 106.348.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]

Citește mai mult