Medalie de bronz pentru CS Unirea la CN de Semimaraton

Redactia Ziarului Unirea

Weeekendul recent încheiat a fost unul foarte bun pentru Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia. Atletele pregătite de antrenorul Gabriel Avram au câştigat medalia de bronz pe echipe la Campionatul Naţional de Semimaraton desfăşurat la Oneşti. Dar mai presus de această medalie de bronz este faptul că două dintre albaiulience, Alina Boholţan şi Roxana Duţă, vor rămâne în continuare în programul naţional „Boulder Wave” sponsorizat de Adidas, lucru care trebuie salutat, acest program fiind selecţionata naţională pentru sportive sub 25 de ani. Alt rezultat notabil din acest weekend este locul şapte obţinut de judoka Alexandru Bogdan la Campionatul Naţional de Judo, de la Iaşi. Sportivul albaiulian pregătit de profesorul Ioan Todor încă nu a împlinit 18 ani şi a luptat la categoria seniori cu competitori mai în vârstă şi cu 10 ani. „Sunt foarte mulţumit acest binemeritat loc şapte şi trebuie spus că Alexandru a pierdut la limită în faţa campionului de anul acesta, care este cu 6 ani mai în vârstă. Rezultatul de la semimaraton nu este o surpriză, vine oarecum normal şi încununează munca depusă toată această vară petrecută în cantonament”, a declarat Radu Nicula, directorul CS Unirea.
Clubul fanion al oraşului a fost reprezentat din nou cu succes la o competiţie internaţională, de orientariştii Tamaş Bogya şi Irina Maiorescu. Cei doi au luat startul în Macedonia la Krusevo Open aşa cum s-a numit anul acesta Campionatul Europei de Sus-Est. La întrecerea seniorilor Tamaş s-a impus în proba de Lungă Distanţă, câştigând cu 3 minute avans faţă de ocupantul locului doi şi a terminat al treilea în proba de sprint. Irina a învins în proba de Lungă Distanţă, la o diferenţă considerabilă de 15 minute faţă de locul al doilea, de asemenea şi-a adjudecat proba de Sprint şi a sosit a treia la Medie Distanţă. „Secţia de Orientare se dovedeşte cea mai prolifică din cadrul clubului în acest an. Îl felicit pe această cale pe Marius Anghel şi sportivii săi”, a conchis Radu Nicula. (H.D.M.)

Știri recente din categoria Actualitate

Cum va fi vremea la finalul lunii iulie și la început de august 2024. Prognoza METEO indică ploi și temperaturi peste media normală

Cum va fi vremea la finalul lunii iulie și la început de august 2024. Prognoza METEO indică ploi și temperaturi peste media normală ANM anunță un început ploios pentru următoarele patru săptămâni, mai ales în sud-est. Regiunile vestice și sud-vestice vor avea parte de precipitații normale. Temperaturile vor fi „ușor mai ridicate” decât cele normale. […]