Marşul Factorilor Poştali, faza judeţeană
Oficiul Judeţean Reţea Poştală Alba a organizat sâmbătă, 7 mai, în Şanţurile Cetăţii din Alba Iulia etapa judeţeană a Marşului Factorilor Poştali, a 35-a ediţie. La întrecerea devenită deja tradiţională au participat în jur de 150 de persoane, fetele au mărşăluit pe distanţa de 3.000 de metri, iar băieţii au parcurs un traseu de 7.000 de metri. Câştigătorii competiţiei au fost: *feminin: 1. Alexandra Simona Suciu (OPDC Alba), 2. Maria Orăşan (OP Şugag), 3. Ramona Gaiţă (OP Abrud); *masculin: 1. Florin Nedel Ştirb (OP Cugir), 2. Ioan Trif (OPRM Teiuş), 3. Nicolae David (OPRM Alba). Primii trei clasaţi vor fi prezenţi la etapa regională a Marşului Factorilor Poştali care va avea loc pe data de 28 mai 2011, la Braşov. Premii speciale au mai primit Elena Botti, Ileana Boc, Ioan Petroescu şi Ioan Ciucuşan. Premiile constând în diplome, bani şi obiecte promoţionale au fost oferite de către partenerii SC Unirea Pres (recompensă distinctă pentru locul întâi la fiecare categorie), SC Oma Group Star, Instituţia Prefectului judeţul Alba, Consiliul Judeţean Alba, Primăria Alba Iulia, DJTS Alba şi Sindicatul de Poştă Alba.
Evenimentul a fost onorat cu prezenţa şi de autorităţile locale şi judeţene, în frunte cu prefectul Ştefan Bardan şi subprefectul Raul Tudoraşcu, primarul Mircea Hava şi viceprimarul Ioan Bogăţan, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, vicepreşedintele Sorin Bumb şi consilierul judeţean Ioan Fulea. Au mai participat, de asemenea, Gheorghe Berghian, directorul Casei de Cultură a Studenţilor Alba Iulia, Dan Opruţa directorul DJST Alba şi solista de muzică populară Ina Todoran. Alături de personalul OJRP Alba, de diriginţii oficiilor poştale şi poştaşii din judeţul Alba s-au aflat şi reprezentanţi din conducerea Poştei Române: Nicolae Olimpiu Constantin, director al Centrului Regional Reţea Poştală Braşov, Cristian Stăvar, şef serviciu Resurse Umane al CRRP Braşov, Sofia Ţârău, inspector, Viorel Haţegan, preşedintele sindicatului, vicepreşedintele Costel Tomuş şi secretarul Dana Văduva. „Marşul factorilor poştali este un eveniment de tradiţie pentru Poşta Română. Faptul că îl organizăm de 35 de ani spune totul despre seriozitatea şi dedicarea factorilor poştali. Munca noastră înseamnă şi efort, pentru că indiferent de vreme suntem la datorie, dar înseamnă şi pasiune, pentru că, fără a spune vorbe mari, noi unim românii prin munca noastră”, a declarat Nicolae Albu, directorul Oficiului Judeţean Reţea Poştală Alba, organizatorul principal al evenimentului. (M.N.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române Gheorghe Adamescu (n. 23 iulie 1869, București, România – d. 4 aprilie 1942, București, România) a fost un istoric literar, membru corespondent al Academiei Române din 1921, bibliograf, profesor de limba română și limba latină și autorul unor manuale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia