Mario Boldea a optat pentru continuitate | Mijlocașul legat de Australia continuă încă un sezon la Metalurgistul Cugir
Mario Boldea a poposit sub Drăgana vara trecută și în scurt timp a cules aprecieri unanime, dovedindu-se unul dintre cei mai buni echipieri ai “roș-albaștrilor” în stagiunea în care cugirenii au câștigat Seria a 9-a a
Ligii a 3-a și au jucat o dublă de baraj pentru promovare cu SCM Zalău.
Considerat un jucător indispensabil de către antrenorul Lucian Itu și “placa turnantă” din linia mediană, Boldea a acceptat să-și prelungească cu încă un an contractul cu Metalurgistul Cugir, până la mijlocul anului 2022. Asta deși, inclusiv în iarnă, a fost foarte aproape să părăsească România și să ajungă în Australia, unde îi este stabilită familia.
“Am preferat să rămân la Cugir pentru că mă simt excelent. M-am adaptat foarte bine într-un colectiv «OK», avem o echipă foarte bună, nu sunt motive să plec altundeva. În campionatul viitor ne propunem să terminăm cât mai sus, să ne batem la vârf”, a precizat jucătorul în vârstă de 25 de ani.
Echipierul Cugirul are și cetățenie australiană, iar mama sa locuiește în Melbourne (tatăl său e stabilit în România). Așadar, ar putea să treacă Oceanul lndian oricând spre continentul-insulă, nu-l împiedică nici restricțiile cauzate de pandemia de COVID-19. De obicei Boldea mergea iarna în Australia pentru vacanță, însă nu a mai făcut acest lucru în ultimii 2 ani, coronavirusul împiedicându-l să ajungă în țara unde a locuit până la vârsta de 12 ani.
“În iarnă a fost foarte aproape să plec, erau aproape cumpărate biletele de avion. Dar nu avea sens să merg, întrucât erau restricții extrem de dure, acel lockdown. Nu era vorba despre fotbal, să am vreo ofertă de acolo. Nici nu știu care e nivelul jocului, sunt în România de când eram în clasa a III-a”, a mai spus jucătorul divizionarei terțe.
Mario Boldea are o poveste de viaţă interesantă, mijlocașul de profil defensiv renunțând la viaţa alături de familia sa din Australia pentru a juca fotbal în România. Născut la Bozovici, o localitate din județul Caraş-Severin, care l-a dat fotbalului mare pe Iosif Rotariu, Boldea a făcut un sacrificiu inedit pentru a practica la nivel organizat cel mai iubit sport de pe mapamond. Deşi a emigrat cu toată familia sa în Australia pe când avea doar 10 ani, Boldea a hotârât să se întoarcă în România doi ani mai târziu, singur, fără părinţi.
„Am plecat de mic în Australia, dar eu nu m-am acomodat. Părinţii mei munceau foarte mult şi eu eram mai mult singur, fără prieteni. În clasa a V-a am hotărât să ma reîntorc în România şi am venit la Timişoara, la un prieten de familie, care era şi antrenor la LPS Banatul. El m-a dus acolo şi aşa am început fotbalul la nivel organizat. Mai jucasem şi în Australia vreo 6 luni, dar acolo nu se punea prea multă bază pe fotbal”, a spus tânărul jucător, în trecut, pentru presa din Hunedoara.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









