Mario Boldea a optat pentru continuitate | Mijlocașul legat de Australia continuă încă un sezon la Metalurgistul Cugir
Mario Boldea a poposit sub Drăgana vara trecută și în scurt timp a cules aprecieri unanime, dovedindu-se unul dintre cei mai buni echipieri ai “roș-albaștrilor” în stagiunea în care cugirenii au câștigat Seria a 9-a a
Ligii a 3-a și au jucat o dublă de baraj pentru promovare cu SCM Zalău.
Considerat un jucător indispensabil de către antrenorul Lucian Itu și “placa turnantă” din linia mediană, Boldea a acceptat să-și prelungească cu încă un an contractul cu Metalurgistul Cugir, până la mijlocul anului 2022. Asta deși, inclusiv în iarnă, a fost foarte aproape să părăsească România și să ajungă în Australia, unde îi este stabilită familia.
“Am preferat să rămân la Cugir pentru că mă simt excelent. M-am adaptat foarte bine într-un colectiv «OK», avem o echipă foarte bună, nu sunt motive să plec altundeva. În campionatul viitor ne propunem să terminăm cât mai sus, să ne batem la vârf”, a precizat jucătorul în vârstă de 25 de ani.
Echipierul Cugirul are și cetățenie australiană, iar mama sa locuiește în Melbourne (tatăl său e stabilit în România). Așadar, ar putea să treacă Oceanul lndian oricând spre continentul-insulă, nu-l împiedică nici restricțiile cauzate de pandemia de COVID-19. De obicei Boldea mergea iarna în Australia pentru vacanță, însă nu a mai făcut acest lucru în ultimii 2 ani, coronavirusul împiedicându-l să ajungă în țara unde a locuit până la vârsta de 12 ani.
“În iarnă a fost foarte aproape să plec, erau aproape cumpărate biletele de avion. Dar nu avea sens să merg, întrucât erau restricții extrem de dure, acel lockdown. Nu era vorba despre fotbal, să am vreo ofertă de acolo. Nici nu știu care e nivelul jocului, sunt în România de când eram în clasa a III-a”, a mai spus jucătorul divizionarei terțe.
Mario Boldea are o poveste de viaţă interesantă, mijlocașul de profil defensiv renunțând la viaţa alături de familia sa din Australia pentru a juca fotbal în România. Născut la Bozovici, o localitate din județul Caraş-Severin, care l-a dat fotbalului mare pe Iosif Rotariu, Boldea a făcut un sacrificiu inedit pentru a practica la nivel organizat cel mai iubit sport de pe mapamond. Deşi a emigrat cu toată familia sa în Australia pe când avea doar 10 ani, Boldea a hotârât să se întoarcă în România doi ani mai târziu, singur, fără părinţi.
„Am plecat de mic în Australia, dar eu nu m-am acomodat. Părinţii mei munceau foarte mult şi eu eram mai mult singur, fără prieteni. În clasa a V-a am hotărât să ma reîntorc în România şi am venit la Timişoara, la un prieten de familie, care era şi antrenor la LPS Banatul. El m-a dus acolo şi aşa am început fotbalul la nivel organizat. Mai jucasem şi în Australia vreo 6 luni, dar acolo nu se punea prea multă bază pe fotbal”, a spus tânărul jucător, în trecut, pentru presa din Hunedoara.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]
FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României
Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]








