Marian Găldean, fotbalistul din Alba, ce joacă de un deceniu în Italia: “E jale din pricina coronavirusului! Sper ca în România să nu capete amploarea de aici”
Marian Găldean (30 de ani), jucător originar din Sebeș, evoluează de un deceniu în Italia, trecând pe la
diverse echipe din categoriile inferioare ale fotbalului peninsular.
De anul trecut a ajuns la Arzachena Costa Smeralda (Serie D-G) și locuiește în Sardinia, în Porto Cervo, urbe aflată la 4 ore distanță auto de Cagliari și la 30 de minute de Olbia (situată pe coasta nordică). Chiar dacă la o scară mai mică, ținând cont că în Sardinia pandemia de coronavirus nu a căpătat amploarea din nordul Italiei, din Lombardia, jucătorul din Alba trăiește în aceste zile o experiență incredibilă. Italia a fost închisă total de autorități, devenind un teritoriu izolat, iar fotbalul este parte dintr-un fenomen șocant, greu de explicat. Nu se mai joacă fotbal, antrenamentele au fost anulate, iar în societate sunt restricții, impuse de autorități în dorința de a evita o contaminare multiplicată care ar crea și mai multă disperare și panică.
*Izolați la domiciliu și restricții
Toate campionatele fotbalistice au fost blocate, deocamdată, până în 3 aprilie, iar activitatea sportivă a fost sistată total în “Cizmă”, unde statul a luat, probabil mult prea târziu, decizii radicale pentru a stopa pandemia. “Aici, unde stau eu nu este așa grav, dar în restul Italiei este jale, a început nebunia de o săptămână. Autoritățile ne-au transmis să respectăm măsurile, ne-au implorat chiar pentru că e vorba de viață și sănătate. Dar se simte presiunea și neliniștea generală”, a transmis Marian. Fotbalistul este obligat să stea la domiciliu, pe care-l părăsește doar cu acordul autorităților și în anumite condiții.
“E o situație dificilă, dincolo de sport. Trebuie să respectăm legile! Nu am voie să ies din casă decât cu certificat de la autorități pentru cumpărături, sau la farmacie! De călătorit, nicio șansă! Este poliție la fiecare colț de stradă, te simți oarecum straniu, sunt controale. În magazinul alimentar intră maximum 5 persoane, cu mască și mănuși, se încheie seria și intră alții! Trebuie să respectăm distanța de un metru față de alte persoane, poliția te verifică în privința traseului”, a mai spus jucătorul din Alba, ce nu a mai ajuns în țară din vara anului trecut.
*Cei ce vin în România, greșesc!
Îngrijorat, Marian Găldean își umple timpul petrecut la domiciliu cu anternamente individuale, vizionarea programelor TV și discuții cu cei de acasă, așteptând totuși ca în luna aprilie lucrurile să revină, pe cât posibil, la normal.
“Vorbesc în fiecare zi cu familia din țară și prietena care este în Germania, este clar că sunt îngrijorați, nu are cum să fie altfel. Mi-e greu să mă gândesc cum va fi în România și sper să nu facem greșeli, să fim responsabili, întrucât nu e de joacă. Avem exemplul de aici din Italia, unde situația a devenit critică în câteva zile. De aceea nu sunt de acord cu românii care revin în țară. Este o decizie foarte proastă, ce-i pune în pericol pe cei dragi, un risc imens, ce nu merită asumat”, a mai spus Marian.
În Italia mai evoluează, la Sassuolo Primavera, alți doi jucători din Alba, Andrei Mărginean (Zlatna) și Raul Șteau (Aiud).
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]
FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României
Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]








