Marcela Vîlcan, poveste emoționantă despre Corneliu Olar: Așa am cunoscut eu OMUL, de o modestie rar întâlnită, care își oferea ajutorul fără ca să i-l ceri
Marcela Vîlcan, poveste emoționantă despre Corneliu Olar: Așa am cunoscut eu OMUL, de o modestie rar întâlnită, care își oferea ajutorul fără ca să i-l ceri
Marcela Vîlcan, asistenta șefă a secției de Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Județean Alba Iulia a istorisit, pe pagina proprie de pe o rețea de socializare, o poveste emoționantă despre omul Corneliu Olar, la trecerea acestuia în Împărăția Cerurilor.
„Am să vă spun o poveste, o poveste despre omenie, bun simț, educație civică și despre ce-o mai fi fost ea… Personajul principal OMUL!
Am avut ocazia să cunosc OMUL, pe când era pacient în secția noastră. OMUL, într-un salon de 4 paturi, cu alți 3 pacienți, culmea, doi imobilizați complet la pat, iar 1 țintuit la pat datorită faptului că lipsa de oxigen nu ii permitea deplasarea nici măcar până la toaletă (era dependent 100% de O2). Se întâmpla undeva în valul 2 sau 3 al pandemiei. Nu mai rețin exact.
Citește și: DOLIU în Alba: Corneliu Olar, deputatul moților, a trecut la cele veșnice
Unul dintre pacienții imobilizați la pat, obez (undeva spre 160 kg), tânăr dealtfel, de etnie romă. Era în patul 1.
Celalalt, tot imobilizat la pat, vârstnic, pensionar, cu studii superioare realizate în vremurile când școala era școală, frate, fost director de întreprindere de stat. Patul 2. Român.
Patul 3 – OMUL. Moț.
Patul 4, pacient de vârstă adultă, cu necesar mare de oxigen. Sas.
Imaginea cu care OMUL a fost nevoit să trăiască, timp de vreo două săptămâni, nu era una care să-ți inducă optimismul. 3 colegi de salon, care trebuiau alimentați, schimbați de pampers, spălați etc. Dar nu s-a plâns nicicând, din contră…
Prima amintire pe care o am vis-a-vis de OM este aceea în care l-am surprins într-un moment în care îi dădea să mănânce iaurt, cu lingurița, pacientului tânăr, obez, din patul 1. („frumos’, mi-am spus în gând).
O altă amintire o am când, ieșind din salon, făcând nici 3 pași, am auzit în urma mea o bubuitură. Întorcându-mă rapid, OMUL deja îl sprijinea pe pacientul din patul 4, care căzuse, în intenția lui de a merge la toaletă (a acceptat foarte greu ideea că trebuie să folosească un scaun toaletă în salon). L-am ridicat împreună și l-am pus în pat. (‘admirabil”, mi-am spus în gând).
O altă amintire este mâna de ajutor pe care o dădea mereu asistentelor și infirmierelor la mobilizarea pacientului obez, în încercarea de prevenire a escarelor. („impresionant”, mi-am spus din nou în gând).
Cu pacientul din patul 2, cel vârstnic, făcea mereu conversație, căci se știau din alte timpuri.
Așa am cunoscut eu OMUL, un om de o modestie rar întâlnită, un om care își oferea ajutorul fără ca tu să i-l ceri. Un om fără pretenții de înalt demnitar, un om, exemplu de urmat. Nu a cerut nimic: nici să fie mutat (oricum, nu aveam unde), nici rezervă, nici alți colegi de suferință. Nimic. Absolut nimic.
Să vă odihnească Domnul sufletul în pace, drag OM! Sunt convinsă, că locul în care sunteți acum este unul cald, cu soare și verdeață, plin de liniște și de bucurie. Condoleanțe, familiei îndoliate!”, a scris Marcela Vîlcan pe facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









