Marcel Vela: Poliţia va fi dotată cu pistoale Beretta de ultimă generaţie. ”Nu este normal să te lupţi cu infractori dotați la ultimul răcnet al tehnologiei, cu pistoale Carpaţi sau Makarov din anii ’70”
Marcel Vela a anunţat că Poliţia Română va fi dotată cu pistoale Beretta de ultimă generaţie. Asta în plină pandemie, când țara se confruntă cu o criză economică ale cărei efecte abia se fac simțite. El a adăugat că în poliţie începe să aibă loc o normalizare, pentru că nu poţi lupta cu infractori, cu reţelele de crimă organizată sau cu cele de trafic de droguri ori de persoane, înarmat cu pistoale Carpaţi sau Makarov din anii ’70.
„Astăzi (miercuri – n.r.) este un moment extrem de important. Din anii ’70, Poliţia din România foloseşte tehnică depăşită, tehnică pe care dumneavoastră ca oameni ai legii, care aplicaţi legea, care apăraţi cetăţenii, o folosiţi în condiţii improprii.
Avem cazuri în care poliţişti s-au jertfit pentru ţară, poate de multe ori fiindcă nu au avut cu ce să se apere. Această tehnică nou pe care dumneavoastră astăzi aţi primit-o e un prim pas, un început. Toţi colegii dumneavostră de la ordine publică, poliţie rutieră, vor fi dotaţi cu armanente de ultimă generaţie. Acest armament, pistoalele Beretta sunt făcute în România.
Nu le-am achiziţionat de la intermediari, de la furnizori, la preţuri exorbitante. Am considerat ca tot armamentul cu care se dotează Poliţia România să fie fabricat în România. Preţul la care am achiziţionat aceste pistoale e sub preţul de piaţă”, a afirmat miercuri Marcel Vela la evenimentul care a marcat dotarea poliţiştilor cu pistoale Beretta.
Ministrul de Interne a adăugat că noile dotări pentru poliţie vor transmite un semnal infractorilor şi anume „toleranţă zero” faţă de aceştia.
„Aşadar, atunci când există preocupare se pot găsi soluţii eficiente din punct de vedere financiar, economic şi în mod esenţial eficiente pentru a ne proteja camarazii. Dincolo de această dotare, de fapt eu aş numi-o normalizare. În sfârşit în Poliţia Română are loc o normalizare.
Nu este normal să te lupţi cu infractori, cu reţele de crimă organizată, cu reţele de trafic de droguri şi de persoane dotate la ultimul răcnet al tehnologiei, fie de motorizare, fie de înarmare, cu pistoale Carpaţi sau Makarov din anii ’70. Deci această normalizare era un lucru firesc, pentru că există un virus mai periculos decât COVID-ul – infracţionalitatea.
Această dotare a poliţiei, cu autoturisme, cu autoutilitare, cu pistoale, cu veste antiglonţ, cu bastoane cu şocuri, cu camere de luat vederi, toate acestea sunt un mesaj şi un semnal pentru infractori. Virusul infracţionalităţii trebuie distrus din temelie. Am spus la începutul mandatului meu – toleranţă zero faţă de infractori. Aceste dotări ne oferă posibilitatea să ne confruntăm cu răufăcătorii, cu toţi cei care fac rău României, care pun în pericol viaţa şi bunurile cetăţenilor”, a completat Vela.
În următoarele două luni, poliţiştii vor fi dotaţi cu aceste pistoale noi, a mai spus ministrul de Interne.
Sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









