„Maraton” cu ocazia Zilei de Curățenie Națională la Sebeș: 450 de voluntari au strâns 84 DE METRI CUBI de deșeuri
„Maraton” cu ocazia Zilei de Curățenie Națională la Sebeș: 450 de voluntari au strâns 84 DE METRI CUBI de deșeuri
„Acțiunea ecologistă „Let’s Do It, Romania! Ziua de Curățenie Națională” a avut loc și la Sebeș. Echipa noastră a reunit peste 450 de voluntari. Au participat circa 300 de elevi de la toate instituțiile de învățământ locale, alături de 30 de cadre didactice, 126 de voluntari din cadrul primăriei și instituțiilor subordonate, consilieri locali. Au fost colectați 84 de metri cubi de deșeuri.
Sebeșul a dat startul oficial al acțiunii de ecologizare la ora 10:00. Voluntarii au intervenit în cartierele Mihail Kogălniceanu, Aleea Parc, Aleea Lac, Lucian Blaga și Valea Frumoasei, în parcurile din oraș – Parcul Primăriei, Parcul Tineretului, Parcul „Mihai Eminescu” și Parcul Arini, în zona centrală a orașului și pe străzile din proximitate, precum și în zona străzii Alunului, unde s-a identificat o cantitate considerabilă de deșeuri. Nu au fost uitate nici localitățile aparținătoare: Petrești, Lancrăm și Răhău.
Unitățile de învățământ participante au fost: Școala „Mihail Kogălniceanu”, Școala Gimnazială Nr. 2, Liceul Tehnologic, Colegiul Național „Lucian Blaga”, Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” și Școala Gimnazială Petrești. Unităților de învățământ li s-au alăturat și voluntarii din cadrul primăriei și instituţiilor subordonate: Direcția Generală de Asistență Socială, Medicală și Comunitară Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga”, Căminul de Persoane Vârstnice, Serviciul Public de Administrare a Patrimoniului și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență.
Primăria Municipiului Sebeș, SC Green Days, SC RER VEST SA/SC RETIM ECOLOGIC SERVICE SA, alături de echipa Let’s Do It, Romania! au asigurat sacii de colectare a deșeurilor și echipamentele de protecție. Transportul deșeurilor rezultate a fost asigurat de S.P.A.P. Sebeș, în parteneriat cu operatorul de salubritate SC Green Days.
Tinerilor voluntari le-au fost distribuite dulciuri și apă.
Mulțumiri sponsorilor: Elis Pavaje Sebeș și Ambient Alba.
Primăria Municipiului Sebeș transmite mulțumiri tuturor voluntarilor care au răspuns invitației și s-au alăturat acestei acțiuni de ecologizare.” , transmit reprezentanții primăriei Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]
ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]










