Actualitate

Mănușile de unică folosință NU protejează cu adevărat împotriva COVID-19: Ce spune un medic german

Ioana Oprean

Publicat

în

Mănușile de unică folosință, pe care le folosim zi de zi în această perioadă, nu protejează cu adevărat împotriva coronavirusului. Din contră, acestea pot crește chiar riscul unei infecții din mai multe motive. În supermarketuri, la piață, în viața de zi cu zi: oamenii sunt văzuți din ce în ce mai des purtând nu numai măști pentru față, ci și mănuși de unică folosință pentru a se proteja de coronavirusul. În multe farmacii din întreaga lume, acestea au fost vândute săptămâni întregi, scrie dw.com.

Folosirea mănușilor de unică folosință poate părea un mijloc de protecție eficient împotriva noului coronavirus. La urma urmei, infecția cu noul coronavirus poate apărea nu numai printr-o infecție , atunci când cineva tușește sau strănută în apropiere. Dacă este atinsă o suprafață pe care sunt prezenți agenți patogeni, aceștia ajung pe mână. Și dacă apoi este atinsă față, ochii, nasul sau gura, virușii vă pot intra în corp și vă pot îmbolnăvi.

Deși mănușile de unică folosință sunt purtate în cabinetele medicilor și de către paramedici, acestea protejează mâinile numai de alte tipuri de contaminări, cum ar fi cea transmisă prin sânge sau alte lichide corporale. Acestea pot proteja împotriva contaminării cu bacteriile și virusurile doar pentru o perioadă foarte scurtă de timp.

Acest lucru se datorează faptului că materialul mănușilor de unică folosință este de fapt poros și, cu cât le porți mai mult, cu atât este mai ușor pentru agenții patogeni să pătrundă pe presupusa acoperire de protecție. Acesta este unul dintre motivele pentru care personalul medical curăță și dezinfectează cu atenție mâinile după ce au folosit mănuși de unică folosință. Mănușile de unică folosință nu înlocuiesc în mod expres aceste reguli de igienă.

Mănuși de unică folosință din vinil, latex sau nitril pot da o senzație de sterilitate, dar această senzație de siguranță este foarte înșelătoare. Mulți oameni au grijă să nu-și atingă fața atunci când fac cumpărături cu mănuși de unică folosință – dar se poate întâmpla destul de des asta.

Din aceste motive, medicii avertizează nu doar despre acest sentiment înșelător de securitate, ci subliniază că mănușile de unică folosință pot crește chiar riscul de infecție. Acest lucru se datorează faptului că pielea începe să transpire foarte repede sub mănuși de unică folosință. Și un climat atât de cald și umed este un mediu ideal pentru bacterii și viruși de tot felul.

„Nu mai purta mănuși medicale în public! Este o mizerie igienică la scară masivă.” Așa i-a spus drastic dr. Marc Hanefeld pe Twitter și Facebook unui utilizator. „Sub mănușă, bacteriile se înmulțesc fericite în spațiul cald și umed. Fără dezinfectare, aveți o canalizare pe mâini. Felicitări!” spune Hanefeld, un medic din Bremervörde din nordul Germaniei.

sursa: stiripesurse.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața

Ioana Oprean

Publicat

în

24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]

Citește mai mult

Actualitate

INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren care transporta carton, cuprins de flăcări

Bogdan Ilea

Publicat

în

INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren, care transporta carton, cuprins de flăcări  Un autotren ar fi fost cuprins de flăcări, pe DN1, zona Dumbrava, miercuri, 24 iunie 2026.  Potrivit ISU Alba, secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit  pe DN1, zona Dumbrava. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă […]

Citește mai mult

Actualitate

24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]

Citește mai mult