Manifestări de Ziua Mondială a Turismului – Alba Iulia, 27 septembrie 2012 – la spațiile RYMA
Consiliul Județean Alba anunță că mâine, 27 septembrie 2012, se sărbătorește Ziua Mondială a Turismului. Este un eveniment dedicat exclusiv turismului, organizatori fiind Consiliul Județean Alba, Asociația RYMA și Serviciul Public Județean SALVAMONT Alba.
“Dintre toate motivele pentru care turismul merită sărbătorit, îl vom pomeni pe cel mai important: bucuria că ne înconjoară zeci, poate chiar sute de locuri și momente bune de luat în seamă, de vizitat, de aprofundat și de fotografiat. Turismul înseamnă călătorie, comunicare, cunoaștere, provocare, el înseamnă sănătate și voință. Și, mai presus de toate, el înseamnă marketing, deschidere și viziune. Indiferent dacă vorbim de catedrale, de ruine, de evenimente, de ritualuri tradiționale sau de personalități, turismul este și va fi întotdeauna un domeniu în care oricine are acces. Este o lume verde, o lume pe care județul Alba o conține și cu care se mândrește.
Sărbătorirea acestei zile are, în 2012, particularități vrednice de luat în seamă. Una dintre ele constă în faptul că va fi pentru al treilea an la rând când cercurile școlare de turism din județul Alba vor participa la eveniment. Vorbim, aici, despre Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Colegiul Tehnic Apulum, Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia și Colegiul Tehnic Aiud. De asemenea, încă două școli și-au anunțat implicarea (fiind totodată viitoare participante la acest proiect al cercurilor de turism, coordonat de Consiliul Județean Alba), și anume Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj și Grupul Școlar Industrial „Corneliu Medrea” Zlatna.
Progamul zilei de mâine va conține exerciții demonstrative ale salvamontiștilor, expoziții foto pe teme turistice și o întâlnire cu celebrul explorator David Neacșu, prilej cu care acesta ne va împărtăși experiențele sale. Ziua se va încheia cu un concert al folkistei Alina Manole.
Ziua de 27 septembrie reprezintă data la care, în anul 1970, s-a adoptat Statutul Organizației Mondiale a Turismului. Începând cu anul 1980, această zi a fost celebrată în fiecare an, ca fiind Ziua Mondială a Turismului”, se arată în comunicatul remis presei de Consiliul Județean Alba.
Manifestările încep la ora 16.30, în Spațiile RYMA!
Program:
16.30 – Exerciţiu demonstrativ Salvamont Alba (panou de cățărare și stand de prezentare a echipamentului)
18.15 – Cuvânt de deschidere
18.30 – Vernisajul expoziţiei foto „Tabără Padiş 2012”
19.00 – Vernisajul expoziţiei „Părţi din mine” a artistului Mihai Pâslariu din Timişoara
19.30 – David Neacşu – „Poveştile unui explorator”
20.00 – Concert Alina Manole
foto: spațiile RYMA
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








