Ştirea zilei

Mama unei fetiţe de patru ani din județul Alba, acuzată de neglijenţă: Ar fi lăsat copila cu un unchi care a abuzat-o sexual. Ce restricţii are femeia

Ioana Oprean

Publicat

în

O femeie din comuna Bucerdea Grânoasă, este acuzată în instanţă de tatăl fetiţei de 4 ani pe care o au împreună, că şi-a neglijat fiica, care a ajuns să fie abuzată de fratele femeii şi expusă de aceasta riscului infectării cu Covid-19.

După ce femeia a plecat de mai multe ori în străinătate, iar fostul concubin, tatăl fetiţei, a reclamat-o pentru abandon, domiciliul copilei a fost stabilit – printr-o sentinţă civilă pronunţată în 2019 – la bărbat. Teoretic, mama o mai poate vedea pe micuţă doar o dată la două săptămâni, timp de opt ore, desi femeia reclamă că nici măcat atât nu i se permite.

Programul de vizitare restrictiv a fost contestat de mamă la Tribunalul Alba, instanţă care, de altfel, în iulie 2020, a şi respins apelul femeii care cerea să poată sta cu copila mai mult. S-a ajuns la această situaţie după o serie de acuzaţii la adresa femeii. Fostul concubin, care a mai acuzat-o şi anterior pe mamă de neglijenţă, spune că din cauza acesteia, fetiţa lor a ajuns să fie abuzată sexual.

“În data de 16.05.2020, apelanta a luat minora la ea în Bucerdea Grânoasă, conform programului de vizitare stabilit (…) şi s-a săturat repede de minoră, a lăsat-o cu fratele acesteia, care a agresat-o sexual. A fost plecată mai mult de 8 luni în Franţa, fără să mai vină să viziteze minora şi fară să o mai intereseze, iar după 8 luni vine în tară şi vrea minora chiar daca era izolata 14 zile la domiciliu,expunând minora la COVID “, spune tatăl copilei, potrivit considerentelor deciziei civile pronunţate de Tribunalul Alba (rolii.ro).

Povestea abuzului sexual asupra copilei e una încă una neelucidată, iar aspectele infracţiunii reclamate de tată la adresa fostei concubine şi fratelui acesteia urmează a fi clarificate. “Pe data de 22.05.2020, tatăl a făcut plângere penală împotriva agresorului, a depus plângerea la politie şi este în desfăşurare urmărirea penală după ce Serviciul de Medicină Legală (..) a constatat urme ale infracţiunii de agresiune sexuală. Toate aceste afirmaţii sunt dovedite cu înscrisuri, lucru care să ateste netemeinicia acţiunii şi faptul că apelanta nu trebuie să mai primească program de vizitare” se mai arată în declaraţiile tatălui, potrivit considerentelor deciziei citate.

Bărbatul recunoaşte că nu i-a mai permis femeii să ia copila, chiar dacă instanţa de fond a stabilit un anumit program în care mama poate sta cu fiica, invocând că nu o poate lăsa cu o “imatură, iresponsabilă, instabilă şi inconştientă care distruge minora prin inconştienţa sa vădită, prin lipsa de supraveghere şi iresposabilitatea de care da dovadă”.

De altfel, bărbatul a cerut şi el în instanţă ca până la finalizarea dosarului penal de agresiune sexuală deschis pe numele fostei concubine şi fratelui acesteia, să nu i se mai acorde femeii niciun drept de vizitare a fetiţei “pentru ca minora să nu mai sufere”. Tribunalul Alba a menţnut însă sentinţa civilă care-i acordă femeii dreptul de a sta cu copila timp de opt ore, o data la două săptămâni, cel puţîn până finalizarea dosarului cu acuzaţii de neglijenţă şi abuz sexual.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult