Mai mult de 60.000 de oameni au intrat în România, în ultimele 24 de ore. Peste 2.000 au fost trimiși în izolare sau carantină
Prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalitățile de control aproximativ 107.200 persoane, cetățeni români și străini, cu peste 41.000 mijloace de transport, dintre care 12.300 automarfare, în ultimele 24 de ore, anunță, astăzi, Poliția de Frontieră.
Peste 60.000 de oameni au intrat în România prin punctele de trecere a frontierei, în ultimele 24 de ore, iar peste 2.000 au fost trimiși în izolare sau carantină din cauza riscului de infectare cu coronavirus.
„Pe sensul de intrare au fost aproximativ 60.100 persoane cu 23.200 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 47.100 persoane cu 17.800 mijloace de transport”, se arată într-un comunicat al Poliției de Frontieră.
Frontiera cu Ungaria, prin cele 11 puncte de trecere, a fost tranzitată de aproximativ 66.400 de persoane şi 27.300 de mijloace de transport (6.400 automarfare), din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 38.000 de persoane cu 16.500 mijloace de transport.
În urma verificărilor suplimentare efectuate în linia a doua, au fost trimise spre izolare/carantină la locuință de către specialiștii Direcției de Sănătate Publică 2.132 de persoane. Principalele puncte de trecere unde au fost dispuse astfel de măsuri sunt: P.T.F. Nădlac I – 277 (din care 138 pe jos), P.T.F. Borş – 264, P.T.F. Nădlac II – 1.139, P.T.F. Petea – 283, P.T.F. Vărşand – 11 etc.
În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă – punctele de trecere şi “frontiera verde” – poliţiştii de frontieră au constatat: 55 fapte ilegale (25 infracţiuni şi 30 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini; au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de aproximativ 418.600 lei; valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la peste 6.000 lei.
„Nu s-a permis intrarea în ţară a 23 cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 9 cetăţeni români din diferite motive legale”, arată Poliția de Frontieră.
Sursa: antena3.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









