Maghiarii din UDMR nu sunt de acord cu regionalizarea. “O astfel de decizie nu este deloc în favoarea cetăţeanului”
„Judeţele au fost puterea noastră, nemaivorbind despre faptul că deciziile vor ajunge foarte departe de cetăţean. Spre exemplu, braşovenii vor merge la Sibiu, sibienii vor merge la Alba Iulia sau cei din Harghita, Covasna, vor veni la Sibiu sau Alba Iulia. Cred eu că greşeală mai mare decât să fim în favoarea unei asemenea restructurări administrative nu este. O astfel de decizie este foarte scumpă şi nu este deloc în favoarea cetăţeanului”, a declarat sâmbătă la Sibiu Kelemen Hunor, președintele UDMR.
Kelemen Hunor afirmă că Uniunea nu este de acord cu împărţirea ţării în „regiuni administrative”, întrucât România nu are nevoie de „încă un nivel administrativ”, acest lucru însemnând că „judeţele vor fi golite”.
„Ideea principală este că nu credem că România are nevoie de încă un nivel administrativ, de încă un nivel birocratic, pentru că problemele României nu stau în lipsa acestui nivel de administraţie publică. Vrei, nu vrei, la un moment dat, dacă mai înfiinţezi încă un nivel administrativ, judeţele vor fi golite, pentru că nu centrul cedează din putere. Nu faci regionalizare pentru un premier, pentru o coaliţie, faci pentru 40-50 de ani. Nu mai trebuie să scoatem bani din buzunarul oamenilor pentru că încă un nivel administrativ înseamnă costuri în plus, înseamnă că centrele decizionale vor fi mai departe de cetăţean. Noi credem că avem nevoie de regiuni economice mai mici în toată ţara. Eşecul se datorează faptului că actualele regiuni au fost desemnate prost. Eu cred că pentru regionalizare trebuie să mergem la referendum, nu asumare, nu ordonananţă. Nu trebuie să-ţi fie frică de cetăţeni. Trebuie să-i întrebi pe oameni dacă vor să meargă în alt judeţ”, a mai afirmat președintele UDMR.
Întrebat în ce regiune ar trebui să fie maghiarimea şi cu ce capitală, Kelemen a răspuns: „Maghiarimea e împărţită în mai multe zone. Harghita, Covasna, Târgu Mureş ar fi o regiune pentru că au legături istorice, economice şi e foarte clar că aici aşa trebuie să se întâmple. Maghiarimea nu poate fi înghesuită într-o singură regiune. Noi nu punem pe primul plan argumentul etnic, dar nici nu putem să facem abstracţie de acest lucru”.
Kelemen a fost întrebat de jurnalişti dacă UDMR spune „nu” regionalizării.
„Da, spunem nu. Nu suntem de acord cu regiuni administrative”, a răspuns el.
Sursa Mediafax
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








