Maghiarii din UDMR nu sunt de acord cu regionalizarea. “O astfel de decizie nu este deloc în favoarea cetăţeanului”
„Judeţele au fost puterea noastră, nemaivorbind despre faptul că deciziile vor ajunge foarte departe de cetăţean. Spre exemplu, braşovenii vor merge la Sibiu, sibienii vor merge la Alba Iulia sau cei din Harghita, Covasna, vor veni la Sibiu sau Alba Iulia. Cred eu că greşeală mai mare decât să fim în favoarea unei asemenea restructurări administrative nu este. O astfel de decizie este foarte scumpă şi nu este deloc în favoarea cetăţeanului”, a declarat sâmbătă la Sibiu Kelemen Hunor, președintele UDMR.
Kelemen Hunor afirmă că Uniunea nu este de acord cu împărţirea ţării în „regiuni administrative”, întrucât România nu are nevoie de „încă un nivel administrativ”, acest lucru însemnând că „judeţele vor fi golite”.
„Ideea principală este că nu credem că România are nevoie de încă un nivel administrativ, de încă un nivel birocratic, pentru că problemele României nu stau în lipsa acestui nivel de administraţie publică. Vrei, nu vrei, la un moment dat, dacă mai înfiinţezi încă un nivel administrativ, judeţele vor fi golite, pentru că nu centrul cedează din putere. Nu faci regionalizare pentru un premier, pentru o coaliţie, faci pentru 40-50 de ani. Nu mai trebuie să scoatem bani din buzunarul oamenilor pentru că încă un nivel administrativ înseamnă costuri în plus, înseamnă că centrele decizionale vor fi mai departe de cetăţean. Noi credem că avem nevoie de regiuni economice mai mici în toată ţara. Eşecul se datorează faptului că actualele regiuni au fost desemnate prost. Eu cred că pentru regionalizare trebuie să mergem la referendum, nu asumare, nu ordonananţă. Nu trebuie să-ţi fie frică de cetăţeni. Trebuie să-i întrebi pe oameni dacă vor să meargă în alt judeţ”, a mai afirmat președintele UDMR.
Întrebat în ce regiune ar trebui să fie maghiarimea şi cu ce capitală, Kelemen a răspuns: „Maghiarimea e împărţită în mai multe zone. Harghita, Covasna, Târgu Mureş ar fi o regiune pentru că au legături istorice, economice şi e foarte clar că aici aşa trebuie să se întâmple. Maghiarimea nu poate fi înghesuită într-o singură regiune. Noi nu punem pe primul plan argumentul etnic, dar nici nu putem să facem abstracţie de acest lucru”.
Kelemen a fost întrebat de jurnalişti dacă UDMR spune „nu” regionalizării.
„Da, spunem nu. Nu suntem de acord cu regiuni administrative”, a răspuns el.
Sursa Mediafax
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]









