”Luna Națională de Prevenire a Cancerului”: DSP Alba organizează în februarie activități de educare, informare și workshop-uri cu profesioniștii din sănătate
Direcţia de Sănătate Publică a județului Alba organizează în februarie, ”Luna Națională de Prevenire a Cancerului”, mai multe activități educativ-preventive ce au ca scop creșterea gradului de conștientizare și reducerea mortalității prin cancer.
La nivel judeţean, coordonarea este asigurată de Compartimentul Evaluare și Promovare a Sănătății din cadrul DSP Alba și va consta în activități de informare, educare, comunicare în comunitățile cu asistență medicală comunitară precum și mese rotunde, workshop-uri cu profesioniștii din sănătate, acțiuni publice și distribuire de materiale informative.
Scopul campaniei Luna Națională de Prevenire a Cancerului 2018 este de a reduce numărul de decese care pot fi prevenite în fiecare an, prin creșterea gradului de conștientizare în rândul publicului larg și prin impulsionarea autorităților de a lua măsuri suplimentare împotriva cancerului.
Luna Națională de Prevenire a Cancerului explorează acțiuni pe care putem să le întreprindem pentru a salva vieți, pentru a atinge echitate în îngrijire, făcând o prioritate din lupta împotriva acestei boli.
Așa cum cancerul afectează pe toată lumea în moduri diferite, fiecare avem puterea de a lua măsuri pentru a reduce impactul bolii asupra persoanelor, familiilor și comunităților.
De Ziua Internațională împotriva cancerului la copii, 15 februarie 2018, se solicită decidenților din sistemele medicale, părinților, familiilor și comunităților să pretindă guvernelor să colaboreze cu organizațiile neguvernamentale și comunitățile locale, pentru a asigura tratament și îngrijiri adecvate pentru copiii cu cancer.
Scopul Campaniei este “Acces universal mai bun la tratament pentru copiii și adolescenții cu cancer”. Mesajul-cheie este “Copiii merită ce este mai BUN!”.
În România, Campania “Luna Națională de Prevenire a Cancerului” este coordonată de Ministerul Sănătăţii prin Institutul Naţional de Sănătate Publică.
Colaboratorii DSP Alba sunt 37 unități administrativ teritoriale cu asistență medicală comunitară, OAMGMAMR filiala Alba, medicii de familie din județ, medicii din rețeaua de medicină școlară, ambulatoriile de specialitate din șapte spitale, asociații profesionale (Colegiul Medicilor Alba, Asociația Națională a Medicilor de Familie filiala Alba, Asociația Medicilor de Familie Asclepios), cabinetele de planificare familială și Farmacia Vichi Farm Alba Iulia.
Parteneri sunt mass media locală.
Mai multe informații și fotografii găsiți pe grupul de Facebook ”Promovarea Sănătății Alba”.
Împreună pentru un viitor mai bun.
Să facem mai mult. Să ne pese mai mult.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta”
Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă reacție […]
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]








