”Luna Națională de Prevenire a Cancerului”: DSP Alba organizează în februarie activități de educare, informare și workshop-uri cu profesioniștii din sănătate
Direcţia de Sănătate Publică a județului Alba organizează în februarie, ”Luna Națională de Prevenire a Cancerului”, mai multe activități educativ-preventive ce au ca scop creșterea gradului de conștientizare și reducerea mortalității prin cancer.
La nivel judeţean, coordonarea este asigurată de Compartimentul Evaluare și Promovare a Sănătății din cadrul DSP Alba și va consta în activități de informare, educare, comunicare în comunitățile cu asistență medicală comunitară precum și mese rotunde, workshop-uri cu profesioniștii din sănătate, acțiuni publice și distribuire de materiale informative.
Scopul campaniei Luna Națională de Prevenire a Cancerului 2018 este de a reduce numărul de decese care pot fi prevenite în fiecare an, prin creșterea gradului de conștientizare în rândul publicului larg și prin impulsionarea autorităților de a lua măsuri suplimentare împotriva cancerului.
Luna Națională de Prevenire a Cancerului explorează acțiuni pe care putem să le întreprindem pentru a salva vieți, pentru a atinge echitate în îngrijire, făcând o prioritate din lupta împotriva acestei boli.
Așa cum cancerul afectează pe toată lumea în moduri diferite, fiecare avem puterea de a lua măsuri pentru a reduce impactul bolii asupra persoanelor, familiilor și comunităților.
De Ziua Internațională împotriva cancerului la copii, 15 februarie 2018, se solicită decidenților din sistemele medicale, părinților, familiilor și comunităților să pretindă guvernelor să colaboreze cu organizațiile neguvernamentale și comunitățile locale, pentru a asigura tratament și îngrijiri adecvate pentru copiii cu cancer.
Scopul Campaniei este “Acces universal mai bun la tratament pentru copiii și adolescenții cu cancer”. Mesajul-cheie este “Copiii merită ce este mai BUN!”.
În România, Campania “Luna Națională de Prevenire a Cancerului” este coordonată de Ministerul Sănătăţii prin Institutul Naţional de Sănătate Publică.
Colaboratorii DSP Alba sunt 37 unități administrativ teritoriale cu asistență medicală comunitară, OAMGMAMR filiala Alba, medicii de familie din județ, medicii din rețeaua de medicină școlară, ambulatoriile de specialitate din șapte spitale, asociații profesionale (Colegiul Medicilor Alba, Asociația Națională a Medicilor de Familie filiala Alba, Asociația Medicilor de Familie Asclepios), cabinetele de planificare familială și Farmacia Vichi Farm Alba Iulia.
Parteneri sunt mass media locală.
Mai multe informații și fotografii găsiți pe grupul de Facebook ”Promovarea Sănătății Alba”.
Împreună pentru un viitor mai bun.
Să facem mai mult. Să ne pese mai mult.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia
Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia Un planor, condus de un clujean, a aterizat forțat vineri după-masa, pe un câmp aflat la intrarea în Feneș dinspre Alba Iulia. Aparatul de zbor a fost zărit de trecători într-un lan de porumb din […]
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete de pe raza municipiului, se arată în decizia instanței, în procesul deschis de STP. „Primăria Municipiului Alba Iulia a câștigat, astăzi, procesul deschis de STP Alba Iulia, […]
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]









