Lucrările de mansardare pentru readucerea policlinicii în incinta Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, în grafic. Investiție de peste 2 milioane de euro
La începutul lunii noiembrie, lucrările de mansardare pentru readucerea policlinicii în incinta Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia se desfăşoară conform graficului.
Aceasta a fost concluzia la care s-a ajuns astăzi, în urma vizitei făcute pe şantier de către preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, împreună cu reprezentanţi ai conducerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba.
Este, aşadar, o veste bună pentru pacienţii spitalului, care vor putea beneficia în curând de servicii medicale specifice într-un spaţiu adecvat, modern, şi care poate răspunde necesităţilor de consultaţii şi tratament într-un Ambulatoriu integrat.
În spațiul nou creat prin mansardarea policlinicii ar urma să fie mutate secțiile de Neurologie și Recuperare neuro-motorie, precum și amenajarea unor camere pentru medici și asistente, pe o suprafață de circa 1700 mp.
La parterul acestor corpuri ar urma să fie mutat, în locul Secției de Neurologie, Ambulatoriul integrat al spitalului, care în prezent funcţionează într-un fost cămin de nefamiliști, la o distanță de aproximativ un kilometru față de sediul spitalului (pe strada Mușețelului), un spațiu total neadecvat cu circuite întunecate, înguste, care nu îndeplinesc sub nici o formă, datorită specificului inițial al clădirii, normele sanitare referitoare la condițiile pe care trebuie să le îndeplinească un spital în vederea obținerii autorizației sanitare de funcționare.
În aceste condiții, pacienții împreună cu personalul medico-sanitar sunt puși pe drumuri între Ambulator și Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, iar sângele este recoltat în cadrul ambulatoriului de specialitate, după care este transportat zilnic la laboratorul din cadrul spitalului. De asemenea, există disfuncționalități semnificative în funcționarea Secției de Neurologie cât și a Compartimentului de Recuperare Neurologie, ambele fiind propuse să-și desfășoare activitățile viitoare în spațiile nou create prin mansardarea corpurilor C și D ale policlinicii.
Durata de realizare a lucrărilor de reabilitare este de 18 luni, iar implementarea proiectului este de 24 de luni. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 2.253.000 de euro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









