Lucrări ample de reabilitare la Liceul de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia. „Tunel” de traversare între cele două corpuri de clădire alăturate, construit anul viitor
Lucrări ample de reabilitare la Liceul de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia. „Tunel” de traversare între cele două corpuri de clădire alăturate, construit anul viitor
Lucrări ample de reabilitare sunt în plină desfășurare și vor transforma complet interiorul celui mai vechi sediu al Liceului de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia. Este vorba despre corpul de clădire situat la intersecția străzilor Avram Iancu și Teilor.
Viceprimarul cu atribuții de primar Voicu PAUL împreună cu o echipă de experți tehnici din Primăria municipiului Alba Iulia au făcut astăzi o vizită în teren, pentru a vedea la fața locului stadiul proiectului. Toate lucrările sunt în grafic, iar constructorul acordă o atenție specială recomandărilor în materie de siguranță venite din partea autorităților, de la ISU până la DSP. Termenul de finalizare a lucrărilor este estimat pentru 1 ianuarie 2020, iar rezultatele concrete vor fi săli de clasă mai mari şi mai moderne, sisteme de încălzire şi ventilație performante şi toalete moderne, absolut necesare în condițiile în care, în trecut, era disponibilă o singură toaleta pentru aproape 150 de copii.
Pe de altă parte, un „tunel” de traversare între celelalte două corpuri de clădire alăturate ale Liceului, din strada Călărași, se afla acum în faza de proiectare şi va fi construit în prima parte a anului viitor. Totul pentru a facilita accesul în siguranță al elevilor dintr-o clădire în cealaltă pentru ore, repetiții sau concerte.
„Nicio investiție nu e prea mare, când e făcută pentru micii artiști. Copiii de la Arte sunt adevărate motive de mândrie ale orașului şi e datoria noastră să îi susținem cu absolut tot ce putem. La fel ca pe toţi ceilalți copii, din toate școlile orașului. Mi-ar plăcea ca toate aceste schimbări majore în bine să se întâmple simultan şi, dacă s-ar putea, peste noapte… Însă suntem realiști, ştim care ne sunt limitele bugetare şi încercam să folosim cât mai chibzuit posibil fiecare leu pentru a transforma radical, chiar dacă pe rând, fiecare dintre unitățile educative din oraş. Sunt încântat de implicarea managementului acestei scoli, a domnului director, în special, în tot ceea ce înseamnă reabilitarea ei. Primăria ajută cât poate, e treaba noastră să ne implicăm, însă managementul de aici ne-a demonstrat că se pot face lucruri uimitoare şi în afara „ajutorului de la stat”, prin sponsorizări, donaţii sau parteneriate inițiate chiar de şcoală.”, a declarat Voicu PAUL, viceprimarul cu atribuţii de primar al Municipiului Alba Iulia.
În completare, Teofila ȚÎR, directorul executiv al Direcţiei cheltuieli din Primăria Alba Iulia, a spus că „Dacă vorbim de cifre, cei 1,9 milioane de lei folosiţi pentru achiziția clădirii din imediata vecinătate a Liceului de Arte, fosta proprietate a Grupului Școlar de Cooperaţie, nu îi vedem ca pe o cheltuială, ci ca pe o investiție în viitorul unor noi şi noi generații de artiști locali.”
Modernizarea infrastructurii şcolare din Alba Iulia este o prioritate a administrației locale, lucrări ample fiind în desfășurare şi la Liceul Sportiv, Colegiul Economic, Liceul Alexandru Domșa, Școala „Avram Iancu”, Școala „Liviu Rebreanu” sau Grădinița nr. 16.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]









