Sport

LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș – locul secund la Under 19 și miercuri, în “Arini”, meci în Cupa României, cu CSM Reșița

Dan HENEGAR

Publicat

în

Echipa Under 19 a LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș a câștigat derby-ul extern de la Simeria, scor 3-0 (2-0) și grație acestui rezultat a terminat prima parte a campionatului pe locul secund al Seriei a 7-a, calificându-se în play-off-ul ce reunește primele șase formații.

Miercuri, 3 noiembrie, LPS “Florin Fleșeriu” are meci în Cupa României, acasă, cu CSM Reșița, de la ora 14.00 (în competiția “KO” au acces primele două clasate), iar în play-off, în weekend joacă pe teren propriu cu ACB Ineu.

Gruparea din “Arini” a punctat prin Stan (22), Hăprianu (28) și Avram (54) și a strâns 24 de puncte în cele 11 etape (8 victorii și 3 eșecuri), cu un golaveraj  35-9 (al doilea atac al seriei și cea mai bună defensivă, la egalitate cu liderul). Primele șase clasate: 1. CSM Reșița – maximum de puncte (33), golaveraj 43-9; 2. LPS Sebeș 24 (25-9); 3. CFR Simeria 24 (27-10); 4. Pandurii Tg. Jiu 22 (23-14); 5. ACB Ineu 21 (15-14); 6. LPS Tg. Jiu 19 (31-21). Antrenorul Cosmin “Coco” Groza i-a utilizat pe Ifrim – Stanciu, Tutelea, Stan, Dărămuș, Avram, Grecu, Popescu, Vințan, Hăprianu, Osz-Strakator, au mai jucat: Marcu, Hada, Buhazi, Popa, Cîmpean (pe bancă Pauletti).

Rezultatele obținute în aceast tur ne arată că am muncit bine la pregătirea sportvilor întrucât și sezonul trecut am câștigat Seria a 14-a, la Under 17, cu același nucleu. Felicitări băieți, hai Sebeșul”, a punctat antrenorul Cosmin Groza.

În schimb, la Under 19, LPS Sebeș a pierdut, 0-1 (0-0), în deplasarea cu CFR Simeria, un meci în care Doru Oancea a apelat la Pauletti – G. Fleacă, Crețu, T. Fleacă, Fălămaș, Avram, Țălnar, Rîpa, Glonț, Nistor, Șerb; au mai intrat Roșu, Oancea, Ghibu, Alb (pe bancă Morariu, Moldovan-Varro). La această categorie, LPS Sebeș a terminat pe locul al 10-lea, cu 8 puncte (două victorii, două egaluri, 7 înfrângeri), golaveraj 6-21, și va juca în play-out, alături de Luceafărul Oradea, Pandurii Tg. Jiu, CSȘ Caransebeș, CFR Simeria și CS Giroc Chișoada, primul meci fiind în deplasare cu CSȘ Caransebeș.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

VIDEO: Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3! Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Dublă victoria cu Academica Transilvania Târgu Mureș

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3! Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Dublă victoria cu Academica Transilvania Târgu Mureș, 2-0 în retur, la Galtiu Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3, în premieră!  Trupa din Galtiu a realizat triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Campioana Albei a trecut la partida de […]

Citește mai mult

Sport

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3

Ioana Oprean

Publicat

în

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3 Viitorul Sântimbru este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului, după victoria cu 3-1 obținută în turul barajului de promovare în Liga 3 împotriva formației Academica Transilvania Târgu Mureș. Returul, o adevărată finală, este programat sâmbătă, 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării

Ioana Oprean

Publicat

în

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]

Citește mai mult