LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș – locul secund la Under 19 și miercuri, în “Arini”, meci în Cupa României, cu CSM Reșița
Echipa Under 19 a LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș a câștigat derby-ul extern de la Simeria, scor 3-0 (2-0) și grație acestui rezultat a terminat prima parte a campionatului pe locul secund al Seriei a 7-a, calificându-se în play-off-ul ce reunește primele șase formații.
Miercuri, 3 noiembrie, LPS “Florin Fleșeriu” are meci în Cupa României, acasă, cu CSM Reșița, de la ora 14.00 (în competiția “KO” au acces primele două clasate), iar în play-off, în weekend joacă pe teren propriu cu ACB Ineu. 
Gruparea din “Arini” a punctat prin Stan (22), Hăprianu (28) și Avram (54) și a strâns 24 de puncte în cele 11 etape (8 victorii și 3 eșecuri), cu un golaveraj 35-9 (al doilea atac al seriei și cea mai bună defensivă, la egalitate cu liderul). Primele șase clasate: 1. CSM Reșița – maximum de puncte (33), golaveraj 43-9; 2. LPS Sebeș 24 (25-9); 3. CFR Simeria 24 (27-10); 4. Pandurii Tg. Jiu 22 (23-14); 5. ACB Ineu 21 (15-14); 6. LPS Tg. Jiu 19 (31-21). Antrenorul Cosmin “Coco” Groza i-a utilizat pe Ifrim – Stanciu, Tutelea, Stan, Dărămuș, Avram, Grecu, Popescu, Vințan, Hăprianu, Osz-Strakator, au mai jucat: Marcu, Hada, Buhazi, Popa, Cîmpean (pe bancă Pauletti).
“Rezultatele obținute în aceast tur ne arată că am muncit bine la pregătirea sportvilor întrucât și sezonul trecut am câștigat Seria a 14-a, la Under 17, cu același nucleu. Felicitări băieți, hai Sebeșul”, a punctat antrenorul Cosmin Groza.
În schimb, la Under 19, LPS Sebeș a pierdut, 0-1 (0-0), în deplasarea cu CFR Simeria, un meci în care Doru Oancea a apelat la Pauletti – G. Fleacă, Crețu, T. Fleacă, Fălămaș, Avram, Țălnar, Rîpa, Glonț, Nistor, Șerb; au mai intrat Roșu, Oancea, Ghibu, Alb (pe bancă Morariu, Moldovan-Varro). La această categorie, LPS Sebeș a terminat pe locul al 10-lea, cu 8 puncte (două victorii, două egaluri, 7 înfrângeri), golaveraj 6-21, și va juca în play-out, alături de Luceafărul Oradea, Pandurii Tg. Jiu, CSȘ Caransebeș, CFR Simeria și CS Giroc Chișoada, primul meci fiind în deplasare cu CSȘ Caransebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby feminin în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în […]