LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș – locul secund la Under 19 și miercuri, în “Arini”, meci în Cupa României, cu CSM Reșița
Echipa Under 19 a LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș a câștigat derby-ul extern de la Simeria, scor 3-0 (2-0) și grație acestui rezultat a terminat prima parte a campionatului pe locul secund al Seriei a 7-a, calificându-se în play-off-ul ce reunește primele șase formații.
Miercuri, 3 noiembrie, LPS “Florin Fleșeriu” are meci în Cupa României, acasă, cu CSM Reșița, de la ora 14.00 (în competiția “KO” au acces primele două clasate), iar în play-off, în weekend joacă pe teren propriu cu ACB Ineu. 
Gruparea din “Arini” a punctat prin Stan (22), Hăprianu (28) și Avram (54) și a strâns 24 de puncte în cele 11 etape (8 victorii și 3 eșecuri), cu un golaveraj 35-9 (al doilea atac al seriei și cea mai bună defensivă, la egalitate cu liderul). Primele șase clasate: 1. CSM Reșița – maximum de puncte (33), golaveraj 43-9; 2. LPS Sebeș 24 (25-9); 3. CFR Simeria 24 (27-10); 4. Pandurii Tg. Jiu 22 (23-14); 5. ACB Ineu 21 (15-14); 6. LPS Tg. Jiu 19 (31-21). Antrenorul Cosmin “Coco” Groza i-a utilizat pe Ifrim – Stanciu, Tutelea, Stan, Dărămuș, Avram, Grecu, Popescu, Vințan, Hăprianu, Osz-Strakator, au mai jucat: Marcu, Hada, Buhazi, Popa, Cîmpean (pe bancă Pauletti).
“Rezultatele obținute în aceast tur ne arată că am muncit bine la pregătirea sportvilor întrucât și sezonul trecut am câștigat Seria a 14-a, la Under 17, cu același nucleu. Felicitări băieți, hai Sebeșul”, a punctat antrenorul Cosmin Groza.
În schimb, la Under 19, LPS Sebeș a pierdut, 0-1 (0-0), în deplasarea cu CFR Simeria, un meci în care Doru Oancea a apelat la Pauletti – G. Fleacă, Crețu, T. Fleacă, Fălămaș, Avram, Țălnar, Rîpa, Glonț, Nistor, Șerb; au mai intrat Roșu, Oancea, Ghibu, Alb (pe bancă Morariu, Moldovan-Varro). La această categorie, LPS Sebeș a terminat pe locul al 10-lea, cu 8 puncte (două victorii, două egaluri, 7 înfrângeri), golaveraj 6-21, și va juca în play-out, alături de Luceafărul Oradea, Pandurii Tg. Jiu, CSȘ Caransebeș, CFR Simeria și CS Giroc Chișoada, primul meci fiind în deplasare cu CSȘ Caransebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
VIDEO | Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați
Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați În cadrul celei de-a 4-a ediții a Galei Sportului Albaiulian, eveniment desfășurat joi, 25 iunie 2026, la Centrul de Conferințe „Gheorghe Șincai” din municipiul reședință de județ, Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale de […]
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]
FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României
Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]








