Lovitură pentru organizațiile de mediu: Ariile protejate, trecute din custodia ONG-urilor în cea a statului
Cele peste 250 de arii naturale protejateaflate în custodia ONG-urilor au fost trecute în administraţia statului printr-o ordonanţă de urgenţă. Actul a înlăturat termenul de custode din legea privind ariile naturale protejate. Ecologiştii sunt convinși că, prin această măsură, toată munca lor de până acum a fost în zadar.
„Au scos din lege termenul de ONG și l-au înlocuit cu Agenţia Naţională de Arii Protejate – o agenţie care este o structură goală, pe hârtie cu doar câţiva angajaţi, fără viziune, fără buget, fără strategie”, susţine Paul Iacobaş, preşedintele Centrului pentru Arii Protejate şi Dezvoltare Durabilă Bihor.
Printre cele afectate de această măsură este și Ecotop Bihor. Organizația de mediu derulează două proiecte pe fonduri europene la Betfia şi Sacuieni, pe care schimbarea administratorului le poate afecta.
„Banii vin, dar problema este cum o să funcţioneze toată treaba asta, pentru că din moment ce noi nu vom mai fi custode – şi cum se spune în OUG că se vor contitui acele structuri teritoriale ale ANAP-ului, nu vom mai fi custozi – iar contractul de finanţare este pentru custode”, spune Eleonora Mircescu, preşedintele Ecotop Bihor.
Și asociaţia Aqua Crisius are două proiecte finanţate cu bani din străinătate. Ecologiștii spun că în ultimii ani ONG-urile de mediu au apărat ariile naturale de investiţiile necontrolate ori abuzive.
„Reprezentăm un ghimpe, firesc. Suntem mesagerul sau vârful de lance al societăţii civile, pentru că nu este normal să ne distrugem patrimoniul natural”, a declarat Andrei Togor, reprezentant Aqua Crisius.
„Suntem aproape siguri că această nouă structură nu va fi capabilă să administreze cele peste 450 de arii protejate care există în România. Partea de control şi monitorizare e foarte importantă. pentru că altfel oricine ar putea să facă orice”, consideră Andrei Acs, administraţia Situl Pădurea Craiului.
Organizațiile de mediu aşteaptă un răspuns din partea autorităţilor cu privire la termenul pe care îl mai au ca şi custozi ai ariilor protejate. ONG-urile sunt interesate dacă pot exista parteneriate publice-private, astfel încât să nu fie obligate să returneze fondurile europene primite.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]
Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]









