Lovitură pentru organizațiile de mediu: Ariile protejate, trecute din custodia ONG-urilor în cea a statului
Cele peste 250 de arii naturale protejateaflate în custodia ONG-urilor au fost trecute în administraţia statului printr-o ordonanţă de urgenţă. Actul a înlăturat termenul de custode din legea privind ariile naturale protejate. Ecologiştii sunt convinși că, prin această măsură, toată munca lor de până acum a fost în zadar.
„Au scos din lege termenul de ONG și l-au înlocuit cu Agenţia Naţională de Arii Protejate – o agenţie care este o structură goală, pe hârtie cu doar câţiva angajaţi, fără viziune, fără buget, fără strategie”, susţine Paul Iacobaş, preşedintele Centrului pentru Arii Protejate şi Dezvoltare Durabilă Bihor.
Printre cele afectate de această măsură este și Ecotop Bihor. Organizația de mediu derulează două proiecte pe fonduri europene la Betfia şi Sacuieni, pe care schimbarea administratorului le poate afecta.
„Banii vin, dar problema este cum o să funcţioneze toată treaba asta, pentru că din moment ce noi nu vom mai fi custode – şi cum se spune în OUG că se vor contitui acele structuri teritoriale ale ANAP-ului, nu vom mai fi custozi – iar contractul de finanţare este pentru custode”, spune Eleonora Mircescu, preşedintele Ecotop Bihor.
Și asociaţia Aqua Crisius are două proiecte finanţate cu bani din străinătate. Ecologiștii spun că în ultimii ani ONG-urile de mediu au apărat ariile naturale de investiţiile necontrolate ori abuzive.
„Reprezentăm un ghimpe, firesc. Suntem mesagerul sau vârful de lance al societăţii civile, pentru că nu este normal să ne distrugem patrimoniul natural”, a declarat Andrei Togor, reprezentant Aqua Crisius.
„Suntem aproape siguri că această nouă structură nu va fi capabilă să administreze cele peste 450 de arii protejate care există în România. Partea de control şi monitorizare e foarte importantă. pentru că altfel oricine ar putea să facă orice”, consideră Andrei Acs, administraţia Situl Pădurea Craiului.
Organizațiile de mediu aşteaptă un răspuns din partea autorităţilor cu privire la termenul pe care îl mai au ca şi custozi ai ariilor protejate. ONG-urile sunt interesate dacă pot exista parteneriate publice-private, astfel încât să nu fie obligate să returneze fondurile europene primite.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









