Lockdown pentru cei nevaccinați, în Germania: Vaccinarea ar putea deveni obligatorie începând din luna februarie
Lockdown pentru cei nevaccinați, în Germania: Vaccinarea ar putea deveni obligatorie începând din luna februarie
Cancelarul german în exercițiu, Angela Merkel, a anunțat că Germania va impune restricții suplimentare la nivel național privind contactul social pentru persoanele nevaccinate – în ceea ce mass-media locală descrie drept un „lockdown pentru cei nevaccinați”, relatează BBC, Euronews și The Guardian.
Astfel, persoanele neimunizate nu vor putea intra în magazine neesențiale, restaurante, locuri de cultură sau de agrement, a precizat Angela Merkel. Discotecile și cluburile vor trebui să se închidă dacă numărul cazurilor depășește un anumit prag, a mai anunțat cancelarul.
De asemenea, Merkel a declarat că vaccinarea împotriva COVID-19 ar putea deveni obligatorie în Germania începând din luna februarie. Merkel și viitorul ei succesor Olaf Scholz au afirmat că Parlamentul german va vota dacă vaccinarea va fi obligatorie. Nu există o dată exactă, dar cancelarul german a sugerat că, dacă este aprobată, o astfel de măsură ar putea fi pusă în aplicare până în februarie a anului viitor.
Angela Merkel, care s-a întâlnit joi cu cei 16 lideri de stat ai Germaniei împreună cu succesorul ei, Olaf Scholz, pentru discuții de urgență privind măsuri mai dure pentru a opri răspândirea accelerată a cazurilor de COVID-19, a declarat că situația este „foarte gravă” și că este necesar un „act de solidaritate națională”.
„Am înțeles că situația este foarte gravă și că dorim să luăm măsuri suplimentare pe lângă cele deja luate”, a avertizat Angela Merkel.
Joi, Germania a înregistrat 73.000 de cazuri noi de COVID-19 și 388 de decese. Puțin sub 70% din populația Germaniei este vaccinată împotriva COVID-19 – mai puțin decât mai multe țări europene, inclusiv Franța și Marea Britanie.
Austria a devenit prima țară din UE care a impus vaccinarea obligatorie, în timp ce Grecia a anunțat că va face vaccinurile obligatorii pentru persoanele de peste 60 de ani.
Merkel și succesorul ei, social-democratul Olaf Scholz, s-au întâlnit astăzi cu liderii regionali germani pentru a conveni asupra unei căi de urmat pentru țară.
Sursa: g4media.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]
22-24 iunie 2026 | Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării
Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, luni, 22 iunie 2026, informarea și atenționările meteo de vreme extremă, cu caniculă și instabilitate atmosferică, ce vizează Alba și alte zone ale României. Conform unei informări meteo valabilă în intervalul 22 iunie, […]









