LIVE VIDEO| Se semnează mega contractul de mobilitate din Alba Iulia: Zeci de milioane de euro, investite în infrastructura rutieră
LIVE VIDEO| Se semnează mega contractul de mobilitate din Alba Iulia: Zeci de milioane de euro, investite în infrastructura rutieră
Infrastructura rutieră din Alba Iulia pe care se derulează serviciul de transport public de călători va fi modernizată cu o sumă de circa 20 de milioane de euro, bani din fonduri europene.
Astăzi la sediul Primăriei Alba Iulia se semnează contractul pentru una dintre cele mai importante investiții publice din ultimii ani. Licitația a fost câștigată de către Elis Pavaje, lotul 1 și Porr Construct lotul 2.
Investiţia se referă la modernizarea a şapte străzi cu întreaga infrastructură aferentă, respectiv staţii de autobuz, piste de biciclete, instalaţii electrice. Licitaţia a fost împărţită în două loturi. Lotul 1 are o valoare estimată de 40.415.661 de lei şi are ca obiect reabilitarea străzilor Regimentul V Vânători, B-dul Ferdinand I şi Ion I.C.Bratianu.
Al doilea lot are o valoare estimată de 35.496.287 de lei, iar străzile ce vor fi modernizate sunt Ardealului, Tudor Vladimirescu, Turnătoriei si Cabanei. Proiectul se referă la căile de comunicaţie ce fac legătura între zona Gării, centrul municipiului şi cartierul Bărăbanţ cu o lungime totală de aproape 9 kilometri. Finanţarea provine din fonduri europene prin Programul Operaţional Regional. Lucrările constau, în principal, în reabilitarea tramei stradale pentru amenajarea carosabilului, pietonalului şi realizarea unei piste de biciclete care să faciliteze şi să antreneze deplasarea cu mijloace neconvenţionale.
Investiţia are drept scop, printre altele, creşterea utilizării transportului nemotorizat la nivelul ariei de influenţă a proiectului, respectiv a numărului de biciclişti cu 28,6% şi a numărului de pietoni cu 5,4% prin reabilitarea a 11,408 km de infrastructură pietonală şi amenajarea a 6,525 km de piste pentru biciclişti şi crearea unui sistem de bike-sharing. De asemenea, se vizează creşterea cu 18,5 % a numărului de pasageri în transportul public local la nivelul ariei de influenţă a proiectului prin crearea a 8,910 km de benzi dedicate transportului public, reabilitarea a 6,549 km a infrastructurii de transport public existente, reabilitarea/modernizarea a 24 staţii de autobuz. Vor mai fi modernizate 11,4 km de trasee pietonale şi vor fi plantaţi circa 600 de arbori şi arbuşti.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]








