LIVE VIDEO: ”România 100 – Diplomație, Educație și Misiune”, reuniune dedicată Centenarului, la Alba Iulia. Ambasadori din mai multe țări și ministrul Culturii, prezenți în Orașul Marii Uniri
Vineri, 27 aprilie, cu începere de la ora 9.00, în Aula Magna a Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a avut loc deschiderea oficială a Reuniunii aniversare a reprezentanților misiunilor diplomatice acreditate în țara noastră – „România 100 – Diplomație, educație și misiune” . Evenimentul dedicat
Centenarului Marii Uniri este organizat de Universitatea din Alba Iulia, împreună cu Ministerul Afacerilor Externe, și a reunit în orașul Marii Uniri numeroși ambasadori, miniștri, secretari de stat, rectori și reprezentanți ai mediului socio-economic și cultural național și județean.
În cadrul evenimentului, vor avea loc dezbateri aniversare privitoare la relațiile diplomatice bilaterale ale României de la înfăptuirea Marii Uniri, importanța diplomației în promovarea identității naționale a României în plan internațional, momente importante în relațiile bilaterale ale României în ultimii 100 de ani, parteneriatele strategice, profilul și rolul României în evoluția actuală a relațiilor internaționale, inclusiv în perspectiva preluării Președinției Consiliului UE la data de 1 ianuarie 2019, calitatea educației și a vieții studenților internaționali care studiază la Alba Iulia, perspective de colaborare ș.a.
Pe lângă activităţile academice şi de protocol, programul va include şi vizite la principalele obiective istorice şi culturale din Alba Iulia – Capitala istorică a României, prilej cu care se va parcurge simbolic, traseul istoric al înfăptuirii României Mari.
Lista ambasadorilor care participă la Reuniunea aniversară a reprezentanților misiunilor diplomatice din România „ROMÂNIA 100 – DIPLOMAȚIE, EDUCAȚIE ȘI MISIUNE”
- Abigail Rupp, Adjunctul Sefului Misiunii Diplomatice a SUA in Romania (Deputy Chief of Mission, U.S. Embassy Bucharest)
- Nunțiu Apostolic – Sfântul Scaun: E.S. MONSENIORUL MIGUEL MAURY BUENDIA
- Ambasadorul Republicii Coreea: E.S. KIM EUN-JOONG
- Ambasadorul Republicii Arabe Egipt: E.S. SALAH ELDIN ABDEL SADEK AHMED
- Ambasadorul Regatului Hașemit al Iordaniei: E.S. SAKER MALKAWI
- Ambasadorul Malaeziei: E.S. TAJUL AMAN MOHAMMAD
- Ambasadorul Republicii Islamice Pakistan: E.S. SAFDAR HAYAT
- Atașat cultural și însărcinat cu probleme de învățământ, Ambasada Republicii Arabe Siriene: E.S. ALI MALIN
- Ambasadorul Turkmenistanului: E.S. SHOHRAT JUMAYEV
- Consilier, Ambasada Statului Palestina: ASSEM KORDI
- Ambasadorul Republicii Croația: E.S. DAVOR VIDIŠ
- Ambasadoarea Republicii Tunisiene: E.S. BOUTHEINA LABIDI
- Ambasadorul Republicii Moldova: E.S. MIHAI GRIBINCEA
- Ambasadorul Republicii Kazahstan: E.S. DAULET BATRASHEV
- Ambasadorul Statului Kuwait: E.S. TALAL MANSOUR ALHAJERI
- Ambasadorul Republicii Belarus: E.S. ANDREI GRINKEVICH
- Ambasadorul Republicii Azerbaidjan: E.S.FARID ABDINBAYOV
Articol în curs de actualizare.
[nggallery id=5512]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | 20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință”
20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință” În decursul a două zile, 20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba au răspuns apelului Centrului de Transfuzie Sanguină Alba și au participat […]
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]









