Ştirea zilei

#ListaAlbaiulienilor: Peste 30 de persoane vor să candideze la Consiliul local din partea PSD. Alegerile au loc sâmbătă

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 30 de persoane și-au manifestat intenția să candideze la Consiliul local Alba Iulia din partea PSD. Albaiulienii au ocazia să voteze persoanele care vor să-i reprezinte, sâmbătă, până la ora 20.00, la sediul PSD din Alba Iulia.  (Str. Iuliu Maniu, Nr.20-22) 

Dintre cei care s-au înscris, 26 la sută sunt femei, 38% – tineri sub 40 de ani, 69% candidați cu studii superioare.

#ListaAlbaiulienilor este un proiect prin care fiecare albaiulian care nu a mai făcut politică a putut să candideze pentru Consiliul Local Alba Iulia.

PSD2

”Lista Albaiulienilor”, proiect lansat de organizația PSD Alba Iulia, cu scopul de a realiza o listă de candidați pentru Consiliu local care să reflecte societatea albaiuliană și care să fie rezultatul unui proces democratic, deschis și transparent de selecție.

Orice albaiulian care respectă criteriile de moralitate și de transparență a avut ocazia să se înscrie pe din lista Partidului Social Democrat pentru alegerile locale.

Criteriile privind candidatura sunt: nu a mai făcut politică pentru un alt partid în județul Alba; nu este cercetat, anchetat sau condamnat penal; nu a făcut poliție politică; îndeplinește criteriile legale pentru a candida și a fi ales în Alba Iulia; are o pregătire profesională solidă și respectă criteriile de integritate și de moralitate ale partidului.

”Prin această campanie noi dorim să oferim posibilitatea să candideze cât mai mulți oameni, din diverse medii. Este obligatoriu să aibă un număr minim de 50 de susținători. Vor fi, probabil, în jur de 250 de candidați iar în data de 16 aprilie, membrii partidului vor vota democratic lista albaiulienilor care candidează pentru Consiliul Local Alba Iulia. Noi suntem o organizație deschisă. Vrem ca oamenii să-și propună oamenii care să-i reprezinte în consiliul local și vrem ca parteneriatul făcut între cetățeni și partidul politic să fie unul prin care reușim să implementăm politica cetățeanului în Consiliul Local Alba Iulia”, a explicat, recent, președintele PSD Ioan Dîrzu.

Acesta a adăugat că pe listă se vor afla atât cetățeni care nu au mai făcut politică, dar și membri de partid care vor să devină consilieri locali, ierarhizarea făcându-se în funcție de numărul de susținători pe care îi au: ”Toată lumea pleacă de la zero. Pe noi ne interesează să demonstreze că sunt apreciați și au susținători pentru că degeaba punem noi oameni despre care credem că sunt susținuți dar de fapt sondajul sau votul spun altceva. Ne dorim oameni apreciați, bine pregătiți și integri. Sunt convins că vor fi foarte multe solicitări și în interiorul partidului, pentru că resursa umană a partidului este una consistentă, iar dorința de afirmare, ca în orice partid, este foarte mare”.

[nggallery id=1944]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult