Liga a IV-a, Transalpina Şugag – Sportul Petreşti 1-0 (1-0), în derby-ul Văii Frumoasei | Viitorul Spicul a întors scorul la Sîntimbru, în inferioritate!

olimpia-aiud-transalpina-sugag-75Transalpina Şugag a câştigat derby-ul Văii Frumoasei, acasă cu Sportul Petreşti, victorie „italiană”, scor 1-0 (1-0).

Amfitrionii rămân pe poziția secundă a ierarhiei, unicul gol fiind marcat de Cristurean (6).

Petreștenii au lovit bara în minutul 50, prin Mihaiu, dar sunt la al treilea eșec la rând. În minutul 70, Sportul Petrești a rămas în inferioritate, fiind eliminat Ov. Stancu.

În alte partide: Viitorul Sîntimbru – Viitorul Spicul Daia Română 1-2 (1-0)

Marcatori: Cr. Ivașcu (30), respectiv V. Moldovan (52), F. Scheau (75).

Dăienii au întors spectaculos scorul după pauză, repurtând a treia victorie la rând, deși au jucat în inferioritate, golul al doilea fiind înscris în “10” oameni, după eliminarea lui M. Bișboacă (70).

Scorul a fost deschis de Cristi Ivașcu, care a marcat un “eurogol”, șut cu stângul, cu efect, în vinclu, din lateral, în colțul lung! Antrenorul Paul Ciucă a revenit în distribuția dăienilor, după suspendarea de două etape, de după meciul cu Șurianu Sebeș.

Energia Săsciori – Gaz Metan Valea Lungă 4-1 (2-1)

Marcatori: D. Cioroga (6), A. Pașca (44), S. Gheorghe (55), M. Ivan (80), respectiv A. Bulugea (43).

Succes important pentru Energia, ce a “predat” locul al 12-lea. “Lanterna roșie”, cu al doilea gol extern al turului, a reușit să egaleze, însă a înregistrat a 12-a înfrângere la rând.