PSD Alba - Alegeri Locale 2024

Liga a IV-a, etapa a 28-a *Mureşul Vinţu de Jos a învins Euro Şpring şi este lider

AUR - Alegeri Locale 2024

Mureşul Vinţu de Jos a învins Euro Şpring, 3-0 (2-0), fără emoții, în etapa a 28-a a Ligii a IV-a şi a preluat şefia, până mâine când evoluează rivaMuresul Vintu de Jos-ASC Pianu43la Performanţa Ighiu.

Echipa lui Mihai Manea a bifat al 11-lea succes consecutiv și al 14-lea meci fără a cunoaște gustul eșecului. De remarcat revenirea pe teren a lui Alexandru Circov în distribuția gazdelor, după o îndelungată perioada de absență, el înlocuindu-l pe Răcătăian (accidentat, în prima repriză).

*Răcătăian, fisură de maleolă!

Raul Răcătăian a suferit o accidentare în prima repriză, după un contact cu un adversar. Diagnosticul a fost unul dur pentru mijlocaș: entorsă severă la glezna dreaptă și fisură de maleolă. Implicit, 10 zile piciorul în gips, absența certă de la derby-ul cu Performanța și sezon încheiat, din păcate, pentru talentatul jucător.

De fapt soarta campioanei se va decide runda următoare, când este derby-ul primelor două clasate, la Ighiu.

*Rezultate:

*Mureşul Vinţu de Jos – Euro Şpring 3-0 (2-0): I. Cristea (29), M. Cristea (43), Albu (89).

Al doilea eșec la rând pentru Euro Șpring.

*Şurianu Sebeş – Energia Săsciori 2-0 (1-0): Cl. Marcu (71), Comănese (82).

Amfitrionii nu au avut milă de vecinii de pe Valea Sebeșului și au urcat pe locul trei.

*Cuprirom Abrud – CS Ocna Mureş 1-0 (0-0): Darius Burz (75).

Moții continuă seria excelentă, însă la 0-0 portarul Țiboc a apărat un penalty executat de Bulgăr (51) – împotriva fostei sale echipe.

*duminică, 24 mai, ora 11.30: Performanţa Ighiu – Dalia Sport Daia Română (4-0), Rapid CFR Teiuş – ASC Pianu (3-2); ora 16.30: Inter Ciugud – CIL Blaj (1-1), CSO Cugir – FC Miceşti 0-3 (la „masa verde”, 0-5).

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj: Daniel Tătar, antrenor, dar și… jucător

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj Virtual campioană a Ligii 4 din Alba, CIL Blaj a mai stabilit un record stagional: scorul campionatului. Partida CIL Blaj – CS Zlatna, uvertura rundei a 26-a, s-a încheiat cu scorul de 13-0 (5-0) în favoarea amfitrionilor, vineri seară, pe Stadionul „CIL-Veza”. Șușu a marcat patru goluri, iar […]