Liga a IV-a, etapa a 13-a: Performanța Alba Iulia s-a apropiat de lider! *Trupa lui Himscinschi a stricat sărbătoarea de la Daia Română
Performanța Alba Iulia a învins net la Daia Română, în partida care a contat pentru etapa a 13-a a Ligii a 4-a și s-a apropiat la 5 puncte de liderul Mureșul Vințu de Jos ce a suferit la Șpring primul eșec stagional. În runda următoare, este, la Vințu de Jos, confruntarea derby dintre primele două clasate.
În fața unei asistențe record, Dalia Sport și-a inaugurat noul teren, însă sărbătoarea a fost stricată de victoria Performanței.
*Dalia Sport Daia Română – Performanţa Ighiu 0-4 (0-3): R. Morar (18, 56), Bălaș (30), S. Turuș (37)
Buturile oaspeților au fost apărate de Raul Unchiaș (39 ani), fost coleg cu antrenorul Adorian Himcinschi la Unirea Alba Iulia.
*Energia Săsciori – Şurianu Sebeș 0-5 (0-1): Circov (35), Dragomir (55), Diaconu (70), M. Lupșan (78, 85).
Al 8-lea val invincibil pentru Șurianu, ce s-a impus categoric într-un meci al ambițiilor.
*ACS Pianu – Rapid CFR Teiuş 2-3 (2-1): Cujerean (14), Grecu (23)/ A. Breaz (29, 87), B. Popa (70) *În minutul 31, I. Neag (ASC Pianu) a fost eliminat
Victorie dramatică pentru Radu Andone, la debutul pe banca noii sale echipe, Rapid Teiuș.
*CIL Blaj – Inter Ciugud 1-1 (1-0).
Gazdele au deschis scorul prin golgheterul Comănici (4), iar exprimentatul S. Mărginean a restabilit egalitatea după pauză (47). Revenit pe propria arenă, după etapa de suspendare, CIL a dominat primul mitan, iar vizitatorii au fost mai periculoși în actul secund.
*Rezultate: Viitorul Sântimbru – Olimpia Aiud 2-1 (1-1): Al. Cioară (10, 49), Oniga (25).
Meciul de la Sântimbru a fost unul plin de scântei, Felindean fiind eliminat în minutul 82, iar colegii acestuia Cotoară şi A. Bălan au văzut cartonaşul roşu după fluierul final al arbitrului. “În urma prestaţiei de astăzi a brigăzii de arbitri am decis să îmi dau demisia din funcţia de preşedinte al acestei echipe, fiind urmat de delegatul echipei, Nicu Sasu. Au fost acordate 3 cartonaşe roşii în tabăra noastră într-un mod abuziv şi nu ni s-au acordat două penalty-uri clare”, a punctat Neluţu Demeter – preşedintele echipei Olimpia Aiud.
*FC Miceşti – CSO Cugir 5-0 (3-0). Au marcat: Barna (17), Vonya (23), Pop (26), Brânză (85), D. Chirilă (90). Elevii lui Fane Fogoroși s-au distrat cu “lanterna roşie” şi au legat al doilea succes după victoria cu Olimpia Aiud.
*CS Ocna Mureş – Cuprirom Abrud 1-0 (1-0). A marcat: Brudan (18). Radu Coroiu şi-a mobilizat exemplar elevii care au reuşit 10 puncte în 4 etape şi au înregistrat a 3-a victorie consecutivă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]