Liga a 4-a: 9 cluburi ar opta, în acest moment, pentru „înghețarea” campionatului | O nouă discuție cu AJF Alba, peste două săptămâni
Ședința desfășurată astăzi, în sistem videoconferință între reprezentanții Biroului Executiv al Asociației Județene de Fotbal Alba și echipele participante în Liga a 4-a nu a adus prea multe lămuriri în privința
reluării fotbalului amator în județ și sub ce formă.
Totuși se poate trage o concluzie pe baza chestionarelor înmânate formațiilor din al 4-lea eșalon, în condițiile în care, în acest moment, 9 cluburi ar opta pentru înghețarea stagiunii în curs.
Situația nu a avansat prea mult, au existat anumite contre verbale între reprezentanții anumitor formații, în condițiile în care s-au structurat două tabere, cele care vor să joace, respectiv formațiile care nu ar dori să mai riște. Cu certitudine, peste două săptămâni va avea loc o nouă întrevedere pe această temă, AJF Alba așteptând să se mai clarifice situația la nivel național, în funcție de evoluția evenimentelor. „A fost o ședință de informare, fără a lua vreo decizie. Ideea este că ar fi bine să jucăm, să încheiem campionatul pe teren, dacă măsurile ne permit. O să facem o strategie competițională în funcție de datele pe care le vom avea disponibile, dar ne propunem să nu fie mai mult de două etape intermediare„, a spus Cristian Petropulos, președintele AJF Alba.
În principiu s-ar dori ca jocurile să se dispute de la finele lunii iunie și apoi pe întreaga durată a lunii iulie, asta dacă va fi permisă reluarea pregătirilor în jurul datei de 15 iunie. Ar fi un scenariu istovitor, iar majoritatea echipelor au invocat faptul că ritmul miercuri-sâmbătă -miercuri este unul dificil, iar etapele intermediare sunt greu de suportat la acest nivel în care majoritatea fotbaliștilor lucrează.
*Play-off cu înjumătățirea punctelor…
Dacă se va relua Liga a 4-a, se prefigurează un sistem cu play-off și înjumătățirea punctelor, după modelul aplicat azi de FRF la nivelul Ligii a 2-a (se vor bate 6 echipe, restul fiind în vacanță). Totul depinde însă de datele disponibile din calendar. Până la urmă, miza ascunsă a luptei din culise este interesul celor două echipe aflate în bătălia pentru prima poziție, CS Ocna Mureș și CS Universitatea Alba Iulia, fiecare urmărind să-și atingă scopul în lupta pentru promovare
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









