Liga a 3-a, etapa a 6-a: Pe „Cetate”, Performanţa vrea să cucerească… Cetatea Devei! Un nou Luceafăr, în calea Industriei Galda
O nouă etapă în eşalonul terţ propune pentru conjudeţene două confruntări interne, plus o deplasare la Lugoj a grupării de sub Drăgana. Trecând în luna octombrie, întâlnirile sunt prevăzute de la ora 15.00, vineri evoluând Metalurgistul, iar mâine celelalte două competitoare din Alba.
*Performanţa Ighiu – CNS Cetate Deva (sâmbătă, ora 15.00, pe „Cetate”).
Duel între nou-promovate, ighienii (locul 7, cu 8 puncte) râvnind prima victorie pe teren propriu. Au în faţă un oponent dezamăgit, situat pe poziţia a 12-a (3 puncte), după trei eşecuri la rând. „Cunoaştem potenţialul adversarilor, cu care ne-am întâlnit în «amicale». În acelaşi timp ştim că vom avea parte de o echipă disperată după puncte, dornică să depăşească pasa proastă, dar şi pentru noi lucrurile sunt clare: ţintim primul succes în Liga a 3-a realizat în faţa suporterilor”, a declarat Adorian Himcinschi. Performanţa a strâns 7 puncte din 8 pe terenuri străine, iar pe „Cetate” are un egal (Pandurii 2) şi un eşec (Naţional Sebiş).
*Industria Galda de Jos – Luceafărul Bălan.
Se anunţă o întâlnire disproporţionată, în condiţiile în care nou-promovata din Sălaj este penultima, cu niciun punct după 5 runde. Însă, la fel ca etapa precedentă, când în calea Industriei (locul 5, 9 puncte) a ieşit un alt „Luceafăr”, liderul de Oradea, găldenii acuză probleme de lot. Vor absenta Al. Man – probleme personale, Goguţa – accidentat, Cernea – suspendat, inceţi fiind A. Câmpean, D. Lupşan şi Căt. Ivaşcu. „Jocul nu este câştigat dinainte, mai mult, trebuie să fim precauţi, să-l tratăm foarte serios. Ne dorim toate punctele pentru a rămne în partea superioară a ierarhiei şi a mai face un pas spre îndeplinirea obiectivului, respectiv evitarea retrogradării”, a spus Paul Ciucă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României