Liga 4: Inter Unirea a salvat onoarea gazdelor, R. David marchează pe bandă rulantă, gol pentru portarul Cătălin Suciu

Într-o rundă dominată de vizitatori, 3 victorii și tot atâtea remize, Inter Unirea a salvat onoarea amfitrionilor. Industria Galda și CS Zlatna s-au distanțat în ierarhie, profitând de egalurile înregistrate de Performanța Ighiu, Viitorul Sântimbru și CIL Blaj.

De remarcat golul din penalty marcat de portarul Cătălin Suciu (Viitorul Vama Seacă) și prolificitatea golgheterului Romică David (14 reușite din cele 22 de goluri ale Performanței).

Elit - Gustul Desăvârșit

*Kinder Teiuș – CS Zlatna 2-3 (1-1) O confruntare cu suspans, în care Kinder a înregistrat al 3-lea eșec consecutiv, vizitatorii reușind să treacă peste șocul acelui 0-5 cu Viitorul Sântimbru;

*Cuprirom Abrud – Industria Galda de Jos 2-4 (1-2). Împotriva liderului, moții au condus cu 1-0 și au egalat la reluare, dublă a antrenorului Dan Nemeș, dar continuă căderea: 3 insuccese succesive;

*GT Sport Alba Iulia – Viitorul Vama Seacă 1-2 (0-0). La Vințu de Jos, meci dramatic, cu un final incendiar și oaspeții punctând din penalty în prelungiri prin portarul Cătălin Suciu! Antrenorul gazdelor George Țălnar a primit cartonaș roșu pentru proteste după încheierea jocului. GT Sport a înregistrat a 4-a înfrângere la rând și are doar un punct în ultimele 6 etape;

*Performanța Ighiu – Hidromecanica Șugag 3-3 (2-1). Triplă pentru golgheterul Romică David, cu 14 dintre cele 22 de reușite ale propriei formații. Un meci în care de la 2-0 s-a ajuns la 2-3, cu prima remiză stagională a gazdelor, ce veneau după 4 victorii, și un punct prețios al vizitatorilor (ce aveau un egal în 5 partide);

*Inter Unirea – Voința Stremț 2-0 (1-0). Formația din “curbă” continuă ascensiunea, cu 7 puncte în ultimele 3 dispute, dubla lui Val. Drăgan provocând eșecul unei grupări cu maximum de puncte în precedentele 3 întâlniri,*Viitorul Sântimbru – Energia Săsciori 1-1 (1-1)Trupa din Galtiu, pas greșit, surprinzător acasă (a doua remiză la rând în fața fanilor);

*Spicul Daia Română – CIL Blaj 1-1 (0-0). Egalarea din prelungiri, împotriva “lanternei roșii” (prima remiză a toamnei) a prelungit imbatabilitatea externă a trupei din “Mica Romă” (o victorie și 3 egaluri succesive).

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Volei Alba Blaj s-a impus fără emoții în Sala „Timotei Cipariu”, în etapa a 6-a a Diviziei A1 la volei feminin, scor 3-0 (25-19, 25-8, 25-22), cu Știința Bacău, grupare care a avut-o în efectiv și pe Ștefania Cheluță (7 puncte), fostă echipieră a campioanei.

De cealaltă parte a fileului s-a aflat experimentata Georgiana Faleș, a cărei carieră a fost legată aproape două decenii de Știința Bacău,

Deținătoarea titlului a mizat pe o distribuție fără piesele de bază, dar și așa a controlat ostilitățile și a câștigat, după 66 de minute, al 6-lea meci la rând. Cu 17 puncte din 18 posibile, formația din „Mica Romă” conduce ierarhia, iar runda viitoare va avea pauză. În lotul băcăuan sunt și alte două foste blăjence, Adina Stanciu (6 p) și Ana-Maria Berdilă.

Edificator pentru disproporția valorică dintre combatante a fost setul secund, cu Iarina Axinte servind pentru 6-0 și o diferență zdrobitoare.

Următoarele jocuri sunt în 3 decembrie, cu Dinamo București, acasă, respectiv 7 decembrie, debutul în grupele Champions League, deplasare în Franța, pentru duelul cu Volero Le Cannet

Volei Alba Blaj: Iarina Axinte –   5 puncte – Georgiana Faleș –  3 p, Sorina Miclăuș –  13 p,  Raisa Ioan – un punct, Andrea Kossanyiová – 12 p, Jovana Cirković – 19 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Jovana Kocić – 5 p, Andreea Ispas (libero); Gergana Dimitrova, Victoriia Russu, Bojana Milenković, Slađana Mirković.

Liga 4: Voința Stremț și Hidro Șugag – victorii externe clare | Cioară (Industria) – hat-trick în 7 minute

În penultima rundă a Ligii 4, Voința Stremț și Hidromecanica Șugag au câștigat clar disputele externe de la Abrud și Teiuș. Industria Galda, campioana de toamnă, s-a despărțit de fani cu un succes concludent, vedeta jocului fiind Alexandru Cioară.

*Cuprirom Abrud – Voința Stremț 0-5 (0-0). Stremțenii s-au dezlănțuit în actul secund: al treilea meci adjudecat, fără gol primit (golaveraj 18-0). Moții au 11 partide în care nu au câștigat, numai 3 puncte strânse și au înregistrat cea mai dură înfrângere.

*Kinder Teiuș – Hidromecanica Șugag 2-5 (0-3). La ultimul joc acasă, teiușenii au îregistrat al 3-lea eșec la rând (a 4-a înfrângere consecutivă pe teren propriu). În schimb, formația lui Ionuț Neag are o serie de apreciat: 3 jocuri fără eșec, 7 puncte strânse, cel mai clar succes stagional (al doilea la rând în deplasare). În minutul 90, Rancea (Kinder) a ratat un penalty.

*Industria Galda de Jos – Energia Săsciori 4-0 (0-0). Deja campioană a turului, Industria a trecut al 8-lea val, cu Alexandru Cioară un hat-trick în numai 7 minute!

Ultima reprezentație internă în Liga Națională de Rugby a însemnat o nouă dezamăgire pentru CSU Alba Iulia, ce a pierdut la un scor drastic 0-63 (0-31) confruntarea cu CSM Galați.

O partidă disputată în cele din urmă pe terenul secund al Stadionului “Cetate”, o suprafață de joc precară, a strâns puțini spectatori, în startul actului secund fiind doar 27 de persoane prezente la meciul care contează pentru primul și sigurul eșalon valoric al sportului cu balonul oval din România (programarea acestei întâiniri a mutat vineri meciul din Liga 3 al CSM Unirea Alba Iulia).

Despre gazde, multă amarăciune, dincolo de acest cvasi-anonimat, câtă vreme nici măcar nu au reușit să șteargă acel zero de pe tabela de marcaj. În runda de final, în 26 noiembrie, este deplasare la RC Gura Humorului. CSU Alba Iulia are 8 eșecuri din tot atâtea meciuri în play-out, totalizând 14 înfrângeri în acest sezon.

Viitorul, în ceață totală… existând semnale că se prefigurează un abandon competițional, dacă nu se vor identifica soluții (gen preluarea echipei în cadrul clubului primăriei muncipiului reședință de județ).