Liga 4: Himcinschi, victorie clară la debut cu Hidromecanica Șugag | Spicul Daia a dat lovitura la Galtiu!
Liga 4, ediția 2023/2024, s-a deschis cu confruntarea dintre CS Zlatna și Inter Unirea, adjudecată de vizitatori.
*Hidromecanica Șugag – Energia Săsciori 4-0 (2-0)
Antrenorul Adorian Himcinschi a debutat cu o victorie clară pe banca gazdelor în disputa formațiilor de pe Valea Sebeșului. D. Lupșan, noul căpitan al amfitrionilor a deschis scorul din lovitură liberă, iar în final rezerva Titianu a realizat o dublă. În distribuția Hidromecanicii s-au regăsit Nazarie, Greapcă sau Sava, foști echipieri ai Energiei, dar și F. Budin, F. Morar, F. Himcinschi (fiul antrenorului) sau Gh. Rîșniță.
*Viitorul Sântimbru – Spicul Daia Română 0-1 (0-1). Reușita lui Oană a produs surpriza la Galtiu, iar după fluierul final Epure (Viitorul) a fost eliminat pentru proteste.
*Fortuna Lunca Mureșului – Performanța Ighiu 2-3 (1-0). Confruntare spectaculoasă, o partidă dramatică, care gazdele au condus cu 1-0, oaspeții au preluat conducerea, s-a produs egalarea în final, însă Tripșa a dat lovitura în prelungiri.
*CIL Blaj – FC Lopadea Nouă 6-1 (2-0). La debutul lui Daniel Tătar pe banca tehnică, confruntare dominată clar de amfitrioni, pentru care au realizat duble R. Trif, Șușu și P. Dani
*CS Zlatna – Inter Unirea 0-1 (0-1). Adam (CS Zlatna) a fost eliminat în minutul 73.
*Voința Stremț – Viitorul Vama Seacă 6-1 (0-0). După o remiză albă la pauză, gazdele s-au descătușat pentru un “set”, eliminarea lui Rahovean (31) fiind decisivă în economia disputei. În final, portarul Mara (Voința) a intrat în teren, ca jucător de câmp, mai trebuind remarcate cele 4 pase decisive reușite de Trifa, dar și golul marcat de P. Muntean (antrenorul-jucător al stremțenilor).
*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Limbenii Limba 3-2 (1-1) Vizitatorii, aflați în fața unui meci pentru istorie, primul pe a 4-a scenă, au pierdut după ce au remontat de la 0-1, golurile victoriei albaiuliene fiind semnate de două rezerve;
*CS Ocna Mureș – Adu Academy Șona 5-1 (2-1). Fosta divizionară terță s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei, remarcându-se tripla lui Coltor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari