Ştirea zilei

Liberalul Mihai Nicușor demască abuzurile primarului Ilie Tomuș din Șibot

Bogdan Presecan

Publicat

în

mihai nicusorVicepreședntele PNL Alba a declarat astăzi în cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul partidului că primarul localității Șibot, Ilie Tomuș, dă dovadă de un comportament aberant.

În urma vizitelor efectuate în comună, mai mulți cetățeni i-au sesizat liberalului îngrijorarea lor vizavi de faptul că reprezentanții partidului pe care îl reprezintă intenționează să oprească alimentarea cu apă pe o rețea din satul Balomir și Sărăcsău, informație mincinoasă, lansată chiar de primarul comunei Șobot. Potrivit lui Mihai Nicușor, introducerea apei în aceste localități se datorează eforturilor viceprimarului Dacian Herlea, făcând parte din promisiunile respectate din timpul campaniei electorale.

În urma unei investigații începute pe cont propriu, vicele PNL Alba a descoperit mai multe neregului, posibil cazuri de abuz în serviciu, în activitatea primarului Ilie Tomuș.

O situație flagrantă este un contract încheiat recent între Primăria Șibot și o firmă de consultanță financiară pentru servicii de contabilitate în valoare de 5.000 de lei pe lună, în condițiile în care administrația locală are angajat contabil pentru acest lucru. Curios este faptul că aceeași firmă presează aceleași servicii pentru Primăria Scărișoara, la care nivelul de activitate este similar cu cel de la Șibot, însă prețul plătit este de peste două ori mai mic, respectiv 1.700 de lei pe lună.

Mai mult decît atât, liberalul susține că primarul Ilie Tomuș a angajat această cheltuială unilateral, fără să o supună votului consilierilor locali, așa cum prevede legea achizițiilor publice. În același timp edilul avea obligația aprobării în Consiliul Local a unei noi organigrame, odată cu externalizarea serviciului de contabilitate, fapt care însă nu s-a întâmplat.

Potrivit unor surse din cadrul primăriei, Tomuș ar fi externalizat serviciul de contabilitate unei societăți private pentru a putea ascunde urmele unor nereguli privind activitatea în domeniul achizițiilor publice, din ultimii ani.

Un exemplu de sifonare a banilor publici, oferit de Mihai Nicușor, este cel al societății Romana Costin SRL, firma de casă a primarului, care aparține actualului consilierul local Cosmina Rațiu Matei și care în perioada 2011-2012 a livrat marfă către unitatea administrativ-teritorială a comunei Șibot în valoare de peste 1,2 miliarde de lei vechi, cât bugetul comunei, realizat din taxe și impozite, pentru un an.

În noul mandat, o nouă firmă suveică ar fi luat locul societății Romana Costin SRL. Este vorba despre SC Zet Cons, în spatele căreia s-ar afla tot consilierul local Cosmina Rațiu Matei.

“Îi atrag atenția primarului din Șibot că trebuie să dea dovadă de transparență conform legii. Consilierii locali și județeni ai USL Alba sunt gata să susțină proiectele serioase pentru dezvoltarea localității Șibot, însă nu vor susține niciodată proiectele dubioase. Nu vom accepta nciodată sifonarea banilor publici prin intermediul unor firme de casă ale primarului”,  a declarat consilierul județean Mihai Nicu;or.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult