Curier Județean

Liberalii din Alba Iulia îşi eficientizează organizaţia

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Câteva sute de liberali din Alba Iulia au răspuns sâmbătă, 26 februarie, apelului lansat de către Biroul Permanent Municipal (BPM) al PNL Alba Iulia. La Casa de Cultură a Studenţilor din municipiul reşedinţă de judeţ s-a desfăşurat, timp de peste trei ore, Adunarea Generală a membrilor acestui partid. La eveniment s-au discutat noile evenimente politice şi s-a stabilit strategia de viitor a partidului, ţinând cont de încheierea protocolului judeţean al Uniunii Social Liberale.
Şedinţa a urmărit să analizeze activitatea BPM al PNL Alba Iulia în anul precedent şi să eficientizeze activitatea partidului, prin corelarea acţiunilor realizate de Organizaţa de femei şi cea a Tineretului Naţional Liberal. Lucrările au fost conduse de către preşedintele în exerciţiu, Gabriel Pleşa, consilier local, dintre invitaţii cei mai importanţi făcând parte vicepreşedinţii PNL Alba, Simion Creţu şi Mihai Nicuşor (Cugir), lideri ai grupului de consilieri judeţeni. Au avut intervenţii în plen alţi doi vicepreşedinţi ai filialei judeţene, Florin Roman şi Albani Simone Rocchetti, dar şi Anda Udrea, preşedinta OFL Alba Iulia, precum şi prof. Simion Constantin Adrian, preşedintele TNL Alba Iulia. Printre numeroşii membri prezenţi în sală s-au aflat atât prof. Elena Ignat – preşedinta OFL Alba, Dumitru Fulea – preşedintele PNL Sebeş.
Cei prezenţi au discutat deschis despre oportunitatea şi importanţa realizării USL, dar au analizat şi primirea în partid a unor membri cu notorietate şi apreciere din Alba Iulia, cum sunt av. Angelica Mocan şi dr. Călin Potor, care a devenit astfel deputat liberal de Alba Iulia. De altfel, în cuvântul său adresat tuturor membrilor PNL, Potor a subliniat că acum, mai mult ca oricând, Alba Iulia are nevoie de schimbare, deoarece puterea pedelistă riscă să ducă în derizoriu până şi investiţiile care se fac în Cetate. Alba Iulia trebuie să devină un oraş deschis, curat, cu multe parcuri şi zone verzi, nu o simplă cetate medievală închisă, cu un aer vetust. De aceea, toţi liberalii au decis să se organizeze mai bine, să-şi transmită mai eficient mesajul către populaţie şi să aducă elementul de inovare şi de îmbunătăţire a vieţii cetăţenilor, care este aşteptat de prea mult timp.
Principala concluzie a participanţilor la întrunirea liberală a fost că partidul aflat acum la putere, PD-L, este absolut incapabil să depăşească clientelismul politic, fapt pentru care investiţiile s-au realizat nu în folosul public, ci doar al unor beneficiari bine selectaţi, care vor cotiza la puşculiţa politică a Puterii. De aceea, liberalii şi-au stabilit ca obiectiv direct câştigarea Primăriei şi a Consiliului local albaiulian, în colaborare cu partenerii din USL. În plus, Alba Iulia trebuie să devină centrul de unde politica liberală să se impună la nivel judeţean, pentru a aduce la conducerea CJ Alba un lider al PNL, care să poată gestiona mai eficient viitorul judeţului nostru.
Biroul de presă al PNL Alba Iulia


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren

Bogdan Ilea

Publicat

în

Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren Având în vedere temperaturile ridicate prognozate pentru perioada următoare, prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu, a convocat astăzi ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, în vederea adoptării măsurilor necesare pentru protejarea populației […]

Citește mai mult

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult