Liberalii din Alba Iulia îşi eficientizează organizaţia
Câteva sute de liberali din Alba Iulia au răspuns sâmbătă, 26 februarie, apelului lansat de către Biroul Permanent Municipal (BPM) al PNL Alba Iulia. La Casa de Cultură a Studenţilor din municipiul reşedinţă de judeţ s-a desfăşurat, timp de peste trei ore, Adunarea Generală a membrilor acestui partid. La eveniment s-au discutat noile evenimente politice şi s-a stabilit strategia de viitor a partidului, ţinând cont de încheierea protocolului judeţean al Uniunii Social Liberale.
Şedinţa a urmărit să analizeze activitatea BPM al PNL Alba Iulia în anul precedent şi să eficientizeze activitatea partidului, prin corelarea acţiunilor realizate de Organizaţa de femei şi cea a Tineretului Naţional Liberal. Lucrările au fost conduse de către preşedintele în exerciţiu, Gabriel Pleşa, consilier local, dintre invitaţii cei mai importanţi făcând parte vicepreşedinţii PNL Alba, Simion Creţu şi Mihai Nicuşor (Cugir), lideri ai grupului de consilieri judeţeni. Au avut intervenţii în plen alţi doi vicepreşedinţi ai filialei judeţene, Florin Roman şi Albani Simone Rocchetti, dar şi Anda Udrea, preşedinta OFL Alba Iulia, precum şi prof. Simion Constantin Adrian, preşedintele TNL Alba Iulia. Printre numeroşii membri prezenţi în sală s-au aflat atât prof. Elena Ignat – preşedinta OFL Alba, Dumitru Fulea – preşedintele PNL Sebeş.
Cei prezenţi au discutat deschis despre oportunitatea şi importanţa realizării USL, dar au analizat şi primirea în partid a unor membri cu notorietate şi apreciere din Alba Iulia, cum sunt av. Angelica Mocan şi dr. Călin Potor, care a devenit astfel deputat liberal de Alba Iulia. De altfel, în cuvântul său adresat tuturor membrilor PNL, Potor a subliniat că acum, mai mult ca oricând, Alba Iulia are nevoie de schimbare, deoarece puterea pedelistă riscă să ducă în derizoriu până şi investiţiile care se fac în Cetate. Alba Iulia trebuie să devină un oraş deschis, curat, cu multe parcuri şi zone verzi, nu o simplă cetate medievală închisă, cu un aer vetust. De aceea, toţi liberalii au decis să se organizeze mai bine, să-şi transmită mai eficient mesajul către populaţie şi să aducă elementul de inovare şi de îmbunătăţire a vieţii cetăţenilor, care este aşteptat de prea mult timp.
Principala concluzie a participanţilor la întrunirea liberală a fost că partidul aflat acum la putere, PD-L, este absolut incapabil să depăşească clientelismul politic, fapt pentru care investiţiile s-au realizat nu în folosul public, ci doar al unor beneficiari bine selectaţi, care vor cotiza la puşculiţa politică a Puterii. De aceea, liberalii şi-au stabilit ca obiectiv direct câştigarea Primăriei şi a Consiliului local albaiulian, în colaborare cu partenerii din USL. În plus, Alba Iulia trebuie să devină centrul de unde politica liberală să se impună la nivel judeţean, pentru a aduce la conducerea CJ Alba un lider al PNL, care să poată gestiona mai eficient viitorul judeţului nostru.
Biroul de presă al PNL Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]









