Lemn tăiat ilegal ce putea fi încărcat în 60 de TIR-uri şi valorificat clandestin, jaful din pădurile județului Alba
Lemn tăiat ilegal ce putea fi încărcat în 60 de TIR-uri şi valorificat clandestin, jaful din pădurile județului Alba
Proporţia jafului pădurilor din judeţ în primele 8 luni ale anului, Plângeri penale pentru recuperarea unui prejudiciu de peste 375.000 de euro Alți 4.118,73 mc de material lemnos au fost confiscați înainte să intre în suveica afacerilor necurate Deficitul de personal afectează grav activitatea Gărzii Forestiere Alba
În timpul controalelor efectuate în primele 8 luni ale anului 2019, Garda Forestieră Județeană Alba a confiscat efectiv o cantitate totală de 4.118,73 mc materiale lemnoase, din care 4.082,73 mc lemn de lucru, 34 mc lemn de foc și 2 mc cherestea. Declarația a fost făcută de șeful Biroului Gărzii Forestiere Județene Alba, Petru Crișan, în ședința de ieri, 25 septembrie, a Colegiului Prefectural, prezidată de subprefectul Nicolae Mera.
Potrivit sursei citate, a fost confiscată contravaloarea lemnului sustras, deci nu fizic, cantitatea totală de 826,824 mc materiale lemnoase, din care 821,824 mc lem de lucru şi 14 mc cherestea, având o valoare totală de 187.831,427 de lei.
„Au fost constatate un număr de 6 fapte de natură infracţională în domeniul silvic, în special pentru tăieri ilegale de arbori, fiind astfel constatat un volum total tăiat prin săvârşirea de infracţiuni de 2.060 mc, cu o valoare aferentă a pagubelor de 1.782.954 lei. Pentru aceste fapte au fost sesizate parchetele de pe lângă judecătoriile competente, pentru dispunerea de cercetări specifice”, a arătat șeful Gărzii Forestiere Alba, Petru Crișan.
Altfel spus, dacă într-un TIR încap 90 – 100 mc de lemn, bușteni tăiați ilegal ar reprezenta cel puțin 20 de TIR-uri! Dacă mai adăugăm și cei 4.118,73 mc confiscați, adică alte 40 de TIR-uri, avem imaginea jafului care s-a produs în 8 luni din pădurile județului Alba, deci peste 6.000 de metri cubi.
Totodată, în cadrul controalelor la operatori economici şi ocoale silvice, Garda Forestieră Alba a aplicat 72 de sancţiuni contravenţionale, valoarea amenzilor aplicate însumând 257.000 de lei, iar după caz, a dispus, complementar, și confiscarea materialelor lemnoase.
„La 12.000 de hectare ar trebui să avem un tehnician silvic sau la 24.000 de hectare, un inginer silvic. Județul Alba are 203.000 de hectare de fond forestier și ar trebui să avem cam 9 ingineri, dar suntem numai 5 colegi și cu mine 6, dar eu lucrez și la Cluj, și la Alba”, a recunoscut Petru Crișan.
„O să mai facem și noi o adresă, să vedem să vă mai dea ceva posturi acolo, pentru că se pare că sunteți prea puțini. Adică la ce activitate aveți dumneavoastră pe tot felul de domenii… 6 oameni… 6.186 mc, 6.000 mc… (…) Nu știm realul, doar ce s-a descoperit”, a spus Nelu Fleșer, șef de serviciu în cadrul Instituției Prefectului Alba.
Dacă până la sfârșitul anului 2019 s-ar păstra același ritm al hoției din pădurile județului, un calcul matematic ar releva un furt de circa 9.300 de metri cubi într-un an, cu alte cuvinte s-ar putea chiar depăși 100 de TIR-uri cu lemn sustras, în special bușteni, dar și cherestea și mai puțin lemn de foc! Unde ești tu, Țepeș, doamne?
foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








