Ştirea zilei

Lemn tăiat ilegal ce putea fi încărcat în 60 de TIR-uri şi valorificat clandestin, jaful din pădurile județului Alba

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Lemn tăiat ilegal ce putea fi încărcat în 60 de TIR-uri şi valorificat clandestin, jaful din pădurile județului Alba

Proporţia jafului pădurilor din judeţ în primele 8 luni ale anului, Plângeri penale pentru recuperarea unui prejudiciu de peste 375.000 de euro Alți 4.118,73 mc de material lemnos au fost confiscați înainte să intre în suveica afacerilor necurate Deficitul de personal afectează grav activitatea Gărzii Forestiere Alba

În timpul controalelor efectuate în primele 8 luni ale anului 2019, Garda Forestieră Județeană Alba a confiscat efectiv o cantitate totală de 4.118,73 mc materiale lemnoase, din care 4.082,73 mc lemn de lucru, 34 mc lemn de foc și 2 mc cherestea. Declarația a fost făcută de șeful Biroului Gărzii Forestiere Județene Alba, Petru Crișan, în ședința de ieri, 25 septembrie, a Colegiului Prefectural, prezidată de subprefectul Nicolae Mera.

Potrivit sursei citate, a fost confiscată contravaloarea lemnului sustras, deci nu fizic, cantitatea totală de 826,824 mc materiale lemnoase, din care 821,824 mc lem de lucru şi 14 mc cherestea, având o valoare totală de 187.831,427 de lei.

„Au fost constatate un număr de 6 fapte de natură infracţională în domeniul silvic, în special pentru tăieri ilegale de arbori, fiind astfel constatat un volum total tăiat prin săvârşirea de infracţiuni de 2.060 mc, cu o valoare aferentă a pagubelor de 1.782.954 lei. Pentru aceste fapte au fost sesizate parchetele de pe lângă judecătoriile competente, pentru dispunerea de cercetări specifice”, a arătat șeful Gărzii Forestiere Alba, Petru Crișan.

Altfel spus, dacă într-un TIR încap 90 – 100 mc de lemn, bușteni tăiați ilegal ar reprezenta cel puțin 20 de TIR-uri! Dacă mai adăugăm și cei 4.118,73 mc confiscați, adică alte 40 de TIR-uri, avem imaginea jafului care s-a produs în 8 luni din pădurile județului Alba, deci peste 6.000 de metri cubi.

Totodată, în cadrul controalelor la operatori economici şi ocoale silvice, Garda Forestieră Alba a aplicat 72 de sancţiuni contravenţionale, valoarea amenzilor aplicate însumând 257.000 de lei, iar după caz, a dispus, complementar, și confiscarea materialelor lemnoase.

„La 12.000 de hectare ar trebui să avem un tehnician silvic sau la 24.000 de hectare, un inginer silvic. Județul Alba are 203.000 de hectare de fond forestier și ar trebui să avem cam 9 ingineri, dar suntem numai 5 colegi și cu mine 6, dar eu lucrez și la Cluj, și la Alba”, a recunoscut Petru Crișan.

„O să mai facem și noi o adresă, să vedem să vă mai dea ceva posturi acolo, pentru că se pare că sunteți prea puțini. Adică la ce activitate aveți dumneavoastră pe tot felul de domenii… 6 oameni… 6.186 mc, 6.000 mc… (…) Nu știm realul, doar ce s-a descoperit”, a spus Nelu Fleșer, șef de serviciu în cadrul Instituției Prefectului Alba.

Dacă până la sfârșitul anului 2019 s-ar păstra același ritm al hoției din pădurile județului, un calcul matematic ar releva un furt de circa 9.300 de metri cubi într-un an, cu alte cuvinte s-ar putea chiar depăși 100 de TIR-uri cu lemn sustras, în special bușteni, dar și cherestea și mai puțin lemn de foc! Unde ești tu, Țepeș, doamne?

foto: arhivă


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult