La Roşia Montană şi la Baia de Arieş: Peste 60 la sută dintre participanţii la referendum au spus “Da” relansării mineritului în Apuseni
Duminică, 9 decembrie, în ziua alegerilor parlamentare, în judeţul nostru a avut loc referendumul pe tema relansării mineritului în Munţii Apuseni. Referendumul a fost organizat la solicitarea celor 35 de primari din localităţile care au avut de suferit de pe urma închiderii exploatărilor miniere din Apuseni.
Au fost aşteptaţi la urne 72.877 de cetăţeni cu drept de vot din oraşele Zlatna, Câmpeni, Abrud, Baia de Arieş şi din comunele Roşia Montană, Lupşa, Stremţ, Vadu Moţilor, Bucium, Ciuruleasa, Râmeţ, Vidra, Sohodol, Ponor, Ceru Băcăinţi, Almaşu Mare, Poşaga, Rimetea, Întregalde, Galda de Jos, Cricău, Meteş, Albac, Arieşeni, Avram Iancu, Bistra, Gârda de Sus, Horea, Ighiu, Livezile, Mogoş, Ocoliş, Poiana Vadului, Sălciua şi Scărişoara. În zonele amintite au fost amenajate 148 de secţii de votare. Cetăţenii au fost chemaţi la urne pentru a răspunde cu „DA” sau „NU” la întrebarea: ”Sunteţi de acord cu repornirea mineritului în Munţii Apuseni şi a exploatării de la Roşia Montană?”. Iată care a fost prezenţa la vot în câteva localităţi din Apuseni.
Potrivit reprezentanţilor Biroului Electoral, în cele 35 de localităţi din judeţ şi-au exercitat dreptul de vot 43,20 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Dintre aceştia, 62,45 la sută au votat “Da”, 35,90 la sută au votat “Nu”, iar 1,65 la sută reprezintă voturile nule.
*Cea mai mare prezenţă la urne s-a înregistrat la Roşia Montană, unde au participat la referendum 66,06 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Din cei prezenţi, 78,75 la sută îşi doresc relansarea mineritului în Apuseni, 19,44 la sută au spus “Nu” repornirii mineritului, iar 1,80 la sută sunt voturi nule.
*La Baia de Arieş, s-au prezentat la urne 45,84 la sută din alegătorii înscrişi pe liste. Din aceştia, 69,10 la sută au fost de acord cu relansarea mineritului în Apuseni, 29,82 la sută au votat “Nu” la referendum, iar 1,08 la sută sunt voturi nule.
*La Câmpeni, au luat parte la referendum 37,78 la sută din cetăţenii înscrişi pe liste. Din aceştia, 42,97 la sută au votat “Da”, 54,56 la sută au spus “Nu” relansării mineritului, iar 2,47 la sută au fost voturi nule. În judeţul nostru, au funcţionat exploatări miniere atât la Roşia Montană, cât şi la Baia de Arieş, la Zlatna şi la Almaşu Mare. Din datele comunicate ieri de Biroul Electoral rezultă că acolo unde au funcţionat exploatări miniere, adică la Roşia Montană şi la Baia de Arieş, locanicii îşi doresc reînvierea tradiţiei mineritului în Apuseni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









