La Roşia Montană şi la Baia de Arieş: Peste 60 la sută dintre participanţii la referendum au spus “Da” relansării mineritului în Apuseni
Duminică, 9 decembrie, în ziua alegerilor parlamentare, în judeţul nostru a avut loc referendumul pe tema relansării mineritului în Munţii Apuseni. Referendumul a fost organizat la solicitarea celor 35 de primari din localităţile care au avut de suferit de pe urma închiderii exploatărilor miniere din Apuseni.
Au fost aşteptaţi la urne 72.877 de cetăţeni cu drept de vot din oraşele Zlatna, Câmpeni, Abrud, Baia de Arieş şi din comunele Roşia Montană, Lupşa, Stremţ, Vadu Moţilor, Bucium, Ciuruleasa, Râmeţ, Vidra, Sohodol, Ponor, Ceru Băcăinţi, Almaşu Mare, Poşaga, Rimetea, Întregalde, Galda de Jos, Cricău, Meteş, Albac, Arieşeni, Avram Iancu, Bistra, Gârda de Sus, Horea, Ighiu, Livezile, Mogoş, Ocoliş, Poiana Vadului, Sălciua şi Scărişoara. În zonele amintite au fost amenajate 148 de secţii de votare. Cetăţenii au fost chemaţi la urne pentru a răspunde cu „DA” sau „NU” la întrebarea: ”Sunteţi de acord cu repornirea mineritului în Munţii Apuseni şi a exploatării de la Roşia Montană?”. Iată care a fost prezenţa la vot în câteva localităţi din Apuseni.
Potrivit reprezentanţilor Biroului Electoral, în cele 35 de localităţi din judeţ şi-au exercitat dreptul de vot 43,20 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Dintre aceştia, 62,45 la sută au votat “Da”, 35,90 la sută au votat “Nu”, iar 1,65 la sută reprezintă voturile nule.
*Cea mai mare prezenţă la urne s-a înregistrat la Roşia Montană, unde au participat la referendum 66,06 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Din cei prezenţi, 78,75 la sută îşi doresc relansarea mineritului în Apuseni, 19,44 la sută au spus “Nu” repornirii mineritului, iar 1,80 la sută sunt voturi nule.
*La Baia de Arieş, s-au prezentat la urne 45,84 la sută din alegătorii înscrişi pe liste. Din aceştia, 69,10 la sută au fost de acord cu relansarea mineritului în Apuseni, 29,82 la sută au votat “Nu” la referendum, iar 1,08 la sută sunt voturi nule.
*La Câmpeni, au luat parte la referendum 37,78 la sută din cetăţenii înscrişi pe liste. Din aceştia, 42,97 la sută au votat “Da”, 54,56 la sută au spus “Nu” relansării mineritului, iar 2,47 la sută au fost voturi nule. În judeţul nostru, au funcţionat exploatări miniere atât la Roşia Montană, cât şi la Baia de Arieş, la Zlatna şi la Almaşu Mare. Din datele comunicate ieri de Biroul Electoral rezultă că acolo unde au funcţionat exploatări miniere, adică la Roşia Montană şi la Baia de Arieş, locanicii îşi doresc reînvierea tradiţiei mineritului în Apuseni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]








