La Roşia Montană şi la Baia de Arieş: Peste 60 la sută dintre participanţii la referendum au spus “Da” relansării mineritului în Apuseni
Duminică, 9 decembrie, în ziua alegerilor parlamentare, în judeţul nostru a avut loc referendumul pe tema relansării mineritului în Munţii Apuseni. Referendumul a fost organizat la solicitarea celor 35 de primari din localităţile care au avut de suferit de pe urma închiderii exploatărilor miniere din Apuseni.
Au fost aşteptaţi la urne 72.877 de cetăţeni cu drept de vot din oraşele Zlatna, Câmpeni, Abrud, Baia de Arieş şi din comunele Roşia Montană, Lupşa, Stremţ, Vadu Moţilor, Bucium, Ciuruleasa, Râmeţ, Vidra, Sohodol, Ponor, Ceru Băcăinţi, Almaşu Mare, Poşaga, Rimetea, Întregalde, Galda de Jos, Cricău, Meteş, Albac, Arieşeni, Avram Iancu, Bistra, Gârda de Sus, Horea, Ighiu, Livezile, Mogoş, Ocoliş, Poiana Vadului, Sălciua şi Scărişoara. În zonele amintite au fost amenajate 148 de secţii de votare. Cetăţenii au fost chemaţi la urne pentru a răspunde cu „DA” sau „NU” la întrebarea: ”Sunteţi de acord cu repornirea mineritului în Munţii Apuseni şi a exploatării de la Roşia Montană?”. Iată care a fost prezenţa la vot în câteva localităţi din Apuseni.
Potrivit reprezentanţilor Biroului Electoral, în cele 35 de localităţi din judeţ şi-au exercitat dreptul de vot 43,20 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Dintre aceştia, 62,45 la sută au votat “Da”, 35,90 la sută au votat “Nu”, iar 1,65 la sută reprezintă voturile nule.
*Cea mai mare prezenţă la urne s-a înregistrat la Roşia Montană, unde au participat la referendum 66,06 la sută din totalul alegătorilor înscrişi pe liste. Din cei prezenţi, 78,75 la sută îşi doresc relansarea mineritului în Apuseni, 19,44 la sută au spus “Nu” repornirii mineritului, iar 1,80 la sută sunt voturi nule.
*La Baia de Arieş, s-au prezentat la urne 45,84 la sută din alegătorii înscrişi pe liste. Din aceştia, 69,10 la sută au fost de acord cu relansarea mineritului în Apuseni, 29,82 la sută au votat “Nu” la referendum, iar 1,08 la sută sunt voturi nule.
*La Câmpeni, au luat parte la referendum 37,78 la sută din cetăţenii înscrişi pe liste. Din aceştia, 42,97 la sută au votat “Da”, 54,56 la sută au spus “Nu” relansării mineritului, iar 2,47 la sută au fost voturi nule. În judeţul nostru, au funcţionat exploatări miniere atât la Roşia Montană, cât şi la Baia de Arieş, la Zlatna şi la Almaşu Mare. Din datele comunicate ieri de Biroul Electoral rezultă că acolo unde au funcţionat exploatări miniere, adică la Roşia Montană şi la Baia de Arieş, locanicii îşi doresc reînvierea tradiţiei mineritului în Apuseni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
24 iunie 2026 | Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației
Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației Având în vedere prognoza meteorologică prin care în perioada următoare se preconizează temperaturi deosebit de ridicate, prefectul județului Alba, Nicolae Albu, își exprimă poziția fermă în ceea ce privește necesitatea aplicării imediate a tuturor măsurilor destinate protejării populației. […]
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]







