La Performanţa Ighiu, plecări pe bandă rulantă! S. Szekely şi G. Toma au părăsit formaţia condusă de Vasile Ursu!
La Performanţa Ighiu continuă plecările, după ce săptămâna trecută divizionara secundă s-a despărţit de Bold şi Mintaş, acum alţi doi jucători, experimentaţii Szabolcs Szekely şi George Toma au decis să părăsească formaţia condusă de Vasile Ursu.
Victoria din derby-ul judeţean cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia nu a instaurat liniştea la nivelul Performanţei Ighiu, ce cunoaşte noi frământări.
„Nu renunţ la fotbal, dar cred că în acest moment consider că e mai bine să mă despart de Performanţa. Aşa am decis pe moment. Deocamdată nu vreau să discutăm prea multe, Este o decizie personală”, a spus atacantul aiudean în vârstă de 31 de ani, considerat în iarnă, în momentul venirii la Ighiu, drept cel mai important transfer al grupării pregătite de Adorian Himcinschi.
Fundaşul George Toma, în vârstă de 32 de ani, nu a vrut să comenteze această derulare a evenimentelor. Contractele celor doi expirau la finele acestei stagiuni. Mascate de invocatele motive personale ale jucătorilor, de fapt respectivele decizii au alt substrat, motivele diferite fiind în cazul celor doi, ştiindu-se că înaintea confruntării cu „alb-negrii”, conducătorii Ighiului a anunţat că sunt şanse să mai renunţe la doi jucători, numele lui S. Szekely fiind vehiculat şi în trecut.
În acest sezon, S. Szekely a punctat în două rânduri (la Reşiţa şi cu UTA „Bătrâna Doamnă” 2), însă acum îşi doreşte să-şi încheie conturile cu Performanţa, documentele urmând a fi parafate în aceste zile. George Toma nu s-a mai prezentat la un moment dat, a revenit după plecarea lui Himcinschi, a jucat titular în partida de debut a lui Vasile Ursu şi a rămas rezervă în confruntarea de pe Ampoi. În mandatul lui Ursu, S. Szekely a „prins” numai 17 minute în cele două jocuri.
„Sunt pierderi pentru echipă. Cei doi jucători s-au ataşat de Performaţa Ighiu, dar ne-au anunţat că din diverse motive intenţionează să renunţe„, a spus preşedintele Gheorghe Dănilă.
*După Himcinschi, epurarea lotului!
Dincolo de declaraţiile elegante, rămâne aspectul cel mai important, demiterea lui Adorian Himcinschi a provocat şi o revoluţie în efectiv, încă din acel moment anticipându-se că vor urma despărţiri de jucători, în ideea reducerii cheltuielilor. Sunt deja 4 plecări, iar efectivul este extrem de subţire numeric şi noul „principal” mai are la dispoziţie numai 17 jucători, urmând a fi legitimat Andreas Buda!!!
Sâmbătă, pe terenul din Ighiu, Performanţa joacă întâiul meci din Liga a 3-a în faţa fanilor, cu Nouva Mama Mia Becicherecu Mic.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]









