Sport

La Performanţa Ighiu, plecări pe bandă rulantă! S. Szekely şi G. Toma au părăsit formaţia condusă de Vasile Ursu!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Toma Performanta Ighiu 4La Performanţa Ighiu continuă plecările, după ce săptămâna trecută divizionara secundă s-a despărţit de Bold şi Mintaş, acum alţi doi jucători, experimentaţii Szabolcs Szekely şi George Toma au decis să părăsească formaţia condusă de Vasile Ursu.

Victoria din derby-ul judeţean cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia nu a instaurat liniştea la nivelul Performanţei Ighiu, ce cunoaşte noi frământări.

Nu renunţ la fotbal, dar cred că în acest moment consider că e mai bine să mă despart de Performanţa. Aşa am decis pe moment. Deocamdată nu vreau să discutăm prea multe, Este o decizie personală”, a spus atacantul aiudean în vârstă de 31 de ani, considerat în iarnă, în momentul venirii la Ighiu, drept cel mai important transfer al grupării pregătite de Adorian Himcinschi.

Fundaşul George Toma, în vârstă de 32 de ani, nu a vrut să comenteze această derulare a evenimentelor. Contractele celor doi expirau la finele acestei stagiuni. Mascate de invocatele motive personale ale jucătorilor, de fapt respectivele decizii au alt substrat, motivele diferite fiind în cazul celor doi, ştiindu-se că înaintea confruntării cu „alb-negrii”, conducătorii Ighiului a anunţat că sunt şanse să mai renunţe la doi jucători, numele lui S. Szekely fiind vehiculat şi în trecut.

În acest sezon, S. Szekely a punctat în două rânduri (la Reşiţa şi cu UTA „Bătrâna Doamnă” 2), însă acum îşi doreşte să-şi încheie conturile cu Performanţa, documentele urmând a fi parafate în aceste zile. George Toma nu s-a mai prezentat la un moment dat, a revenit după plecarea lui Himcinschi, a jucat titular în partida de debut a lui Vasile Ursu şi a rămas rezervă în confruntarea de pe Ampoi. În mandatul lui Ursu, S. Szekely a „prins” numai 17 minute în cele două jocuri.

Sunt pierderi pentru echipă. Cei doi jucători s-au ataşat de Performaţa Ighiu, dar ne-au anunţat că din diverse motive intenţionează să renunţe„, a spus preşedintele Gheorghe Dănilă.

*După Himcinschi, epurarea lotului!

Dincolo de declaraţiile elegante, rămâne aspectul cel mai important, demiterea lui Adorian Himcinschi a provocat şi o revoluţie în efectiv, încă din acel moment anticipându-se că vor urma despărţiri de jucători, în ideea reducerii cheltuielilor. Sunt deja 4 plecări, iar efectivul este extrem de subţire numeric şi noul „principal” mai are la dispoziţie numai 17 jucători, urmând a fi legitimat Andreas Buda!!!

Sâmbătă, pe terenul din Ighiu, Performanţa joacă întâiul meci din Liga a 3-a în faţa fanilor, cu Nouva Mama Mia Becicherecu Mic.

 

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul

Ioana Oprean

Publicat

în

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]

Citește mai mult

Sport

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult