La Ocna Mureș s-ar putea face cel mai mare depozit de stocare a gazelor naturale din România
La Ocna Mureș s-ar putea face cel mai mare depozit de stocare a gazelor naturale din România
Florin Spătaru, ministrul Economiei, a discutat în cursul zilei de vineri, la Praid, referitor la posibilitatea stocării gazelor naturale în golurile miniere, proiect pe care îl consideră important având în vedere contextul actual și care ar asigura României capacitatea de stocare necesară.
„Avem în transparenţă decizională normele de aplicare a legii minelor, în care avem posibilitatea să stocăm gaze naturale în golurile miniere şi să putem să extragem din aceste goluri miniere gaz ori de câte ori avem nevoie. Deci, este un proiect important, un proiect care poate să asigure României capacitatea de stocare necesară, care, în condiţiile actuale, e deficitară şi cu ajutorul lor, atât Salrom, cât şi distribuitorii de gaz să beneficieze.
Preţurile de stocare a acestor gaze sunt mai mici cu până 30% decât în condiţii normale, investind în acele capacităţi mari de stocare a gazelor”, a declarat ministrul Economiei, la Salina Praid.
La rândul său, directorul general al Societăţii Naţionale a Sării, Salrom, Constantin Dan Dobrea, a precizat că este vorba de o capacitate de stocare de câteva miliarde de metri cubi iar gazul natural poate fi extras de câte ori este nevoie.
„Avem câteva miliarde de metri cubi capacitate de stocare. Marele avantaj al folosirii golului minier ca spaţiu de depozitare a gazului este faptul că, spre deosebire de depozitele clasice, în afară de costurile mai scăzute, poate fi extras gaz de fiecare dată, atunci când ai nevoie. În depozitele clasice de gaz, la acest moment, extracţia se face de maximum două ori pe an. Atât îţi permite, e vorba de egalizarea presiunilor şi aşa mai departe.
Faptul că aceste goluri miniere există deja, nu mă refer la cele care sunt folosite în scop turistic, pot fi folosite pentru a depozita gaz este, aşa cum a spus domnul ministru, un mare avantaj, ţinând cont de contextul actual, în a echilibra preţurile gazelor atunci când este necesar. Şi mai mult decât atât, aduce şi beneficii statului român.
Golurile miniere se găsesc la toate salinele din subordinea Salrom. Adâncimile cele mai mari se găsesc în zona Ocna Mureş, unde avem adâncimi de peste 1.200 metri ale golului minier, iar acolo capacitatea de stocare, în afară de faptul că este foarte mare, este extrem de avantajos să stochezi la adâncimi foarte, foarte mari şi foarte uşor de extras gazul la suprafaţă atunci când ai nevoie”, a arătat directorul general al Salrom.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









