La Ocna Mureș s-ar putea face cel mai mare depozit de stocare a gazelor naturale din România
La Ocna Mureș s-ar putea face cel mai mare depozit de stocare a gazelor naturale din România
Florin Spătaru, ministrul Economiei, a discutat în cursul zilei de vineri, la Praid, referitor la posibilitatea stocării gazelor naturale în golurile miniere, proiect pe care îl consideră important având în vedere contextul actual și care ar asigura României capacitatea de stocare necesară.
„Avem în transparenţă decizională normele de aplicare a legii minelor, în care avem posibilitatea să stocăm gaze naturale în golurile miniere şi să putem să extragem din aceste goluri miniere gaz ori de câte ori avem nevoie. Deci, este un proiect important, un proiect care poate să asigure României capacitatea de stocare necesară, care, în condiţiile actuale, e deficitară şi cu ajutorul lor, atât Salrom, cât şi distribuitorii de gaz să beneficieze.
Preţurile de stocare a acestor gaze sunt mai mici cu până 30% decât în condiţii normale, investind în acele capacităţi mari de stocare a gazelor”, a declarat ministrul Economiei, la Salina Praid.
La rândul său, directorul general al Societăţii Naţionale a Sării, Salrom, Constantin Dan Dobrea, a precizat că este vorba de o capacitate de stocare de câteva miliarde de metri cubi iar gazul natural poate fi extras de câte ori este nevoie.
„Avem câteva miliarde de metri cubi capacitate de stocare. Marele avantaj al folosirii golului minier ca spaţiu de depozitare a gazului este faptul că, spre deosebire de depozitele clasice, în afară de costurile mai scăzute, poate fi extras gaz de fiecare dată, atunci când ai nevoie. În depozitele clasice de gaz, la acest moment, extracţia se face de maximum două ori pe an. Atât îţi permite, e vorba de egalizarea presiunilor şi aşa mai departe.
Faptul că aceste goluri miniere există deja, nu mă refer la cele care sunt folosite în scop turistic, pot fi folosite pentru a depozita gaz este, aşa cum a spus domnul ministru, un mare avantaj, ţinând cont de contextul actual, în a echilibra preţurile gazelor atunci când este necesar. Şi mai mult decât atât, aduce şi beneficii statului român.
Golurile miniere se găsesc la toate salinele din subordinea Salrom. Adâncimile cele mai mari se găsesc în zona Ocna Mureş, unde avem adâncimi de peste 1.200 metri ale golului minier, iar acolo capacitatea de stocare, în afară de faptul că este foarte mare, este extrem de avantajos să stochezi la adâncimi foarte, foarte mari şi foarte uşor de extras gazul la suprafaţă atunci când ai nevoie”, a arătat directorul general al Salrom.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]










