Ştirea zilei

La IPJ Alba, festivitate de premiere în cadrul proiectului ”Poliția în slujba comunității”

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

La sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba a avut loc în această dimineață o şedinţă festivă în care au fost acordate premiile din cadrul proiectului „Poliţia în slujba comunităţii – ediţia a VIII-a”- anul 2012.

Competiţia, organizată de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba în parteneriat cu Organizaţia Teritorială a Corpului Naţional al Poliţiştilor Alba şi Asociaţia Apulum Pol, are ca scop deschiderea activităţii poliţiei către comunitate, întărirea competenţelor profesionale precum şi recompensarea celor mai merituoşi dintre poliţişti, în anul 2012

Competiţia, s-a desfăşurat pe mai multe secţiuni iar câştigătorii sunt:

*Secţiunea „subunitatea urbană”: Locul  III: Poliţia Municipiului Aiud; Locul  II: Poliţia Municipiului Blaj; Locul  I: Poliţia Municipiului Alba Iulia.

*Secţiunea „subunitatea rurală”: Locul  III: Secţia 6 Poliţie Rurală Jidvei; Locul  II: Secţia 4 Poliţie Ocna Mureş; Locul  I: Secţia 1 Poliţie Rurală Galda de Jos.

*Secţiunea „structura de  suport”: Locul  III: Serviciul Cazier Judiciar; Locul  II: Serviciul Cabinet; Locul  I: Serviciul Resurse Umane.

*Secţiunea ”structura operativă”: Locul  III: Serviciul de Investigaţii Criminale; Locul  II: Serviciul de Ordine Publică; Locul  I: Serviciul de Investigare a Fraudelor.

*Secţiunea „personalul contractual”: Locul III: Emilia-Victoria HÎRBEA: Serviciul Logistic; Locul II: Simona-Maria COZA: Serviciul Rutier; Locul I: Gabriela TOADER: Poliţia Oraşului Abrud.

*Secţiunea „agentul de poliţie”: Locul III: agent şef principal de poliţie Dan ONIGA: Poliţia Municipiului Aiud; Locul II: agent principal de poliţie Petru-Răzvan DAVID: Poliţia Municipiului Alba Iulia; Locul I: agent şef principal de poliţie Radu-Marcel NEGRU: Poliţia Oraşului Abrud.

*Secţiunea „ofiţerul de poliţie”: Locul III: comisar şef de poliţie Remus-Constantin ONEŢIU: Serviciul Rutier; Locul  II: inspector principal de poliţie Mihai-Cosmin BUJENIŢĂ: Serviciul de Investigaţii Criminale; Locul I: inspector principal de poliţie Nicolae-Valentin CRIŞAN: Serviciul Resurse Umane.

De asemenea, au mai fost acordate: diplome de merit şi obiecte simbolice pentru doi poliţişti şi un personal contractual care au încetat raporturile de serviciu în cursul anului 2012; diplome de merit la 30 ofiţeri de poliţie şi 46 agenţi de poliţie pentru rezultate foarte bune în activitatea profesională în cursul anului 2012; diplomă de onoare pentru curajul de care a dat dovadă în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu: agent şef de poliţie Radu LAZĂR de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale (pentru salvarea de la înec a unei femei din râul Mureş).

La festivitate au fost invitaţi şi au participat domnii Flaviu-Mircea COZUC – prefectul judeţului Alba, Cornel MURG – subprefectul judeţului Alba,   Sorin BUMB – administrator public – Consiliul Judeţean Alba şi  Ion MARINCAŞ, preşedintele Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică Alba.

În finalul şedinţei festive, invitaţii şi conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au felicitat poliţiştii şi le-a urat succes în îndeplinirea nobilei misiuni de asigurare a siguranţei cetăţenilor din judeţul nostru precum şi un an nou fericit.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult