Ştirea zilei

La IPJ Alba, festivitate de premiere în cadrul proiectului ”Poliția în slujba comunității”

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

La sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba a avut loc în această dimineață o şedinţă festivă în care au fost acordate premiile din cadrul proiectului „Poliţia în slujba comunităţii – ediţia a VIII-a”- anul 2012.

Competiţia, organizată de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba în parteneriat cu Organizaţia Teritorială a Corpului Naţional al Poliţiştilor Alba şi Asociaţia Apulum Pol, are ca scop deschiderea activităţii poliţiei către comunitate, întărirea competenţelor profesionale precum şi recompensarea celor mai merituoşi dintre poliţişti, în anul 2012

Competiţia, s-a desfăşurat pe mai multe secţiuni iar câştigătorii sunt:

*Secţiunea „subunitatea urbană”: Locul  III: Poliţia Municipiului Aiud; Locul  II: Poliţia Municipiului Blaj; Locul  I: Poliţia Municipiului Alba Iulia.

*Secţiunea „subunitatea rurală”: Locul  III: Secţia 6 Poliţie Rurală Jidvei; Locul  II: Secţia 4 Poliţie Ocna Mureş; Locul  I: Secţia 1 Poliţie Rurală Galda de Jos.

*Secţiunea „structura de  suport”: Locul  III: Serviciul Cazier Judiciar; Locul  II: Serviciul Cabinet; Locul  I: Serviciul Resurse Umane.

*Secţiunea ”structura operativă”: Locul  III: Serviciul de Investigaţii Criminale; Locul  II: Serviciul de Ordine Publică; Locul  I: Serviciul de Investigare a Fraudelor.

*Secţiunea „personalul contractual”: Locul III: Emilia-Victoria HÎRBEA: Serviciul Logistic; Locul II: Simona-Maria COZA: Serviciul Rutier; Locul I: Gabriela TOADER: Poliţia Oraşului Abrud.

*Secţiunea „agentul de poliţie”: Locul III: agent şef principal de poliţie Dan ONIGA: Poliţia Municipiului Aiud; Locul II: agent principal de poliţie Petru-Răzvan DAVID: Poliţia Municipiului Alba Iulia; Locul I: agent şef principal de poliţie Radu-Marcel NEGRU: Poliţia Oraşului Abrud.

*Secţiunea „ofiţerul de poliţie”: Locul III: comisar şef de poliţie Remus-Constantin ONEŢIU: Serviciul Rutier; Locul  II: inspector principal de poliţie Mihai-Cosmin BUJENIŢĂ: Serviciul de Investigaţii Criminale; Locul I: inspector principal de poliţie Nicolae-Valentin CRIŞAN: Serviciul Resurse Umane.

De asemenea, au mai fost acordate: diplome de merit şi obiecte simbolice pentru doi poliţişti şi un personal contractual care au încetat raporturile de serviciu în cursul anului 2012; diplome de merit la 30 ofiţeri de poliţie şi 46 agenţi de poliţie pentru rezultate foarte bune în activitatea profesională în cursul anului 2012; diplomă de onoare pentru curajul de care a dat dovadă în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu: agent şef de poliţie Radu LAZĂR de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale (pentru salvarea de la înec a unei femei din râul Mureş).

La festivitate au fost invitaţi şi au participat domnii Flaviu-Mircea COZUC – prefectul judeţului Alba, Cornel MURG – subprefectul judeţului Alba,   Sorin BUMB – administrator public – Consiliul Judeţean Alba şi  Ion MARINCAŞ, preşedintele Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică Alba.

În finalul şedinţei festive, invitaţii şi conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au felicitat poliţiştii şi le-a urat succes în îndeplinirea nobilei misiuni de asigurare a siguranţei cetăţenilor din judeţul nostru precum şi un an nou fericit.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult