Rămâi conectat

Sport

La Euro 2024: România în grupă cu Belgia, Slovacia și învingătoarea din play-off-ul B (Bosnia şi Herţegovina – Ucraina, Israel – Islanda)!

Dan HENEGAR

Publicat

în

România și-a aflat adversarii din grupele Euro 2024, turneu final la care a ajuns după 8 ani, respectiv în grupa E: Belgia, Slovacia și învingătoarea din play-off-ul B (Bosnia şi Herţegovina – Ucraina, Israel – Islanda)!

În Germania, competiția se dispută între 14 iunie și 14 iulie anul viitor, iar tragerea la sorți a avut loc la Hamburg

Este o grupă abordabilă pentru „tricolorii” conduși din teren de albaiulianul Nicolae Stanciu, ordinea jocurilor fiind următoarea:

în 17 iunie, la Munchen, cu învingătoarea din play-off;

în 22 iunie, la Koln, cu Belgia;

în 26 iunie, la Frankfurt, cu Slovacia.

Meciul de deschidere va fi Germania – Scoția, pe 14 iunie, la Munchen, iar grupa B, cu Spania, Croația și Italia se anunță cea mai complicată.

Naționala României a avut noroc la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Din prima urnă, tricolorii au evitat nume uriașe, precum Anglia, Franța, Germania sau Spania.

În plus, tricolorii au prins Slovacia din urna a treia și ar putea întâlni iar Israel, adversara din preliminariile pentru acest turneu final.

Grupa României la EURO 2024, calendar și orașe de disputare

  • 17 iunie: ROMÂNIA – Play-off B (Munchen), Belgia – Slovacia (Frankfurt)
  • 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Koln), Slovacia – Play-off B (Dusseldorf)
  • 26 iunie: Slovacia – ROMÂNIA (Frankfurt), Play-off B – Belgia (Stuttgart)

Grupele Euro 2024:

Grupa A: Germania, Scoția, Ungaria, Elveția

Grupa B: Spania, Croația, Italia, Albania.

Grupa C: Slovenia, Danemarca, Serbia, Anglia.

Grupa D: învingătoarea din ruta A (Ţara Galilor – Finlanda, Polonia – Estonia), Olanda, Austria, Franța,

Grupa E: învingătoarea din ruta B (Bosnia şi Herţegovina – Ucraina, Israel – Islanda), Belgia, Slovacia, România

Grupa F: Turcia,  învingătoarea din ruta C (Georgia – Luxemburg, Grecia – Kazahstan), Portugalia, Cehia

Tragerea la sorţi a grupelor. Iată cum au fost împărţite urnele:

  • Urna 1: Germania (ţara gazdă), Portugalia, Franţa, Spania, Belgia, Anglia
  • Urna 2: Ungaria, Turcia, România, Danemarca, Albania, Austria
  • Urna 3: Ţările de Jos, Scoţia, Croaţia, Slovenia, Slovacia, Cehia
  • Urna 4: Italia, Serbia, Elveţia, Câştigătoare Play-off A, Câştigătoare Play-off B, Câştigătoare Play-off C
  • Play-off A (semifinale): Ţara Galilor – Finlanda, Polonia – Estonia
  • Play-off B (semifinale): Bosnia şi Herţegovina – Ucraina, Israel – Islanda
  • Play-off C (semifinale): Georgia – Luxemburg, Grecia – Kazahstan

Semifinalele play-off-ului se vor juca în data de 21 martie 2024, iar finalele în data de 26 martie 2024. EURO 2024 se va juca pe 10 stadioane din Germania.

EURO 2024 – Program:

  • 14 iunie: Germania (A1) vs A2 (München, 22:00)
  • 15 iunie: B1 vs B2 (Berlin), B3 vs B4 (Dortmund), A3 vs A4 (Köln)
  • 16 iunie: C3 vs C4 (Gelsenkirchen), D1 vs D2 (Hamburg), C1 vs C2 (Stuttgart)
  • 17 iunie: D3 vs D4 (Düsseldorf), E1 vs E2 (Frankfurt), E3 vs E4 (München)
  • 18 iunie: F3 vs F4 (Leipzig), F1 vs F2 (Dortmund)
  • 19 iunie: B2 vs B4 (Hamburg), A2 vs A4 (Köln), Germania (A1) vs A3 (Stuttgart)
  • 20 iunie: B1 vs B3 (Gelsenkirchen), C2 vs C4 (Frankfurt), C1 vs C3 (München)
  • 21 iune: D1 vs D3 (Berlin), D2 vs D4 (Leipzig), E2 vs E4 (Düsseldorf)
  • 22 iunie: F2 vs F4 (Hamburg), F1 vs F3 (Dortmund), E1 vs E3 (Köln)
  • 23 iunie: A4 vs Germania (A1) (Frankfurt), A2 vs A3 (Stuttgart)
  • 24 iunie: B2 vs B3 (Leipzig), B4 vs B1 (Düsseldorf)
  • 25 iunie: D2 vs D3 (Berlin), D4 vs D1 (Dortmund), C4 vs C1 (Köln), C2 vs C3 (München)
  • 26 iunie: F4 vs F1 (Hamburg), F2 vs F3 (Gelsenkirchen), E2 vs E3 (Frankfurt), E4 vs E1 (Stuttgart)

EURO 2024 – Următoarele faze ale competiţiei:

    • optimi de finală: 29 iunie-2 iulie
    • sferturi de finală: 5-6 iulie
    • semifinale: 9-10 iulie
    • finala: 14 iulie.

Foto: FRF


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

Liga 4, prima etapă a returului: Energia Săsciori, victorie netă în derby-ul cu Hidro Mecanica Șugag! Voința Stremț și Viitorul Sântimbru, succese externe

Dan HENEGAR

Publicat

în

Liga 4, prima etapă a returului: Energia Săsciori, victorie netă în derby-ul cu Hidro Mecanica Șugag! Voința Stremț și Viitorul Sântimbru, succese externe. Toți cei 4 antrenori noi au debutat cu stângul pe băncile tehnice *Energia Săsciori – Hidro Mecanica Șugag 4-0 (0-0): Victorie netă a gazdelor în deby-ul formațiilor de pe Valea Sebeșului, gazdele […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea