Klaus Iohannis: Urmează săptămâni foarte dificile, care vor fi critice pentru sistemul de sănătate din România. Apel către cetățenii din Diaspora: „Nu veniți acasă de Paște”
Președintele Klaus Iohannis a susținut astăzi, 3 aprilie, o declarație de presă la Palatul Cotroceni prin care a vorbit despre măsurile luate în actuala criză cauzată de virusul COVID-19, subliniind că urmează clipe grele, critice pentru sistemul de sănătate din țara noastră, rugând astfel cetățenii din țară să respecte cu strictețe legile și ordonanțele militare impuse, iar pe cei din Diasporă să nu vină acasă de Paște.
„Este o etapă pe care, prin măsurile restrictive luate, din vreme, am reușit să o întârziem cât mai mult posibil. Urmează săptămâni foarte dificile, care vor fi critice pentru sistemul de sănătate din România. Este esențial să fim toți conștienți de acest lucru, pentru că vor veni momente cu o mare încărcătură emoțională.
Avem deja de deplăns 116 semeni de-ai noștri. Fiecare zi este o cursă contra cronometru pentru a salva viețile semenilor. Trebuie să câștigăm această bătălie! O luptă pe viață și pe moarte. De aceea, măsurile de distanțare socială, deja implementate, trebuie să rămână în vigoare până când pericolul provocat de acest virus va trece”, a menționat Klaus Iohannis în discursul său.
Președintele a făcut un apel imperativ la cetățeni, rugându-i să stea acasă și să limiteze deplasările doar la cele strict necesrare. De asemenea rugămintea Președintelui a mai fost și ca aceștia să asigure respectarea legilor și a ordonanțelor militare.
„Fiți vigilenți! Intervenția voastră rapidă și fermă poate salva vieți. Contez pe voi să vă onorați cu resposnabilitate această datorie și vă mulțumesc pentru sacrificiile pe care le faceți
Dragi români, doar respectând cu strictețe, riguros, reguile, îi ocrotim pe cei apropiați și le protejăm sănătatea cetățenilor noștri”, a mai adaugat liderul țării.
De asemenea, Klaus Iohannis a făcut un apel către românii din străinătate și le-a cerut să nu vină acasă de Paște. Președintele a spus că înțelege cât este de greu, dar face acest apel pentru a stopa extinderea coronavirusului.
”Fac un apel către românii din diaspora, un apel necesar, dar care mă întristează: dragii mei, nu veniți acasă de Paște. Anul acesta vom fi alături de cei dragi, dar de la distanță, pentru că este singurul mod de a fi alături de cei dragi, dar fără a le pune în pericol sănătate.
Prin atitudinea responsabilă facem un pas în plus pentru a reveni la viața normală. Cu toții ne-am dori să fie mai ușor, să existe o soluție minune, dar nu avem în acest moment. Singurul lucru pe care îl știm și noi, îl știu și alte țări care se confruntă cu acest coronavirus este că trebuie să păstrăm distanța unii față de ceilalți.”, a spus Președintele.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat, vineri, 26 iunie 2026, măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă […]









