Judoka Alexandru Sibișan – locul 7 la Cupa Europeană pentru juniori din Atena: Motiv de mândrie pentru colectivul CS Unirea Alba Iulia
Judoka Alexandru Sibișan – locul 7 la Cupa Europeană pentru juniori din Atena: Motiv de mândrie pentru colectivul CS Unirea Alba Iulia
Alexandru Sibișan (18 ani) a obținut o clasare onorabilă la o importantă competiție internațională de judo. Sportivul din Alba Iulia, legitimat la CS Unirea și CSM Pitești, s-a clasat pe locul 7 la Cupa Europeană pentru juniori de la Atena, Grecia, ce s-a desfășurat în perioada 25-27 martie.
Alexandru Sibișan (elev la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – director Daniela Mateica), membru al lotului național național de judo, a concurat la categoria -90 de kilograme. Acest rezultat, obținut la o competiție pe plan extern, la care au concurat sportivi extrem de valoroși, este un motiv de mândrie pentru colectivul CS Unirea Alba Iulia (director Daniela Moșneag) și pentru antrenorii secției de judo Dinu Alin și Dinu Cristian.
La această competiție, sportivul nostru a reușit să câștige două meciuri împotriva unor competitori din Franța și Grecia, însă a pierdut în fața unor sportivi din Israel și Letonia.
Următoarea competiție pentru secția de judo, la care vor participa sportivii noștri Alexandru Sibișan și Laura Bogdan, este campionatul Național U21, de la Focșani, ce se va desfășura în perioada 1-3 aprilie.
Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia este o structură sportivă de drept public, cu personalitate juridică, înființată în 1974 ca instituție publică în subordinea Ministerului Tineretului și Sportului, având ca obiect principal de activitatea obținerea performanțelor sportive: selecția, pregătirea, participarea la competiții interne și internaționale, respectiv câștigare de medalii pe plan național și internațional.
CS Unirea Alba Iulia transmite felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice
Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]









