Sport

Jucătorii Unirii Alba Iulia, fără niciun salariu încasat în 2021 și multe luni de restanțe contractuale!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Jucătorii divizionarei terțe Unirea Alba Iulia s-au obișnuit să sufere din punct de vedere financiar, elevii antrenorului Adrian Bicheși neîncasând în acest an niciun salariu!

UPDATE: În weekend, a fost plătit un salariu și jumătate din restanțe, însemnând primii bani primiți de „alb-negri” în 2021!

Este o situație alarmantă, dar și deranjantă în același timp, în condițiile în care în dreptul echiperilor grupării din Cetatea Marii Uniri s-au strâns numeroase restanțe, începând cu luna septembrie a anului precedent. Mai concret, în ultimele 9 luni Alexandru Giurgiu și compania au primit o singură rată contractuală, în decembrie, în preajma Sărbătorilor de iarnă. Lucrurile sunt extrem de complicate din această perspectivă, aceea financiară, câtă vreme divizionara terță se chinuie efectiv. Asta chiar dacă consilierii locali ai municipiului Alba Iulia au votat în luna aprilie alocarea sumei de 200.000 de lei, fonduri care până joi nu au intrat în conturile clubului și nici nu se pot utiliza pentru achitarea restanțelor.

Pe de altă parte, primarul Gabriel Pleșa a afirmat în repetate rânduri că va încerca să sprijine fotbalul, însă regulamentele în vigoare și chestiunile de ordin juridic nu-i permit să aplice o soluție considerată salvatoare: includerea fotbalului la nivel de seniori în cadrul Clubului Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia.

*Transferul lui Stanciu – soluția salvatoare!

Deja, din acest punct de vedere, lucrurile au ajuns într-un punct critic, pentru că e greu de acceptat ca în viitor să se mai continue cu această stare de fapt și se va putea face performanță cu jucători nemulțumiți, neplătiți de atâta vreme! Asta întrucât și răbdarea are o limită, iar coarda nu se poate întinde la nesfârșit, iar fără o susținere permanentă din partea autorităților locale și un proiect solid, totul duce invariabil într-o direcție: o zbatere în gol fără sens!

Unirea Alba Iulia a încheiat stagiunea pe poziția a 7-a a Seriei a 9-a, o clasare departe de pretenții, chinuindu-se de ani buni în mediocritate. Perspectiva pare în continuare extrem de sumbră și la fel ca în ultimii ani se așteaptă cu sufletul la gură un eventual transfer al lui Nicolae Stanciu, în viitorul apropiat, pentru ca clubul care l-a lansat în fotbal pe internaționalul român să mai trăiască o perioadă de timp în urma banilor ce-i revin prin procentul de solidaritate. Nicolae Stanciu a devenit principal sponsor al echipei de suflet, însă Unirea Alba Iulia nu mai poate continua să supraviețuiască în aceste coordonate ale prezentului. Este deja o stare de fapt apăsătoare, supărătoare, deloc benefică, practic o prelungire a agoniei clubului fanion al Albei, lipsit de perspectivă!!!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult

Sport

Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]

Citește mai mult

Sport

Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor

Dan HENEGAR

Publicat

în

Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]

Citește mai mult