Curier Județean

JOI| Vernisajul expoziției ”Excelenţă sub două flamuri: Dănilă Papp (1867-1950)”, la Sala Unirii din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

DANILA PAPPJoi, 26 noiembrie 2015, ora 12.00, la Sala Unirii va avea loc vernisajul expoziţiei ”Excelenţă sub două flamuri: Dănilă Papp (1867-1950)”.

În cadrul expoziției va fi expusă o valoroasă colecţie de obiecte personale, documente şi decoraţii ale generalui Dănilă Papp, o personalitate mai puţin cunoscută, dar ataşată istoriei oraşului Alba Iulia.

Dănilă Papp s-a născut în 1868 în comuna Aciuva (jud. Zarand). A urmat cursurile Academiei Militare şi Şcolii Superioare de geniu din Viena. Primul Război Mondial îl găseşte cu garnizoana la Trento, de unde este trimis în Galiţia pentru a conduce lucrările de fortificaţii de acolo.

În lipsa unui general de divizie, maiorul Dănilă Papp reuşeşte cu succes să apere capul de pod de la Sieniava. Este decorat, printre cei dintâi din Imperiul austro-ungar cu ordinul „Coroana de Aur”.În ianuarie 1915 a primit comanda grupului maiorului Fischer (compus din 7 batalioane), care ajuns sub comanda sa, a făcut minuni de vitejie în Bucovina. Dezmembrarea armatei asutriece îl găseşte pe frontul italian. În 1918 este numit în Consiliul Dirigent şi înaintat la gradul de general şi şef de Stat Major al generalului Boeriu. Din 1923, prin înaltul Decret Nr. 1435 din 31 martie a fost înaintat la gradul de General de divizie şi numit Comandant al Corpului I Armată din Craiova, iar la 1 aprilie 1924 preia comanda Corpului VI Armată din Cluj.

După promulgarea de către regele Carol al II-lea a legii administrative din 13 august 1938, prin care teritoriul României era împărţit în ţinuturi, generalul Papp este numit rezident al Ţinutului Mureş, cu reşedinţa în Alba Iulia. Se implică activ în dezvoltarea oraşului şi în organizarea la Alba Iulia a unui muzeu reprezentativ, prin susţinerea depozitării aici a numeroase piese şi documente valoroase. După desfiinţarea ţinuturilor, la 1 august 1941 gen. Dănilă Papp este numit ministru plenipotenţiar pe lângă Vatican, până la 23 august 1944 când a fost rechemat în ţară.

Trecut de către comunişti în rândul „duşmanilor poporului” şi privat de o serie de drepturi, a fost şters din registrele de pensionari pentru că „a contribuit la menţinerea şi sprijinirea regimului fascist dictatorial în ţară”. În urma declaraţiilor unora dintre prietenii şi foştii săi colaboratori care invocau onestitatea generalului Papp, autorităţile comuniste au revocat decizia de anulare a pensiei. A murit în anul 1950 la 82 de ani, fiind înmormântat la Sibiu.

Expoziţia, organizată de Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia, Direcția Județeană pentru Cultură Alba și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, va fi deschisă în perioada 26 noiembrie 2015-26 februarie 2016. (A.M.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult