JOI: Expoziție internațională la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Artiști de pe 4 continente își prezintă lucrările cu ocazia Centenarului Încoronării
JOI: Expoziție internațională la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Artiști de pe 4 continente își prezintă lucrările cu ocazia Centenarului Încoronării
Joi, 13 octombrie 2022, la ora 17.00, va avea loc la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, vernisajul unei importante expoziții de Mail Art, dedicată Centenarului Încoronării cuprinzând lucrări semnate de 57 artiști din 31 țări de pe 4 continente.
În complexa și inedita expoziție sunt artiști din :
Albania: Oriola Kureta Semenescu
Argentina: Nestor Rossi
Armenia: Hagop Sulahian
Brazilia: Eni Ilis
Bulgaria: Dimitar Velichkov, Dobromira Dimitrova
China: Xia Li
Canada: Susie Veroff
Denemarca: Rich Dethlefsen
Elveția: Vera Staub
Etiopia: Tamerat Siltan
Franța: Myriem Mongal
Germania: Viktor Anghius Locker, Michael Wagner, Ayse Kazci
Georgia: Inga Shalvashvili, Nino Khvadagiani
Guinea-Bissau: Sidney Cerqueira
Haiti: Patrick Cauvin, Veronica Frisch
India: Asit Kumar Patnaik
Iran: Gita Meh
Irlanda: Padraic Reaney
Italia: Luzena Barbara Walder
Japonia: Keiichi Nakamura
Liban: Lena Kelekian
Marea Britanie.: Jovana Shelmerdine
Portugalia: Antonio Mousinho
Slovenia: Lojze Kalinsek
Corea de Sud: Clemens Beungkun Sou
Spania: Miguel Jimenez, Yasemin Yilmaz
Suedia: Amalia Lixandru
Tunisia: Houda Ajili
Turcia: Özlem Kalkan Erenus
SUA.: Patricia Goodrich, Daniel C. Boyer
România: Adriana Cănija Popa, Alina Vodă, Anca Sas, Andreea Rus, Daniela Areta Voștinar, Denis Serban-Cernat, Ecaterina Neagu, Ecaterina Poca, Elena Cristea, Elena Dăscălescu, Fodor Zsuzsanna, Gheorghe Munteanu, Kaszoni Anamaria, Makai Mercedes Mónika, Marcel Muntean, Maria Koiciu, Rodica Strugaru, Simona Damo, Stefan Balog, Steliana Ţico.
Cuvântul de deschidere va fi rostit de dr. Gabriel Rustoiu, director general, Muzeul Național al Unirii și Stefan Balog, președinte, Fundația “Inter-Art” Aiud
Prezentarea expoziției va fi realizată de Ioan Hădărig, director artistic, Fundația “Inter-Art” Aiud
Organizatori ai proiectului sunt : Fundația „Inter-Art” Aiud , Consiliul Judeţean Alba , Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Centrul Multicultural „Liviu Rebreanu” Aiud.
„2022 reprezintă un an deosebit pentru istoria modernă a României, Centenarul Încoronării Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria. Am propus organizarea unei expoziţii de MAIL-ART pe care să o dedicăm acestui eveniment și bineînţeles pentru ALBA IULIA, a doua capitală a României. Mail-Artul a devenit o tradiţie care a cucerit tot mapamondul încă din anii ‘70 şi oferă în continuare posibiliatea artiştilor de a participa la o expunere internaţională într-o variantă uşor abordabilă, dincolo de orice îngrădire geografică sau politică. Dorim să contribuim la acest fenomen și prin acest nou proiect care cuprinde un număr semnificativ de artiști participanți din întreaga lume.”, a precizat Stefan Balog, președintele Fundației Inter-Art Aiud.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
24 iunie 2026 | Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației
Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației Având în vedere prognoza meteorologică prin care în perioada următoare se preconizează temperaturi deosebit de ridicate, prefectul județului Alba, Nicolae Albu, își exprimă poziția fermă în ceea ce privește necesitatea aplicării imediate a tuturor măsurilor destinate protejării populației. […]
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]








