Curier Județean

Jandarmii montani din Alba asigură ordinea la ”Serbările Zăpezii” de la Șureanu

Ioana Oprean

Publicat

în

În perioada 8 – 9 februarie a.c., jandarmii vor asigura ordinea şi siguranţa publică pe timpul manifestărilor cultural-artistice prilejuite de “Serbările Zăpezii” pe Domeniul Schiabil Șureanu.

Zilnic vor acţiona câte cinci jandarmi din cadrul Postului de Jandarmi Montan Şugag, iar misiunile acestora vor viza în principal îndrumarea, informarea şi acordarea de asistenţă turiştilor şi persoanelor aflate în dificultate în zona montană şi prevenirea şi combaterea oricăror fapte care aduc atingere legilor şi normelor de convieţuire socială.

”Indicăm cetăţenilor care vor participa la aceste manifestări să  respecte recomandările făcute de organizatori sau forţele de ordine, să acorde o atenţie deosebită bunurilor personale (genţi, poşete, schiuri, clăpari etc.) şi să evite, pe cât posibil, să aibă la vedere obiecte de valoare care pot atrage atenţia (aparate foto-video, bijuterii, etc.). De asemenea, le recomandăm să manifeste răbdare şi spirit de solidaritate, să respecte regulile locului, să nu lase în urma lor resturi menajere depozitate în spaţii neamenajate, să fie echipaţi adecvat, să nu distrugă mediul înconjurător prin diverse acţiuni neconforme cu protejarea acestuia, să nu aprindă focul în locurile neamenajate, să nu distrugă semnele de orientare turistică, să-şi echipeze autovehiculele potrivit anotimpului hibernal şi să nu intre cu acestea în zonele marcate”, precizează Cosmin Jurcoveț, purtător de cuvânt al IJJ Alba.

Totodată, pentru prevenirea unor situaţii neplăcute, turiştii sunt atenționați să acceadă cu autovehiculele spre Domeniul Schiabil Şurianu doar dinspre municipiul Sebeş, celelalte comunicaţii fiind impracticabile. Astfel, până la Barajul Oaşa, se poate urca pe drumul naţional 67 C (Transalpina), după care va trebui urmat drumul judeţean 704 până la Luncile Prigoanei, iar de acolo drumul judeţean 709 K, până la baza domeniului schiabil. Reamintim faptul că drumul naţional 67 C (Transalpina) este închis circulaţiei, de la Barajul Oaşa înspre Obârşia Lotrului.

”Atragem atenţia turiştilor că fapte precum: accesul sau circulaţia pe pârtiile ori traseele de schi pentru agrement cu automobile sau orice alt tip de vehicul ( ATV ), coborârea pe pârtiile sau traseele de schi pentru agrement utilizând sănii, dispozitive improvizate sau alte materiale şi accesul pe pârtiile de schi pentru agrement fără echipament adecvat pentru practicarea schiului sau snowboarding-ului, constituie contravenţii, putând fi sancţionate cu amendă cuprinsă între 25 şi 5000 de lei. În plus, avertizăm amatorii de excursii montane că traseele turistice prezintă un grad ridicat de periculozitate – ele fiind declarate închise de către Serviciul Public Salvamont Alba – şi îi sfătuim să rămână în preajma pârtiilor de schi special amenajate”, mai spune reprezentantul jandarmilor.

Turiştii pot apela cu încredere, în orice situaţie, la ajutorul jandarmilor şi salvamontiştilor, intervenţia acestora putând fi solicitată atât prin contact direct cât şi prin  apelarea  numărului unic de urgenţă 112.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]

Citește mai mult