Curier Județean

Jandarmii din Alba, alături de comunitate la evenimentele din acest sfârșit de săptămână: Vor asigura măsurile de ordine publică în mai multe localități

Ioana Oprean

Publicat

în

ALBA FEST 2026

Jandarmii din Alba, alături de comunitate la evenimentele din acest sfârșit de săptămână: Vor asigura măsurile de ordine publică în mai multe localități

În weekend-ul 27–29 iunie 2025, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba vor fi prezenți în teren pentru a asigura măsurile de ordine publică la mai multe evenimente cultural-artistice și sportive organizate în județ.

Astfel, vom fi alături de participanți la evenimentul „Cupa Cireșelor” – ediția a IV-a, desfășurat în incinta Școlii Gimnaziale din localitatea Livezile, eveniment care va consta în jocuri sportive și spectacole muzicale.

La evenimentul „Sărbătoarea Rozelor”, organizat în Ciumbrud și Aiud – care va cuprinde parada rozelor, ateliere tematice și spectacole artistice – măsurile de ordine și siguranță publică vor fi asigurate de către colegii de la Gruparea de Jandarmi Mobilă „Regele Ferdinand I” Târgu Mureș.

Un alt eveniment la care vom fi prezenți este „Cultură pentru Cultură”, organizat la Castelul din Sâncrai, ce va fi reprezentat printr-un spectacol folcloric și standuri cu produse meșteșugărești și de gastronomie tradițională.

Totodată, vom asigura măsuri de ordine și la Festivalul Sânzienelor, care se va desfășura în localitatea Răchita comuna Săsciori, unde va avea loc un spectacol folcloric și o masă populară.

De asemenea, jandarmii vor fi prezenți la manifestarea cultural-artistică „Festivalul PRISPA”, organizată în Cetatea Alba Carolina, care va include spectacole de muzică populară.

Misiunea jandarmilor este de a contribui la desfășurarea în condiții de siguranță a acestor manifestări, în sprijinul cetățenilor și al organizatorilor.

Recomandăm tuturor participanților să dea dovadă de un comportament responsabil, să aibă grijă de bunurile personale, părinții să își supravegheze atent copiii, să nu îi lase nesupravegheați în zonele aglomerate și să le explice importanța respectării regulilor de siguranță. Este important să respecte indicațiile forțelor de ordine, pentru ca fiecare moment petrecut la evenimente să fie unul sigur și plăcut.

Reamintim tuturor cetățenilor că pot solicita sprijinul Jandarmeriei în orice moment, prin apelarea Serviciului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă – 112, sau pot sesiza direct cel mai apropiat echipaj de jandarmerie, atunci când situația o impune.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Sistemul de iluminat public din Jidvei, modernizat printr-o investiție de peste 1,5 milioane lei. Licitația, lansată în SEAP

Ioana Oprean

Publicat

în

Sistemul de iluminat public din Jidvei, modernizat printr-o investiție de peste 1,5 milioane lei. Licitația, lansată în SEAP Primăria Jidvei a lansat joi, 11 iunie 2026, în SEAP, procedura de achiziție pentru realizarea proiectului de modernizare a sistemului de iluminat public din comună. Valoarea totală estimată a proiectului este de 1.550.000 lei. Ca şi obiective […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Grupul SPECTRUM, din Blaj, a obținut Premiul I la Festivalul-Concurs Național de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei” de la Sebeș

Bogdan Ilea

Publicat

în

Grupul SPECTRUM a obținut Premiul I la Festivalul-Concurs Național de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei” de la Sebeș La Festivalul-Concurs Național de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei” – ediția a XII-a, organizat de Clubul Copiilor Sebeș, grupul SPECTRUM fost răsplătit cu Premiul I – Secțiunea Grupuri Muzică Ușoară. ,,Un premiu care poartă emoție, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Preoți și credincioși din protopopiatul Sebeș au donat sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină Alba: ,,O șansă în plus la vindecare celor aflați în suferință”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Preoți și credincioși din protopopiatul Sebeș au donat sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină Alba: ,,O șansă în plus la vindecare celor aflați în suferință” Aproximativ 30 de preoți și credincioși din protopopiatul Sebeș au donat sânge, joi, 11 iunie 2026, la Centrul de Transfuzie Sanguină Alba. Conform datelor statistice, peste 1500 de oameni au […]

Citește mai mult